Basf m1 2024 06 14
Veterinarija
Antibiotikai į tešmenį – tik po testo rezultatų

Londonas. Jungtinės Karalystės veterinarijos specialistai atskleidė, jog norint sumažinti antibiotikų naudojimą bandoje, prieš gydant užtrūkinamas karves būtina atlikti Kalifornijos mastito testą ir vaistus švirkšti tik į pažeistus ketvirčius. 

Ūkiuose paplitusios rekomendacijos, jog karvėms, kurios laktacijos metu sirgo klinikiniu ūmiu ar lėtiniu mastitu, taip pat bandoje, kurios somatinių ląstelių skaičiaus (SLS) vidurkis yra didesnis nei 300 tūkst./ml, visoms trūkinamoms karvėms po paskutinio melžimo reikia sušvirkšti į spenius ilgo veikimo antibiotikų. Tyrimai rodo, kad taikant visos bandos gydymo planą užtrūkinimo metu, SLS vidurkis bendrame pieno mėginyje sumažėja 33 proc. 

Tokia praktika susijusi su didelėmis išlaidomis veterinarinėms reikmėms, be to, ignoruojama mikroorganizmų atsparumo antibiotikams problema. Viena iš saugių alternatyvų – kreatino kamščiai spenio gale, kurie užkerta kelią patogenams patekti galaktogeniniu būdu. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Jungtinės Karalystės kompanijos „Quality Milk Management Services Ltd.“ veterinarijos specialistai atskleidė, jog prieš užtrūkinimą atlikus Kalifornijos mastito testą (CMT) ir identifikavus pažeistus ketvirčius, antibiotikų naudojimas sumažėja 50 proc., rašo portalas „Farmers Weekly“.

Atliktas tyrimas su 764 karvėmis iš 6 komercinių bandų, kurių SLS bendrame pieno mėginyje buvo mažesnis nei 200 tūkst./ml. Gyvuliai suskirstyti į dvi grupes: užkrėstos karvės (381), tai yra tos, kurioms tris kartus iš eilės SLS buvo didesnis nei 200 tūkst./ml ir nustatytas klinikinis mastitas; neužkrėstos karvės (383), tai yra tos, kurioms tris kartus iš eilės SLS buvo mažesnis nei 200 tūkst./ml ir nenustatyti klinikinio mastito simptomai. 

Kiekvienai grupei atsitiktine tvarka paskirtas vienas iš trijų gydymo būdų:

 • visiems ketvirčiams taikytas spenių kamštis arba jis kombinuotas su antibiotikų terapija;
 • ketvirčiams, kurių CMT rezultatai prieš užtrūkinimą buvo mažiau nei 1 balas, paskirtas tik spenių kamštis, o likusiems ketvirčiams, kurių CMT rezultatai buvo didesni, naudoti antibiotikai į spenio kanalą;
 • ketvirčiams, kurių CMT rezultatai buvo mažiau nei 2 balai, paskirtas tik vidinis spenio kamštis, o likusiems ketvirčiams, kurių CMT rezultatai buvo didesni, naudota antibiotikų terapija.

Bakteriologiniai ir SLS piene tyrimai buvo atlikti veršiavimosi metu, 7-ą ir 14-ą laktacijos dieną bei 100-ą dieną po veršiavimosi.

Bandose, kuriose yra nedidelis SLS bendrame pieno mėginyje ir mažas pagrindinių mastito sukėlėjų paplitimas, galima žymiai sumažinti antibiotikų naudojimą mastitų gydymui, taikant selektyvią užtrūkinamų karvių terapiją. Naudojant CMT ir atskirų ketvirčių gydymą, vaistų poreikis sumažėja 50 proc., tačiau ši praktika pasiteisina tik karvėms, kurių piene SLS yra didesnis nei 200 tūkst./ml, ir mažai veiksminga, esant subklinikiniam pieno liaukos uždegimui. 

Mokslininkai rekomenduoja analizuoti pieno tyrimų duomenis, norint nustatyti karves, kurių paskutiniai trys SLS rezultatai yra didesni nei 200 tūkst./ml. Siekiant identifikuoti pažeistus ketvirčius, joms atliekamas Kalifornijos mastito testas. Gydymas antibiotikais netaikomas ketvirčiams, kurių CMT rezultatas yra 0 balų. Užtrūkinamoms karvėms, kurių SLS piene yra mažiau nei 200 tūkst./ml, naudojami tik spenio kanalo kamščiai.

Nors didėja susirūpinimas dėl antibiotikų, naudojimų į spenio kanalą užtrūkinimo metu, mokslininkai teigia, kad didžiausią dozę gyvuliai gauna dėl sisteminio gydymo injekciniais preparatais.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos