Basf m1 2024 06 14
Veterinarija
Kiaulių maras – dideliame Latvijoje ūkyje

Vilnius. Kaimyninės Latvijos (Ventspilio) komerciniame kiaulininkystės ūkyje penktadienį, liepos 30 d., nustatytas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis. Šiais metais tai pirmas AKM židinys šioje valstybėje. Be to, trys AKM protrūkiai naminėms kiaulėms praėjusią savaitę patvirtinti ir Slovakijoje (Velky Krtyše, Vranove prie Toplios ir Brezne). Tai, kad virusas plinta netoli Lietuvos, kelia didelį susirūpinimą ir mūsų kiaulių augintojams, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Latvijoje AKM užfiksuotas ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 1,7 tūkst. kiaulių. Tyrimais patvirtinus virusą dviem iš kiaulių, visas ūkis paskelbtas AKM protrūkio vieta. Dėl pavojingos ligos čia nedelsiant imtasi visų būtinų apsaugos priemonių, atliekamas epizootinis tyrimas, aiškinantis, kaip virusas pateko į ūkį.

Nors Lietuvoje per šiuos metus AKM ūkiuose kol kas nenustatytas, visada išlieka rizika virusui patekti, užkratas gali būti lengvai perneštas į kiaulių laikymo vietas ir iš laukinės gamtos, teigia VMVT. Pasak tarnybos, pavojingas AKM virusas paprastai suaktyvėja vasaros metu ir gali pasireikšti labai netikėtai. Todėl biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ūkiuose ir jų rutininis laikymasis turi išlikti prioritetiniu dalyku kiaulių augintojams.

Bioversija 2024 04 26 m7

Lietuvos kiaulių laikytojai raginami stebėti savo auginamus gyvulius bei užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietose nesilankytų pašaliniai asmenys, o kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, šerti kiaules tik termiškai apdorotais pašarais.

VMVT taip pat informuoja ir apie AKM ligos protrūkį, kilusį dviejuose Dominikos Respublikos ūkiuose. Ištyrus juose atrinktų kiaulių mėginius, AKM viruso rezultatai buvo teigiami. Ši liga Amerikoje aptikta po beveik 40 metų –  paskutinį kartą Dominikos Respublikoje esančiuose kiaulių ūkiuose AKM virusas buvo užfiksuotas tik 1980 m.

VMVT, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos