Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Edgaras Šakys: „Lietuvos žemės ūkis dar neatskleidė viso savo potencialo“

Edgaras ŠAKYS bendrovei „Agrokoncernas“ vadovauja daugiau kaip 10 metų, o bendra vadovaujamo darbo patirtis siekia dar antra tiek. Direktoriaus nuomone, visiems didelio kolektyvo nariams labai svarbu suvokti, kad jie dirba komandoje ir kiekvieno atnešta kruopelytė svarbi įmonės sėkmei.

Edgaro Šakio rytas prasideda ne nuo puodelio kavos, o nuo stiklinės vandens. Toliau seka įprastinė rutina: lengva mankšta, pusryčiai ir kelionė į darbą – nuo namų iki „Agrokoncerno“ ofiso Babtuose vos 15 min. kelio.

Anksčiau, iki pandemijos, buvo daug komandiruočių, svečių delegacijų, suplanuotų susitikimų – dabar jų kur kas mažiau.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Pandemija mūsų gyvenimą pakeitė keliais aspektais, ir vienas iš jų, labai ryškus – sumažėjo verslo kelionių, į kurias anksčiau tekdavo vykti maždaug kas antrą savaitę. Gerokai rečiau sulaukiame svečių. Viena vertus, atsirado daugiau laiko tiesioginiams darbams, mažiau sugaištame ne tokiems svarbiems reikalams, galbūt net greičiau išsprendžiame strateginius klausimus. Kita vertus, gyvo bendravimo, šilto žmogiško kontakto versle vis tik reikia ir jo kartais trūksta“, – svarsto E. Šakys.

Jis priduria, kad ne tik su užsienio partneriais, bet ir įmonės viduje tapo įprasta susirinkimus organizuoti per nuotolį – kadangi padaliniai pasklidę po visą Lietuvą, visai patogu bendrauti kiekvienam iš savo darbo vietos, nebūtinai fiziškai atvykstant į centrinį ofisą.

Virsmo laikas: keičiasi tikslai ir technologijos

Pokyčiai jaučiami ne tik darbų organizavime – apskritai žemės ūkis išgyvena virsmo laiką. Sektoriui keliami dideli, bet reikalingi uždaviniai: eiti į tikslumą, skaitmenizaciją, tvarumą. E. Šakio manymu, dabar turimi tiksliosios žemdirbystės įrankiai leidžia dirbti 10–15 proc. taupiau, tačiau reikia ieškoti dar daugiau taupymo rezervų.

„Tai ypač aktualu dabar, kai keliskart pabrango energetika. Kyla klausimas, kaip sudėlioti technologijas, kad būtų įmanoma dirbti nenuostolingai. Trąšų, augalų apsaugos produktų ir kitų dedamųjų kaina taip sparčiai kyla, kad kol kas sunku prognozuoti, kaip pavyks išlaikyti rentabilumą žemdirbio darbe“, – kalba E. Šakys.

Jis prisipažįsta, kad kol nenusistovėjo energetikos ir grūdų kainos, net nesinori mąstyti, kaip reikės dirbti toliau. „Gal sausį ar vasarį bus aiškiau, tada su komanda galvosime, kaip išlipti iš situacijos. Nors grūdų kaina atrodo aukšta, bet, taikant įprastas auginimo technologijas, užauginimo savikaina susidaro didelė. Teks labai gerai pagalvoti, kaip subalansuoti technologijas, kad ūkiams pavyktų išgyventi“, – atvirai sako E. Šakys ir priduria, kad dabar kaip niekada aktualu viską skaičiuoti, tad kalkuliatorius gali būti geriausias žemdirbio patarėjas.

Agronomo specialybė ir nuolatinis buvimas arti žemės ūkio E. Šakiui padeda aiškiai suvokti, kas svarbu įmonės klientams. „Agrokoncerne“ laikomasi nuostatos, kad pirmiausia žemdirbiams reikia suteikti žinių, o tada jie ateis pasinaudoti siūlomomis prekėmis ir paslaugomis. Atskiras įmonės padalinys – Inovacijų ir tyrimų centras – dirba tam, kad būtų galima teikti argumentuotas, praktiškai patikrintas rekomendacijas ūkiams.

