Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Veterinarija
AKM sėja nuostolius Azijos šalyse

Vilnius. Afrikinis kiaulių maras (AKM) ir toliau sparčiai plinta Azijos šalyse, ypač Kinijoje. Nauji viruso židiniai nustatyti Honkonge, Mongolijoje, Vietname, Kambodžoje.

Kinijoje šiuo metu užregistruota 130 AKM atvejų 32 administraciniuose regionuose. Apie pirmąjį ligos atvejį didžiausia pasaulyje kiaulienos gamintoja Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją informavo dar 2018 m. rugpjūtį. Naujausias ligos atvejis nustatytas vienoje Honkongo skerdykloje, pagal AKM stebėsenos programą atrinkus importuotos kiaulienos skerdenos mėginius.

Gavus teigiamus tyrimų rezultatus, skerdykla paskelbta užkrėsta vieta ir jos veikla laikinai sustabdyta. Skerdykloje sunaikinta apie 6 tūkst. kiaulių skerdenų, o atnaujinti veiklą įmonė galės tik gavusi Kinijos kompetentingos institucijos leidimą.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Kinijos atsakingos institucijos praneša, kad siekiant suvaldyti ligos plitimą, šalyje jau sunaikinta daugiau nei 1 milijonas kiaulių. Aplink protrūkio vietas nustatomos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, kuriose griežtai kontroliuojami gyvų kiaulių pervežimai, uždraudžiama prekyba gyvomis kiaulėmis tiek užkrėstose, tiek ir gretimose provincijose.

„Lietuvoje vis dar pasigirsta nuomonių, kad kiaulininkystės ūkiams, o ypač smulkiems kiaulių laikytojams keliami biologinio saugumo reikalavimai yra pernelyg griežti, pertekliniai. Tačiau realybė tokia, jog tik efektyvi biosauga gali padėti suvaldyti ligos plitimą ir apsaugoti ūkius nuo masinio kiaulių skerdimo ar naikinimo, koks šiuo metu taikomas Kinijoje ir kitose regiono šalyse. Suvokdami situacijos rimtumą kolegos Kinijoje ypatingai sugriežtino ne tik biosaugą ūkiuose, bet ir biologinio saugumo reikalavimus kiaulių skerdyklose. Įmonės privalo nuolat vykdyti savikontrolės tyrimus.

Nustačius teigiamus AKM atvejus, skerdyklos veikla sustabdoma, kol sunaikinamos užkrėstos skerdenos ir pilnai išplaunamos, išvalomos ir išdezinfekuojamos patalpos. Svarbu paminėti, kad visi mėginiai dėl AKM Kinijoje, taip pat kaip Lietuvoje ir kitose AKM apimtose šalyse, tiriami tik tikslesniu PGR (t.y. molekulinės biologijos) metodu“, ­– sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Šių metų sausio viduryje apie pirmąjį AKM atvejį pranešė Mongolija. VMVT duomenimis, šiuo metu liga nustatyta 105 kiaulių ūkiuose, išsidėsčiusiuose 6 Mongolijos provincijose. Šioje šalyje dėl AKM protrūkių sunaikinta daugiau kaip 3 tūkst. kiaulių, t. y. daugiau nei 10 proc. visos Mongolijoje laikomų kiaulių populiacijos.

Vietname afrikinis kiaulių maras pirmą kartą užregistruotas šių metų vasario viduryje ir per gana trumpą laiką liga išplito 30 šalies provincijų. Vietnamo atsakingos institucijos praneša, kad per 5 šių metų mėnesius šalyje jau teko paskersti beveik 130 tūkst. kiaulių.

Balandžio pradžioje pirmasis AKM atvejis patvirtintas dar vienoje Azijos šalyje – Kambodžoje, kur dėl ligos paskersta 2400 kiaulių.

VATŽŪM, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos