Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Alfonsas Zondovas: „Jeigu reikėtų grįžti į praeitį, eičiau tuo pačiu keliu“

Veterinarinių preparatų, papildų, šunų ir kačių ėdalo prekybos įmonę „Vetma“ įkūręs Alfonsas ZONDOVAS jai vadovauja 16 metų. Verslo pagrindus gavo liberalaus vadovavimo įmonėje, kur viską lemia asmeninė atsakomybė. Tokių principų laikosi ir pats.

Daugiau kaip 30 metų darbo patirties gyvūnų farmacijos srityje turintis specialistas sako, kad įmonės gyvavimo laikotarpiu būta visko, tačiau esminių lūžių neteko patirti, veiklos tęstinumas vyko stabiliai.

„Niekuomet nesustojau. Gal buvo priklaupimų, bet visiško parklupdymo neteko patirti. Žinoma, reikėjo atitinkamų sprendimų.

Bioversija 2024 07 09 m7

Jeigu tektų grįžti arba su dabartine patirtimi ir protu nukeliauti atgal į pradžią, nieko nekeisčiau, eičiau tuo pačiu keliu. Nesiekiau sukurti labai didelės organizacijos.

Kokybiška produkcija, atstovavimas Europoje ir pasaulyje žinomiems prekių ženklams Lietuvos bei Latvijos rinkose teikia išskirtinumą, augimą ir veda į priekį“, – atvirauja vadovas.

A. Zondovas teigia, kad jo vadovavimo stilius per 16 metų nesikeitė. Pirmos verslo pamokos išmoktos įmonėje, kur vadovaujama liberaliai – per asmenines atsakomybes.

„Tai giliai manyje įaugo, tad tuo ir vadovaujuosi. Ne reikalavimais ar griežtais pareiškimais, bet darbuotojams deleguojamais tikslais, perspektyvomis.

Atsižvelgiu į žmonių norus ir gebėjimus. Vis dėlto noras siekti tam tikrų tikslų yra svarbiausia, nes gebėjimus galima išugdyti“, – sako A. Zondovas.

Šiuo metu UAB „Vetma“ komandoje yra 9 darbuotojai. Per vadovavimo metus su kai kuriais teko atsisveikinti. Labiau jis pabrėžia susitelkimą tų darbuotojų, kurie darniai ir aktyviai pasitiko naujus iššūkius ir įveikė sudėtingas situacijas. „Žmonės – pagrindinis veiksnys komercinėje įmonėje“, – nedaugžodžiauja A. Zondovas.

Ilgai nelaiko pykčio. Kritinių šiurkščių pastabų nesako, darbuotojams irgi neleidžia taip elgtis. Įmonėje taip pat netoleruojami asmeniškumai ar sąskaitų suvedinėjimai. Labiausiai netoleruoja nepagarbos ir melo.

Rutina be gaisrų gesinimo

Paklaustas, kaip atrodo tradicinis veterinarinės farmacijos įmonės vadovo rytas, A. Zondovas atsako, kad rutina ganėtinai nusistovėjusi.

Pirmiausia pravėręs biuro duris peržiūri laiškus ir naujausią informaciją. Jeigu suplanuoti susitikimai ar kiti kontaktai, pirmiausia pagal svarbą susidėlioja greitus ir svarbius dalykus. Diena suskirstoma pagal principą – skubu, svarbu.

„Yra darbų, kurie gali palaukti ilgiau arba reikalauja papildomos informacijos, susipažinimo, pasvarstymo tam, kad būtų galima apsispręsti.

Dėmesys ir atsakomybės vienodos tiek vietos prekybos, tiek užsienio tiekimo partneriams. Vadovas ir organizacija turi pasverti, kas jai naudinga ir efektyvu“, – aiškina pašnekovas.