„Su klientais dirbame taip, kad jie turėtų naudą. Ieškome ne produktų pirkėjų, o partnerių, ir norime, kad jiems sektųsi kuo geriau. Testuojame ir siūlome pačius naujausius produktus, tad pagrįstai tikimės, kad jie bus efektyvūs. Žemės ūkyje virsmas vyksta ir technologine prasme. Į ūkininkavimą ateina jaunoji karta – ūkininkų vaikai užaugo, renkasi žemės ūkio krypties studijas, daro didelę įtaką tėvų ūkiams ir atneša naują požiūrį į žemdirbystę“, – permainas pastebi E. Šakys.

Akivaizdžią ūkių evoliuciją liudija augalininkystėje pasiektas progresas. „Kai pradėjau dirbti ūkyje, kviečių kuldavome 4,5–5 t/ha ir tai buvo labai geri rezultatai. Dabar 5–5,5 t/ha dengia tik užauginimo savikainą. Ko gero, derlius padvigubėjo, lyginant su buvusiu prieš 12–14 metų. Bendras mūsų šalies derlius pernai siekė per 8 mln. tonų! O kiek dar yra ūkių, kurie turi kur stiebtis ir tobulėti. Lietuvos žemės ūkis dar neatskleidė viso savo potencialo“, – įsitikinęs E. Šakys.

Svarbu nebijoti klausti ir tartis

„Agrokoncerne“ dirba beveik pustrečio šimto darbuotojų, kiekvienas žino savo pareigas ir atsakomybes. Konkrečias užduotis paskirsto ir veiklą koordinuoja skyrių vadovai.

„Šiandien žmonės nekantrūs, nori greitai daryti sprendimus, turėti įtaką, pasiekti rezultatų. Svarbu suvokti, kad kartais darbinė sėkmė susideda iš kelių segmentų – pirmiausia reikia užsiauginti vartotoją, susirasti savo nišą ir tik tada tikėtis rezultatų. Būna ir taip, kad, atrodo, žmogus šauniai dirba, bet rezultato nėra. Tenka ieškoti jam kitos pozicijos, kuri padėtų geriau atsiskleisti“, – paaiškina E. Šakys ir priduria, kad kartais žmogus yra daugiau gamybininkas negu komersantas, intravertas, o ne ekstravertas, tad reikia tiesiog atrasti jam tinkamą vietą.

„Manau, kad daug kas priklauso nuo tikslaus užduoties suformulavimo. Jei neteisingai apibrėžiamas tikslas ar nesudaroma galimybių pasitarti su kitais, gali būti užprogramuota nesėkmė. Jei kažkas nepavyko, reiškia kažkuriuo metu komandos nariai nesugebėjo duoti reikalingų patarimų, pasidalyti mintimis. Blogai, kai žmogus bijo paklausti ir galvoja, kad viską pats turi išmanyti ir žinoti“, – sako E. Šakys.

Jis ir pats dažnai tariasi su kolegomis, kartu ieško geriausio sprendimo. „Neabejoju, jog kiekvienam vadovui būna naktų, kai prabundi su mintimi, kad gal reikėjo vakar pasielgti ar nuspręsti kitaip. Po tokių naktų ateini į darbą su naujomis mintimis ir pasiūlymais“, – sako įmonės vadovas.

Geriausios atostogos E. Šakiui – kai pavyksta su šeima pakeliauti po užsienį. „Mums patinka ne gulėti pliaže, bet judėti, apžiūrinėti ir tyrinėti, gilinantis į skirtingas kultūras bei jų istorines detales. Žiemą turime tradiciją važiuoti slidinėti į kalnus, tą mėgstame visa šeima“, – sako tris dukras auginantis E. Šakys. O jei reikėtų įvardinti hobį, jis, ko gero, būtų labai paprastas – tiesiog savaitgaliais tvarkytis aplink namus: pjauti žolę, prižiūrėti medelius ar ramiai meistrauti.

Autorius: Jurga Zaleckienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos