Afrikinis kiaulių maras – jau ir Latvijoje
2014-06-27

Vilnius. Latvijoje nustatytas afrikinis kiaulių maras. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad virusas rastas kritusiuose šernuose bei viename ūkyje augintose kiaulėse. Latvijai pranešus apie afrikinio kiaulių maro atvejus, Lietuvą iš kaimyninės šalies užkrėstų teritorijų uždraudė įvežti kiaulieną ir šernieną, spermą, taip pat pašarus ir aliejų.

Pasak VMVT vadovo Jono Miliaus, Latvijai prekių apribojimas bus taikomas tik kurį laiką. „Labai sudėtinga situacija, nes rasta ir kiaulių fermose, todėl apribojom prekių įvežimą. Bet čia neilgam tie apribojimai, nes yra laisvas prekių judėjimas. Visa tai truks tol, kol latviai susižiūrės, kokia pas juos situacija ir apribos užkrėstus rajonus", - sakė J.Milius.

Latvijoje kritę šernai rasti Dienvidlatgalės regiono Karslavos rajone, kuris ribojasi su Baltarusijos Verchnedvinsko rajonu. Tame pačiame rajone stebint kiaulių ūkius, maro virusas nustatytas ir nedideliame ūkyje, kuris pateko į 3 kilometrų sustiprintos kontrolės zoną, kur rasti nugaišę šernai.

Linas Agro 20 11 05

Kaip teigia Latvijos veterinarijos ir maisto tarnybos atstovė Ana Jofė, kritusius šernus Latvijos pasieniečiai rado vos keli metrai nuo Baltarusijos sienos. „Afrikinis kiaulių maras nustatytas teritorijoje, kuri nuo 2012 metų laikoma užkrėsta klasikiniu kiaulių maru, ir jai taikomi prekybos gyvomis kiaulėmis bei kiauliena apribojimai. Todėl papildomų Europos Sąjungos ribojimo priemonių įvedimas mažai tikėtinos, bet trečiųjų šalių reakciją prognozuoti sunku", - sakė A.Jofė.

Baltarusijoje įtariami nauji ligos židiniai

Šią savaitę pranešta ir apie naujus afrikinio kiaulių maro židinius Baltarusijoje, Vitebsko srityje, Verchnedvinsko bei Astravo rajonuose.

Kaip teigia Baltarusijos žiniasklaida, Verchnedvinsko rajone židinys įtariamas kiaulių ūkyje, kuriame buvo laikomos dvi kiaulės. Šalies veterinarijos tarnyba šiame rajone uždarė visas kiaulių laikymo vietas, pradėjo naikinti ten esančias kiaules.

Antrasis židinys įtartas šeimos ūkyje, Astravo rajone Bolšaja Stracha kaime, kuriame laikomos kelios kiaulės. Šis židinys nuo Lietuvos sienos nutolęs vos 15 kilometrų. Be to, maždaug kilometras nuo Lietuvos sienos, pasienyje su Ignalinos rajonu, smulkiame ūkyje dviem kiaulėms nustatyta infekcinė liga, kurios požymiai panašūs į afrikinio kiaulių maro.

Birželio pradžioje Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija iki kitų metų sausio 24 dienos pratęsė ekstremalią padėtį šešiuose Lietuvos rajonuose.

Rusijoje afrikinis kiaulių maras nustatytas dar 2007 metais, o pernai vasarą šios mirtinos kiaulėms ir šernams virusinės ligos protrūkiai kilo Baltarusijoje. Maro užkratas sausio pabaigoje oficialiai patvirtintas Lietuvoje, kiek vėliau - ir Lenkijoje.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokius naujos valdžios sprendimus prognozuojate žemės ūkio srityje?
Orai