Politinė situacija ir nauji reikalavimai

Šiais metais nauju iššūkiu veterinarinės farmacijos srityje taps Geros distribucijos praktikos (GDP) reikalavimų atitikimo įgyvendinimas europiniu lygiu. Tai, anot A. Zondovo, visai rinkai bus naujo požiūrio kūrimas – automobilių, transporto priemonių, sandėliavimo, dokumentacijos srityse.

Tai pareikalaus ir papildomų lėšų. Pavyzdžiui, dalis įmonių transporto priemonių, kuriomis išvežiojamos prekės, yra su tradicine įranga. Geros distribucijos praktikos reikalavimuose nurodyta, kad automobiliai ir visa įranga turės atitikti temperatūros reikalavimus.

„Progresas juda aukštyn, turime keistis, nepaisant to, kad reikia investuoti. Partneriai kitose šalyse ir gamintojai jau reikalauja prekes pasiimti pagal GDP reikalavimus.

Dauguma gamintojų prekes parduoda iš sandėlio. Visi reikalavimai, susiję su transportavimu iš gamyklos į skirstytojų sandėlius, pereina ant skirstytojų – t. y. mūsų – pečių. Skirstytojai ir pardavėjai turi užtikrinti, kad klientai gautų atgabentą reikiamos kokybės produkciją“, – naujus reikalavimus aptaria A. Zondovas.

Šiuo metu vykstantys politiniai dalykai daro įtaką įmonės veikloms. Pavyzdys – Baltarusija. „Vetma“ šioje šalyje turėjo ir turi tam tikrų veiklų, dabar tai visiškai paralyžiuota. Net nuvykti keblu.

„Turime 15 registruotų savo prekių ženklo produktų, kuriuos galėtume gaminti Baltarusijoje, vietinei ir kitoms rinkoms, pavyzdžiui, Rusijos, Kazachstano, bet dėl politinių peripetijų, komunikacijos, žaliavų srautų keblu tai padaryti“, – teigia vadovas.

Dar viena aktualija – nuo šių metų pradėjusi veikti Elektroninė veterinarinių vaistų apskaitos informacinė sistema. A. Zondovas sako, kad įmonė kol kas dar neturi patirties, jog suprastų, kaip ji veiks.

Anot jo, nepatogumų kils siekiant automatizuoti procesus, jau veikiančias veterinarinių vaistų ir preparatų pardavėjų ar skirstytojų sistemas prijungti prie Elektroninės veterinarinių vaistų apskaitos informacinės sistemos.

„Ši tema dar reikalaus plėtros ir diskusijų kurį laiką, kad tobulėtume. Mes taip pat diegiame sistemas, tad suprantame, kad tai užtrunka, o dar tobulinimas, naujos įžvalgos. Įsivaizduoju, kad Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai su diegėjais nebuvo lengva“, – sako įmonės direktorius.

Svarbiausia – kokybė

UAB „Vetma“ atstovauja pasaulyje pripažintiems prekių ženklams.

„Mūsų produkcija kokybiška, brangesnė, bet kuria vertę gydytojui, kuris ją naudoja. Paprastai augintinio savininkas, apsilankęs klinikoje, kai ligos baigtis sėkminga, nesako: „Kokių gerų vaistų, gydytojau, išrašėte.“ Tačiau pasidžiaugia: „Koks geras gydytojas“, – atskleidžia A. Zondovas.

Veterinarijos gydytojo sėkmė priklauso nuo žinių, kompetencijos ir kokybiškos produkcijos. Gydymo sėkmė – kompleksinis rezultatas.

Vadovas pabrėžia, kad įmonė neorientuota į žemų kainų produkciją ir neturi tiekėjo, kurio produkcija gali nustebinti rinką žemomis kainomis.

Prekiaudama klinikiniais tyrimais patvirtintais produktais įmonė pati turi laikytis aukščiausių veterinarinės farmacijos reikalavimų, tad GDP laikymasis, anot Alfonso Zondovo, yra neatsiejama didmeninės veterinarinės farmacinės veiklos dalis.

Autorius: Inga Dubovijienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos