Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Gyvenimas toks...
Švenčionių rajono ūkininkas laimėjo bylą prieš supirkėją

Vilnius. Dėl prieš dvejus metus buvusios stichinės nelaimės – liūčių Švenčionių rajono ūkininkas Petras Pošiūnas negalėjo įvykdyti su supirkimo įmone sudarytos derliaus pardavimo sutarties. Įmonė pareikalavo atlyginti jai nuostolius, tačiau teismas reikalavimo nepatenkino. Apie tai rašo portalas alfa.lt.

2017 m. vasarą ūkininkas Petras Pošiūnas (žr. nuotr.) sudarė dvi sutartis su įmone „Groward Group“, pagal kurias įsipareigojo pristatyti 500 t ekologiškų kviečių ir tiek pat ekologiškų avižų. Už toną kviečių buvo sutarta 285 eurų kaina, o už toną avižų – 260 eurų. Ūkininkui bendrovė pervedė avansą – 172 750 eurų.

Tačiau įvykdyti sutarties ūkininkas neįstengė dėl 2017 m. šalies žemės ūkiui didelių nuostolių atnešusių liūčių, dėl kurių net buvo paskelbta ekstremali padėtis.

Bioversija 22 08 31

P. Pošiūnas dalį sutartų grūdų (308 t avižų) pristatė „Groward Group“. Įmonė dalį derliaus (46 tonas), motyvuodama labai bloga kokybe, priimti atsisakė, o vėliau dar pateikė ieškinį ūkininkui, reikalaudama atlyginti nuostolius.

P. Pošiūnas, kelis kartus įspėjęs supirkėjus apie stichiją, sutarties įvykdyti nepajėgė ir „Groward Group“ ne tik grąžino gautą avansą, bet dar ir 8 proc. palūkanų priemoką, padengė grūdų transportavimo išlaidas.

Tačiau „Groward Group“ vis tiek kreipėsi į teismą, reikalaudama iš ūkininko priteisti 72 tūkst. eurų ir dar 6 proc. metinių palūkanų nuo šios sumos, kurios kaupsis, iki ji bus sumokėta. Ieškovo nuomone, ūkininkas pažeidė sutartyje numatytas sąlygas, „veikdamas neatidžiai ir neatsakingai“. Supirkėjai nesutiko, kad 2017 metų liūtys yra force majeure atvejis.

„Groward Group“ ieškinį išnagrinėjęs Vilniaus regiono apylinkės teismas rugsėjo pradžioje jį atmetė ir ūkininkui iš įmonės priteisė daugiau nei 7700 eurų bylinėjimosi išlaidų, patirtų per ilgai trukusį teismo procesą. Anot teismo, ūkininkas išties susidūrė su nenugalima jėga, todėl negalima reikalauti jo atlyginti nuostolius, kurių nebuvo kaip išvengti.

Teismas pažymėjo ir dar vieną dalyką – nors su P. Pošiūnu buvo sudaryta šabloninė grūdų pirkimo–pardavimo sutartis, ji bylojo ūkininko nenaudai. „Jos turinys aiškiai neatitiko šalių lygiateisiškumo principo, nes visa rizika dėl sutarties sąlygų neįvykdymo teko žaliavų pardavėjui ūkininkui, kuris, savaime suprantama, stengėsi ne tik tinkamai išauginti žaliavą, bet ir ją realizuoti“, – pažymima teismo sprendime.

Ūkininkas P. Pošiūnas tokia bylos baigtimi patenkintas. „Teismas mane apgynė. Mes, žemdirbiai, oro negalime pareguliuoti. 2017 m. pasėlius paskandino liūtys. Po jų kiti supirkėjai tą suprato ir turėtus įsipareigojimus perkėlė kitiems metams be jokių baudų. Tačiau, deja, nes visi tokie. Yra supirkėjų, kurie žemdirbiams primeta savo sąlygas arba patys nesilaiko sutartyse numatytų sąlygų. Tačiau žemdirbiai nedrįsta tokiems paprieštarauti“, - portalui manoukis.lt sakė P. Pošiūnas. 

Teismo sprendimas nėra galutinis. „Groward Group“ įmonė per mėnesį gali jį apskųsti.

Visą straipsnį skaitykite portale alfa.lt.

MŪ inf.  

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija