Ignalinos rajone - ekstremali padėtis
2014-07-25

Ignalina/ Vilnius. Danijos kapitalo „Idavang" komplekse aptikus afrikinį kiaulių marą, Ignalinos rajone paskelbta ekstremali padėtis, pranešė vietos savivaldybė. Tai jau septintas Lietuvos rajonas, kuriame galioja ypatinga padėtis. Sprendimą priėmė penktadienį posėdžiavo Ignalinos savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo komisija. Pasak pranešimo, nustatyta grėsmės zona - 3 kilometrai, apsaugos zona - 10 kilometrų. 

Šalyje plintant afrikiniam kiaulių marui, pirmadienį šaukiamas Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis.

Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas penktadienį nutarė sušaukti komisijos posėdį. BNS žiniomis, posėdį nutarta surengti žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, kuri penktadienį lankėsi Ignalinos rajone, iniciatyva.

Linas Agro 20 11 05

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė tikisi, kad maras neišplis po visą Lietuvą ir kitos Europos valstybės neapribos kiaulienos importo iš šalies.

Lietuvos veterinarijos tarnybai ketvirtadienį paskelbus, jog maras šalyje pirmąkart nustatytas kiaulių komplekse, Latvija iškart uždraudė šviežios kiaulienos importą iš Lietuvos, o prekybos tinklai „Rimi" ir „Maxima" jau išima iš prekybos lietuviškos kilmės kiaulieną.

„Žinome, kad Latvija atsisakė iš visos Lietuvos priimti mėsą. Kol kas kitų apribojimų bent neteko girdėti. Lauksime, kas bus toliau, bet turiu vilties, kad apsiribos tas židinys ir ta liga tik tuo vienu kompleksu, ir turbūt iš visos Europos nesulauksime tų sankcijų", - interviu LRT radijui sakė V. Baltraitienė.

„Visą informaciją perduosime Vidaus reikalų ministerijai ir pirmadienį spręsime, ar tokią pat situaciją paskelbti visoje valstybėje", - portalui lrytas.lt sakė žemės ūkio ministrė.

V. Baltraitienės  teigimu, Žemės ūkio ministerija įsipareigojo Ignalinos rajone kiaules auginančius žmones kuo aiškiau informuoti apie tai, ko jie gali tikėtis, paskerdę kiaules.

„Kalbama ne tik apie kompensacijas, bet ir apie tai, kokios paramos jie gali tikėtis, jei imsis kitos žemės ūkio veiklos - augins kitokius gyvulius. Ignalinos rajone tų kiaulių nėra daug, apie 700. Kol kas dar nėra įpareigojimo visiems skersti kiaules, bet 10 km spinduliu aplink maro zoną esančiuose kiaulių ūkiuose imami gyvulių kraujo mėginiai tyrimams dėl maro užkrato", - sakė ministrė.

Maru užkrėstų kiaulių rasta visuose Ignalinos r. Rupinskų kaime veikiančio Danijos kapitalo „Idavang" komplekso tvartuose, nors jie buvo ypač gerai saugomi. Komplekse buvo laikoma apie 19 tūkst. kiaulių. Visos jos yra likviduojamos ir užkasamos įmonės teritorijoje. Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius patikino, kad sunaikintos ir į skerdyklą išvežtos kiaulės.

„Labiausiai nerima kelia tai, kad iš tos fermos vyko judėjimas - ne tik į skerdyklas, bet ir į kitas fermas. Kiekvieną dieną. Liepos 22 -ąją judėjimas vyko į dvi fermas - į Kėdainių rajoną ir į Šeduvą, viena buvo ne jų („Idavang" -BNS) sistemos. Mes tas skerdienas radome ir sunaikinome vakar (ketvirtadienį - BNS). Tas kiaules, kurios buvo išgabentos į kitas fermas, stebime kliniką, tiriame kraują", - penktadienį Lietuvos radijui teigė J.Milius.

Generalinė prokuratūra gavo prašymą ištirti, ar Danijos kapitalo „Idavang" kompleksas Ignalinos rajone afrikiniu kiaulių maru galėjo būti užkrėstas tyčia.

„Šiuo metu sprendžiama, ar jį priimti nagrinėti ir jei taip, kuriam prokurorui pavesti tyrimą", - BNS sakė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokius naujos valdžios sprendimus prognozuojate žemės ūkio srityje?
Orai