Basf m1 2024 06 14
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Mantas Rudaitis: „Turi paskaudėti, kad subręstų tikrai geras sprendimas“

Žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ direktoriumi Mantas Rudaitis tapo dar gana sunkiais įmonei laikais. Šiuo metu 195 darbuotojus turinti pieno perdirbimo įmonė deklaruoja vis sėkmingesnius veiklos rezultatus.

Įprastai M. Rudaičio rytas prasideda apie 7 valandą. Jis jaučiasi labiau „pelėda“, mėgsta rytais pamiegoti, bet prireikus ne bėda atsikelti ir labai anksti.

Būtinas ryto ritualas – pasportuoti ar bent pasimankštinti. „Tai geriausiai pabudina organizmą ir parengia jį naujai dienai. Į darbą atvažiuoju žvalus ir pasikrovęs energijos“, – pasakoja M. Rudaitis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Mėgaudamasis rytiniu kavos puodeliu, peržiūri darbotvarkę, gautus laiškus, susidėlioja svarbiausius darbus. Viskuo rūpinasi pats, nes referentės neturi.

Biržų ir rinkos naujienos – būtiniausi „Pienas LT“ direktoriaus skaitiniai. Įmonė dalyvauja pasaulinėje rinkoje, tad nuo biržos indeksų, prognozių daug kas priklauso.

„Neretai apima dvejopas jausmas – biržos rodo viena, o Lietuvoje, ypač kalbant apie žaliavinį pieną, viskas atrodo priešingai. Straipsniai apie biržų pokyčius taip pat dažnai tendencingi, vos tik kas pajuda, prasideda gąsdinimai.

Manau, kartais tiesiog bandoma pasinaudoti tokia informacija, nes iš griuvimų biržose kai kas labai gerai uždirba. Kad jaustume tikrą rinkos pulsą, esame atsirinkę kelis šaltinius, kuriuos laikome patikimais, nes nuo to priklauso ir „Pienas LT“ sprendimai“, – kalba M. Rudaitis.

„Pienas LT“, anot direktoriaus, vystosi taip, kaip maždaug ir planavo, kaip matė savo vizijoje pradėjęs dirbti. Tai padėjo jam užsitarnauti ir kooperatyvo narių, ir darbuotojų pasitikėjimą.

„Niekada nebijau pripažinti, jeigu kokia nors idėja nepasiteisino. Galbūt tai padėjo įgyti pasitikėjimą. Nekyla problemų, kai priimant sprendimus reikia tartis su kooperatyvo valdyba. Manau, geras mūsų pavyzdys turėtų padėti apsispręsti dvejojantiems dėl kooperacijos naudos“, – sako M. Rudaitis.

Jo kabineto durys visada praviros, darbuotojai gali bet kada užeiti, tačiau direktorius su jais nevengia pabendrauti ir mažiau oficialioje aplinkoje prie kavos ar arbatos puodelio virtuvėlėje.

„Mano vertinimu, mūsų įmonėje atmosfera draugiška ir šilta, bendraujame laisvai, vieni kitus palaikome.

Skatinu nebijoti imtis iniciatyvos ir klysti, rizikuoti, kai galima, atvirai bendrauti, neslėpti vieniems nuo kitų problemų, jeigu jų kyla. Visada kviečiu ateiti ir pasikalbėti, kaip jas spręsti“, – sako nemažą vadovavimo patirtį sukaupęs M. Rudaitis pridurdamas, kad jam svarbu ne tik pasitikėti, bet ir pačiam jausti darbuotojų ir kooperatyvo narių pasitikėjimą.

Žemės ūkyje dirba nuo pat studijų Lietuvos žemės ūkio universitete pabaigos. Studijavo ekonomiką, baigė finansų valdymo magistrantūrą.

Vadovaudamas „Kauno grūdų“ ekonomikos skyriui, ISM universitete baigė Vadovų magistrantūros studijas. Vėliau daug metų dirbo „Kaišiadorių paukštyno“ generaliniu direktoriumi.

M. Rudaitis džiaugiasi, kad studijavo ir dirbdamas – teorines žinias galėjo iškart taikyti praktikoje. Sukauptos analitiko žinios kasdien praverčia, leidžia priimti sprendimus įvertinus situaciją skaičiais, o ne vadovaujantis emocijomis.

Su komanda susitarė, kokiais kriterijais reikia remtis priimant vieną ar kitą sprendimą, kad pirmiausia būtina vadovautis ekonomine logika.

Jis būna labai patenkintas sulaukęs kurios nors įmonės komandos pranešimo, kad darbuotojai patys priėmė tam tikrą sprendimą pagal susitarimus, kokiais principais turi remtis: „Kai darbuotojai imasi iniciatyvos, priima sprendimus patys ir aš esu tik informuojamas, apima pasididžiavimo jausmas. Vadinasi, priimti susitarimai veikia. Tuomet gerai visiems.“

Mantas sako, kad, bėgant metams, jis šiek tiek keičiasi. Anksčiau norėdavo kuo greičiau nuspręsti – jeigu yra problema, reikia ją spręsti čia ir dabar.

Pasitaikydavo, kad išspręsdavo pernelyg greitai, todėl dabar spontaniškų sprendimų pasitaiko rečiau. „Nors, pripažįstu, vis dar jaučia tą „spirgėjimą“ greičiau viską padaryti, kad neskaudėtų dėl vienos ar kitos problemos. Matyt, kaltas sportinis azartas. Dabar jau suprantu, jog turi paskaudėti, kad subręstų tikrai geras sprendimas“, – atvirai kalba „Pienas LT“ vadovas.

Sėkmingo verslo formulė pagal Mantą Rudaitį – žodžio laikymasis. Jeigu vykdai įsipareigojimus, sako jis, tai yra kertinis veiksnys, kuris leidžia toliau plėtoti verslą. Tada ir kitų akyse esi patikimas, su tavimi galima dirbti, bendradarbiauti, atsiveria daugiau galimybių.

„Pienas LT“ ilgalaikės perspektyvos iššūkiai – toliau plėstis, kad kooperatyvas būtų stabilus. Stabilumas, pasak Manto, labai svarbus kriterijus, kad ir kooperatyvo nariai, ir darbuotojai jaustųsi saugūs.

Jam, kaip ir visiems, pasitaiko dienų, kai viskas tarsi slysta iš rankų, nesiseka. Bet tai Mantas saugo savyje, nuotaikų darbuotojams nerodo.

„Man atrodo, kad dar niekada nebuvau pakėlęs tono įmonėje. Ir griežtesnį žodį stengiuosi pasakyti kuo ramesniu tonu, kad neįsijungtų žmogaus apsauginės funkcijos, neleidžiančios priimti informacijos. Bet kai yra dėl rodyti teigiamas emocijas, visi jas mato“, – juokiasi M. Rudaitis.

Kaip tikram lietuviui, Mantui geriausias poilsis – krepšinis. Su broliu ir iš Radviliškio atvažiuojančiu tėčiu nueina pažiūrėti Kauno „Žalgirio“ rungtynių, be to, žaidžia ir pats.

Į komandą susibūrė buvę tuomečio Žemės ūkio universiteto bendramoksliai (komandoje ir vienas dėstytojas) ir jau 15 metų žaidžia keliose lygose.

„Man sunku sugadinti tą dieną, kai yra rungtynės“, – juokiasi M. Rudaitis, kartą varžovų komandoje sutikęs ir „Pienas LT“ kooperatyvo narį.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos