Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Veterinarija
Į nelegalų avienos verslą galimai įsipainioję užsieniečiai ir ūkininkai

Vilnius. Veterinarijos inspektoriai, tikrindami gautą informaciją, atliko eilę neplaninių tikrinimų dėl galimai nelegalaus gyvūnų pirkimo, jų laikymo, skerdimo, transportavimo ir mėsos prekybos.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pareigūnai nustatė, kad Tadžikistano pilietis S. D. mėsos išpjaustymu, smulkintos mėsos, mėsos pusgaminių gamyba bei prekyba vertėsi ne tik be tam būtino VMVT leidimo, bet ir visiškai nepritaikytose patalpose Smolensko g. Vilniuje. Dėl mėsos tvarkymo antisanitarinėmis sąlygomis ir kitų pažeidimų jam uždrausta užsiimti mėsos perdirbimu, o nelegali produkcija (per 192 kg) sulaikyta, uždrausta tiekti į rinką.

Tikrinant įtarimų sukėlusią Vilniuje, Naugarduko g. įsikūrusią kebabinę, į kurią ir buvo tiekiama nelegali mėsa, inspektoriams nebuvo pateikti mėsos įsigijimo, jos tinkamumo vartoti terminus patvirtinantys dokumentai. Tokia mėsa pripažinta nesaugia ir netinkama vartoti maistui.

Bioversija m7 2024 03 29

Pasak VMVT, tyrimo eigoje paaiškėjo, jog visa ši mėsos tiekimo grandinė kelia daugiau įtarimų. Surinkus informaciją apie kitus galimai neteisėtus mėsos įsigijimo atvejus, atlikti keli operatyvūs avių ūkių patikrinimai Vilniaus, Elektrėnų bei Anykščių rajonuose. Tikrinant avių ūkius rasta daug nesutapimų. Avių skaičius bandose neatitiko su deklaruojamu Ūkinių gyvūnų registre (ŪGRIS), neaišku, kur ir kokiomis sąlygomis avys buvo skerdžiamos, o vėliau neaiškios kokybės skerdiena parduodama.

Pavyzdžiui, viename tikrintame Anykščių r. ūkių buvo registruotos 186 avys, nors atvykę inspektoriai surado tik 145. Ūkininkas melagingai deklaravo ir avių išvežimą į Molėtų r. skerdyklą, nepateikė vežamų gyvūnų važtaraščio. Užfiksuota, kad iš jo bandos 136 avys buvo parduotos VšĮ Islamo kultūros ir švietimo centrui.

Patikrinti ir kiti anksčiau ūkininko deklaruoti avių išvežimai į skerdyklą. Vežamų gyvūnų važtaraščių nebuvo, tačiau surinkta duomenų, kad avys buvo parduodamos užsieniečiui pirkėjui, kuris neregistruotas nei kaip gyvulių laikytojas, nei kaip maisto gamintojas, turintis skerdyklą. Tolesnį tyrimą dėl šio avių pirkėjo veiklos teisėtumo atlieka VMI pareigūnai.

Duomenų apie auginamas avis nedeklaravo ir kitas Anykščių r. ūkininkas. Atliekant patikrinimą, pas jį rastos 3 avys, nors ŪGRIS sistemoje jų registruota net 98. VMVT inspektoriai tikrindami dokumentus išsiaiškino, kad ūkininkas deklaravo avių išvežimą skerdimui į Molėtų r. skerdyklą, tačiau privalomo vežamų gyvūnų važtaraščio vėlgi nebuvo. Iš sąskaitų užfiksuota, kad jos parduotos jau minėtai VšĮ Islamo kultūros ir švietimo centrui.

Skerdykloje Molėtų r., į kurią neva abu minėti ūkininkai vežė avis skerdimui, nustatyta, kad nei ūkininkai, nei jau minėta viešoji įstaiga skerdimui avių nebuvo atvežę.

VMVT patikrinus Vilniaus r. ūkyje laikomas avis, taip pat nemažos dalies jų pasigesta. Pagal registravimo ŪGRIS duomenis jų turėjo būti 401, tačiau surastos tik 302. Savininkas mėgino aiškinti, kad trūkstamas 99 avis jis pavasarį pardavė užsieniečiams galimai tolimesniam laikymui, tačiau to nepatvirtino jokiais dokumentais.

Šiuo metu tyrimas tęsiamas – VMVT ir kitos verslo priežiūros institucijos toliau tiria Tadžikistano piliečio S. D. veiklą bei su šia verslo schema susijusių ūkininkų veiksmus perkant, parduodant avis, jas pervežant, organizuojant skerdimą, vykdant mėsos tvarkymą bei prekybą. Į nelegalų verslą įsipainiojusi ir minėto Tadžikistano piliečio S. D. darbovietė VšĮ Islamo kultūros ir švietimo centras, kurios vadovas yra Lietuvos pilietis A. B., taip pat ir dar vienas užsienio šalies pilietis.

Tikrintiems asmenims VMVT jau skyrė administracinio poveikio priemones, tyrimą tęsia VMI kartu su teisėsaugos institucijomis.

VMVT, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos