Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Gyvenimas toks...
Žemės ūkio ministras susitiko su Alytaus rajono žemdirbiais

Alytaus r. Dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ nukentėję žemdirbiai už patirtą žalą dar šį mėnesį turėtų sulaukti pirmųjų kompensacijų, pažadėjo žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Ketvirtadienį įvykęs ministro A. Palionio bei kitų atsakingų institucijų atstovų susitikimas su Alytaus rajono žemdirbiais prasidėjo geromis žiniomis.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika informavo, kad šią savaitę iš gaisro paveiktos teritorijos paimtų 35 mėginių: 4 – daržovių ir vaisių, 10 – vandens, 1 želmenų, 2 – žolės ir 18 – žaliavinio pieno, tarša dioksinais nustatyta tik 2 pieno mėginiuose, paimtuose iš Genių kaime laikomų karvių.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Atsižvelgiant į tai ir gyvulių laikymo, girdymo bei šėrimo sąlygas ūkiuose, nuo šiandienos, t.y. lapkričio 8 d., Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų ir Talokių kaimų ūkininkams leidžiama žaliavinį pieną tiekti rinkai bei naudoti savoms reikmėms.

Anot A. Palionio, pagal Vyriausybės nutarimą Alytaus miesto ir rajono savivaldybės yra įpareigotos nuo lapkričio 15 dienos kas dvi savaites teikti Finansų ministerijai bendrą prašymą dėl lėšų valstybės paramai gyventojams, ūkio subjektams, kitoms įstaigoms už žalą, patirtą dėl ekstremaliosios situacijos.

Tarpiniai žalos paskaičiavimai leidžiami teikti, kad ūkininkams būtų atkurtas įprastas pajamų srautas, kad nenukentėtų jų pajamos. „Nereikėtų laukti, kol gaisro paveikta teritorija visiškai išsivalys. Pirmosios kompensacijos ūkininkus turėtų pasiekti po 7-8 dienų, kai patirtos žalos įvertinimai pasieks Finansų ministeriją“, – teigė A. Palionis.

Ūkininkai iš Genių kaimo norėjo asmeninės ministro Andriaus Palionio konsultacijos

Tokia pačia tvarka bus atlyginami nuostoliai ir pieno supirkėjams bei verslininkams. „Žala bus kompensuojama visiems, nesvarbu – buvo užterštas pienas, pašarai, dirvožemis ar gyvūnų organizmai“, – tikino ministras.

Kol bus pradėtos mokėti kompensacijos, ūkininkus, patekusius į sunkią situaciją, Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas pažadėjo paremti savivaldybės rezervinio fondo lėšomis ir nepalikti be pragyvenimo lėšų. 

Meras Algirdas Vrubliauskas (pirmas iš kairės) pasidžiaugė, kad jau nekyla bėdų superkant pieną iš neužterštų Alytaus rajono teritorijų, mažėja įtampa

„Kiekvieno ūkio patirta žala turėtų būti apskaičiuojama individualiai, ne pagal formulę, nes gali nutikti taip, kaip buvo apskaičiuojama liūčių ir sausros padaryta žala –  ūkininkai, nepatyrę nuostolių gavo kompensacijas, o patyrę didžiulius nuostolius, negavo nieko“, – susitikime sakė Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Alytaus skyriaus „Dzūkijos ūkininkas“ pirmininko Marius Gudaičio nuomone, kuo greičiau bus pradėtos mokėti kompensacijas, tuo greičiau ūkininkai patikės, kad tai nebuvo tuščios kalbos. 

Su pareiškimų kompensacijoms gauti tvarka supažindino Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius (centre)

„Pareiškimai dėl patirtos žalos priimami jau nuo šio penktadienio Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriuje arba seniūnijoje, pagal gyvenamą vietą. Besikreipiantys dėl kompensacijų privalės užpildyti nustatytos formos blanką ir pateikti patirtą žalą patvirtinančius dokumentus – apskaitos žurnalą, nuosavybės teisę į turtą patvirtinančius dokumentus, gyvulių apskaitos žurnalą ir patirtos žalos apskaičiavimą“, – žemdirbiams paaiškino Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius.

Be pagrindinio klausimo – kompensacijų mokėjimo, ūkininkus domino, kada bus pakoreguotas užterštos zonos žemėlapis ir vėl superkamas į jį patenkančių ūkių pienas, ką daryti su dar nenupjauta žole, kurios užterštumo tyrimai neatlikti.

„Patarčiau nupjauti žolę ir, susukus į ritinius, sandėliuoti, o vėliau, atsižvelgus į tyrimų rezultatus, sušerti gyvuliams arba sunaikinti“, – patarė ministras.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos