Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Veterinarija
Jau rengiami vabzdžių veterinarijos specialistai

Kopenhaga. Pirmoji žemės ūkio vabzdžių veterinarijos gydytojų grupė buvo surinkta ir pradėjo studijas Kopenhagos universitete.

Nauja vabzdžių veterinarijos specialybė buvo sukurta, matant augančią vabzdžių pramonę, praneša Kopenhagos universitetas. Svirpliai, milčių, kai kurių kitų vabalų lervos bei kiti vabzdžiai jau auginami fermose ir tampa žemės ūkio verslo dalimi. Todėl atsiranda ir šios srities specialistų poreikis.

Vabzdžių auginimas ir jų, kaip baltymų šaltinio, naudojimas maisto bei pašarų gamyboje plečiasi ne tik Danijoje, bet ir visame pasaulyje. Tačiau naujos srities verslo pradininkai nepakankamai žino, kaip užtikrinti vabzdžių sveikatą.

Bioversija 22 02 02

„Vabzdžiai, kaip ir visų kitų rūšių augintiniai, yra jautrūs ligų sukėlėjams. Norėdami išspręsti šią problemą, mes mokome naujos kartos veterinarijos gydytojus“, - aiškina Kopenhagos universiteto Augalų ir aplinkos mokslų katedros profesorius Jorgenas Eilenbergas (Jørgen Eilenberg).

Vabzdžių veterinarijos gydytojų studijos universitete finansuojamos iš Europoje veikiančio Marijos Kiuri (Marie Curie) fondo. Buvo priimta 15 magistrantų, kurie gaus minėto fondo stipendijas. Šis studijų projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant Europos universitetams ir vabzdžių pramonei. Trys doktorantai šiuo metu jau dirba Danijoje.

„Jų tyrimais siekiame skleisti naujas pagrindines vabzdžių mokslo žinias, kuriomis gali naudotis mokslininkų bendruomenė ir gamintojai, - sako J. Eilenbergas. - Vabzdžiai iš esmės skiriasi nuo kitų gyvūnų, kuriuos mes, žmonės, kadaise prisijaukinome, veisiame ir vartojame maistui.“

Vabzdžiams kelia grėsmę įvairios ligos, dėl kurių gamyba gali visiškai žlugti. Pavyzdžiui, vabzdžius pažeidžiančios virusinės ligos yra labai specifinės ir skiriasi nuo kitų virusų, kurie gali užkrėsti naminių gyvūnų populiacijas, tokių, kaip pavyzdžiui, paukščių gripas.

„Tarp vabzdžių ir kitų ūkio gyvūnų veterinarijos didelis skirtumas yra tas, kad atskirų vabzdžių nereikia gydyti. Sergančios karvės atveju svarbu išgelbėti tą konkretų gyvulį, o sergant vabzdžiams reikia padėti ištisoms populiacijoms “, - aiškina profesorius J. Eilenbergas.

Kasmet ES užauginama apie 6 tūkst. tonų žemės ūkio vabzdžių. Manoma, kad 2028 m. šis skaičius padidės iki daugiau nei 1 mln. tonų, o tai atitinka mažiausiai 65 proc. metinio augimo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos