Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Veterinarija
Azija dėl AKM viruso jau prarado daugiau nei 6 milijonus kiaulių

Paryžius. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) savo svetainėje paskelbė duomenis apie afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkius pasaulyje nuo 2016 m. Ataskaitoje taip pat pateikiama dabartinio ligos išplitimo geografija ir paaiškinama, kaip su ja kovoti.

Į minėtą ataskaitą įtraukti duomenys apie AKM atvejus, apie kuriuos 2016–2020 metų laikotarpiu OIE valstybės narės pranešė per Pasaulio gyvūnų sveikatos informacinę sistemą WAHIS. Taigi, nuo 2016 m. pastebima tendencija, kad žymiai padidėjo protrūkių skaičius Afrikos, Europos ir Azijos regionuose.

Ataskaitiniu laikotarpiu 30 proc. šalių ir teritorijų, pateikusių duomenis, pranešė, kad nustatyta susirgimų šia liga. Europoje pirmasis ligos atvejis buvo užfiksuotas Moldovoje 2016 m. rugsėjo mėn. Per kitus dvejus metus apie AKM informavo Čekija, Rumunija, Vengrija ir Bulgarija. Belgija apie ligos protrūkį pranešė 2018 m. rugsėjį. Be to, 2019–2020 metais AKM patvirtintas Slovakijoje, Serbijoje ir Graikijoje.

Bioversija m7 2024 11 01

Azijos ir Ramiojo vandenyno regione nuo šios pavojingos gyvūnų ligos pirmiausiai nukentėjo tokios šalys kaip Kinija (AKM užfiksuotas 2018 m.), Mongolija (2019 m.), Kambodža (2019 m.), Papua Naujoji Gvinėja (2020 m.) ir Indija (2020).

OIE ataskaitos duomenimis, Europai tenka net 67 proc. skubiuose pranešimuose ir tolesnėse ataskaitose užregistruotų protrūkių. Tačiau pagal poveikį gyvūnų nuostoliams AKM daugiausiai žalos padarė Azijai - 6,734 mln. gyvūnų nugaišo ar buvo sunaikinti, o tai sudaro net 82 proc. visų pasaulio nuostolių.

Afrikos ir Azijos šalys daugiausia pranešė apie AKM protrūkius namų ūkių kiaulėms, o Europa paprastai pranešė apie ligos paveiktus šernus. Šis faktas rodo labai skirtingas epidemiologines situacijas šalyse ir regionuose.

OIE, apibendrindama padėtį nuo 2016 m., daro išvadą, kad pasaulinis AKM plitimo modelis šiuo laikotarpiu rodo rimtą visos pasaulio ekonomikos pablogėjimą, daugiausia - Europoje ir Azijoje po pirmojo šios ligos pasireiškimo Kinijoje 2018 metais.

OIE ragina visas valstybes nares ūkiuose diegti sustiprintas nacionalines sanitarijos ir biologinio saugumo priemones. Tai apima kiaulių apsaugą nuo neapdorotų pašarų ir kontakto su šernais vengimą.

Be to, 2020 m. liepą OIE kartu su Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) pradėjo bendrą AKM visuotinės kontrolės programą. Šalys raginamos reguliariai keistis moksliniais duomenimis apie kovą su AKM virusu, pranešti apie naujus infekcijos židinius, naudoti saugius gamybos ir prekybos metodus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos