Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Gyvenimas toks...
Ūkininkams pažadėtos orios kompensacijos ir sveikatos tyrimai

Alytus. Dzūkijos ūkininkams po  papildomų pieno mėginių tyrimų gerokai sumažintas sunaikinti rekomenduojamų gyvūnų skaičius ir pažadėtos solidžios patirtų nuostolių kompensacijos. 

Atlikus naujus papildomus tyrimus Nyderlandų akredituotoje J. S. Hamiltono laboratorijoje, rekomenduojama sunaikinti  gerokai mažiau naminių gyvūnų  nei buvo rekomenduojama pirminėse Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išvadose.

Dėl gaisro padangų perdirbimo įmonėje užterštose teritorijose vietoje maždaug 200 karvių ir prieauglio, rekomenduojama utilizuoti 12 melžiamų, 5 mėsines karves, 29 prieauglius, 44 avis, 4 ožkas, per du šimtus naminių paukščių, kelias dešimtis triušių.

Bioversija m7 2024 03 29

Susitikime su ūkininkais vasario 15-ąją žemės ūkio ministras Andrius Palionis pripažino, jog papildomi tyrimai parodė, kad buvo padaryta klaidų ir ūkininkai buvo teisūs reikalaudami papildomų pieno tyrimų.

Anot jo, nė vienas ūkininkas neturi nukentėti dėl gaisro padarytos žalos. Turi būti užtikrintos tokios pajamos, kokias jie gavo iki gaisro, todėl bus mokama maksimali suma, kad vietoje sunaikintų gyvulių ūkininkai galėtų nusipirkti naujų geros kokybės naminių gyvūnų.

Už pienines karves bus išmokama visiems vienoda maksimali 1400 eurų suma, 830 eurų už produkcijos netekimą ir dar 400 eurų už veršiuką, jei karvė buvo veršinga“, – paaiškino apie kompensacijas Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

Maksimalus laikotarpis nuo utilizuoti paimto gyvulio iki kompensacijos išmokėjimo užtruks 30-40 dienų, ūkininkams žadėjo ministras. Užkrėstų gyvūnų utilizavimui ir kompensavimui numatyta skirti 75 tūkst. eurų.

Susitikime su ministru žemdirbiai išsakė susikaupusias nuoskaudas

Ūkininkai naujus gyvūnus galės išsirinkti ir įsigyti patys arba pasinaudoti savivaldybės rekomenduojamomis veislėmis ir augintojais.

Susitikime dalyvavę ūkininkai sužinojo ir kitą jiems labai svarbią informaciją – kada bus galima  atnaujinti bandas ir sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą.  A. Palionio teigimu, naujas bandas užterštomis laikomų Alytaus rajono teritorijų ūkininkams bus leidžiama įsigyti birželį, gavus   pavasarį atliktų  žolės, želmenų, dirvožemio, vandens telkinių  tyrimų rezultatus. 

Jeigu po pavasarinių tyrimų paaiškės, kad žemė vis dar užteršta ir  ūkiai negali tęsti įprastos veiklos, ūkininkams ir toliau bus kompensuojamos prarastos pajamos, o ūkiai periodiškai bus tiriami toliau ir ieškoma būdų kaip greičiau pašalinti teršalus.

Žemdirbiams išsakius nuoskaudų, kad parinkta skerdykla siūlo labai žemą kainą, žemesnę nei kitos šalies skerdyklos, todėl jie nenori naudotis jos paslaugomis, buvo pažadėta surasti kitą skerdyklą. 

Neliks pamiršti ir rajono gyventojai, jei jų sodybos pateko į užterštas teritorijas. Trims šimtams Alytaus rajono gyventojų bus atliekama sveikatos stebėsena dėl galimų gaisro pasekmių.

Finansų ministerija jau skyrė beveik 140 tūkst. eurų ūkininkų ir įstaigų kompensacijoms. Dar yra pateikta prašymų už daugiau kaip 40 tūkst. eurų.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos