Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Svajonės siekia su jaunatvišku veržlumu ir ryžtu

Plungė / Kupiškis. Dvidešimt dvejų ūkininkas Edvinas Pakšys – konkurso „Metų ūkis 2021“ laimėtojas – pelnė Europos Parlamento nario Bronio Ropės apdovanojimą, kurį europarlamentaras tradiciškai skiria jauniausiam dalyviui.

Nuo vaikystės Edvinas Pakšys norėjo būti ūkininku, tad vos sulaukęs aštuoniolikos metų pradėjo siekti savo svajonės – nuo nulio kurti augalininkystės ūkį. Nors neturėjo nei patirties, nei finansų, nei stipraus ūkininkaujančio tėvo ar senelio užnugario, tačiau degė dideliu noru ūkininkauti. Šio noro lig šiol nenuslopina jokie sunkumai.

„Kai labai nori, viskas įmanoma“, – sako jaunas 22 metų ūkininkas. Nors gimė ir augo kaimiškoje vietovėje, tačiau iki nuosavo ūkio įregistravimo Edvinas su žemės ūkiu neturėjo jokių sąsajų. Tėviškėje Alizavos miestelyje, Kupiškio rajone (mama gyveno užsienyje, o tėtis mirė prieš septynerius metus) kurti augalininkystės ūkį Edvinas pradėjo savo jėgomis, vedamas didelio noro, jaunatviško veržlumo, užsispyrimo ir ryžto.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pirmais metais išsinuomojęs 13 ha žemės, antraisiais metai dirbamos žemės plotą E. Pakšys išplėtė iki 180 ha, o dabar jau dirba 330 hektarų. Pasak jo, nors aplink yra daug stiprių ūkininkų ir konkurencija iš tiesų nemaža, tačiau jam sėkmė šypsosi ir išsinuomoti žemės pavyksta.

Konkurso „Metų ūkis 2021“ laimėtojui Edvinui Pakšiui įteikiamas Europos Parlamento nario Bronio Ropės apdovanojimas

Tiesa, sklypai išsimėtę net per tris savivaldybes – jaunas ūkininkas dirba žemę ne tik Kupiškio, bet ir Rokiškio bei Biržų rajonuose. Jo teigimu, jam taip ūkininkauti kol kas apsimoka, tad ir nuomoja visus sklypus, kokius tik pasiūlo.

Sunkumai neišgąsdino

Ūkininkavimo pradžia buvo labai sunki – trūko žinių, o ir pasikonsultuoti nebuvo su kuo, nes kiti ūkininkai gana skeptiškai vertino Edvino norą ir galimybes ūkininkauti, todėl ir patarimais nesidalino. Tad mokėsi jis iš savo klaidų, bandymų ir atradimų. „Šiemet pajutau, kad jau gerokai patobulėjau, įgijau šiek tiek patirties. Didelis lūžis įvyko, kai įsigijau vakarietiškos technikos“, – šypsosi Kupiškio rajono ūkininkas.

Iš pradžių E. Pakšys dirbo rusiška technika, su kuria daug vargo, tačiau metus pakentėjęs pradėjo dairytis naudotų vakarietiškų mašinų. Įsigijo John Deere traktorių, padargų, o štai visai neseniai į jauno ūkininko kiemą atriedėjo ir Fendt traktorius. Beveik visa technika atvežta iš užsienio, bet įsigyta iš Lietuvos įmonių.

„Žinoma, norėtųsi įsigyti naujų žemės ūkio mašinų, tačiau realiai vertinu savo galimybes, todėl perku naudotą techniką, bet žiūrėdamas į priekį renkuosi ją galingesnę ir našesnę“, – sako ūkininkas. Planuoja ateityje jis įsigyti ir trečią traktorių, nes įsitikinęs, kad tokio dydžio ūkiui dviejų traktorių per mažai. Kadangi dviem traktoriais vienas nepadirbsi, žada jau rudenį samdyti ir vieną žmogų, vėliau – gal ir antrą.

Techniką jaunas ūkininkas perka savo ir bankų lėšomis, jaunojo ūkininko įsikūrimo ar kitos investicinės Europos Sąjungos paramos nėra nė karto gavęs. Pasak jo, tuo metu, kai įregistravo ūkį, nebuvo jokio kvietimo paramai gauti, o vėliau ir pats į ją nepretendavo.

Vizija – ūkis be skolų ir įsipareigojimų

Augina E. Pakšys kviečius, rapsus, miežius, pupas, žirnius. Iš pradžių laukus aręs, jau antrais ūkininkavimo metais įsigijo noraginį skutiklį ir pradėjo taikyti minimalų dirbimą. Siekdamas našumo ir tikslumo, įsidiegė traktoriuje automatinio vairavimo sistemą.

„Šį sezoną, kai turiu daugiau technikos ir pavyko geriau žemę paruošti, ir pasėliai geriau atrodo. Tikiuosi, kad ir derliai bus neblogi“, – sako Edvinas.

Jaunas ūkininkas derliui doroti javų kombaino dar neturi, tad, pvz., šiam derliui nuimti sudarė sutartį su viena Lietuvos įmone, tačiau kitam sezonui gal ir savo įsigis. Kitais metais norėtų labiau sukultūrintuose laukuose išbandyti tiesioginės sėjos technologiją – žada pirkti sėjos paslaugą.

Edvinas Pakšys – jauniausias konkurso „Metų ūkis 2021“ laimėtojas, Kupiškio rajone užėmęs trečiąją vietą. Respublikiniame konkurso „Metų ūkis 2021“ laimėtojų pagerbimo renginyje, vykusiame liepos 8 d. Plungės kultūros centre, Europos Parlamento nario Bronio Ropės vardu jaunąjį ūkininką apdovanojo biurų vadovė Lietuvoje Rūta Bičiuvienė (nuotraukoje dešinėje) kartu su kolege iš Telšių Daiva Puplauskiene

Kad turėtų su kuo dirbti ir galėtų kuo daugiau žemės apdirbti, kol kas Edvinas prioritetus teikia žemės ūkio mašinoms įsigyti ir technikos parkui susikomplektuoti, tačiau pagal galimybes perka ir žemę, nes gerai supranta, kad nuosava žemė – svarbus ūkio pamatas.

„Pirmiausia galvoju ūkį išplėsti iki 500 ha, o paskui jį po truputį mažinti, didinant nuosavos žemės dalį ir atsisakant nuomojamų sklypų. Idealu būtų turėti 150–200 ha ūkį be jokių nuomų, skolų ir įsipareigojimų“, – tokią išsvajoto ūkio viziją mato jaunas Kupiškio rajono ūkininkas. Neseniai santuoką įregistravusio E. Pakšio planuose – ir kartu su žmona Vykinta susikurti savo šeimai namus kaime.

Beje, siekdamas populiarinti ūkininko darbą ir parodyti jo kasdienybę visus atliekamus darbus E. Pakšys filmuoja ir transliuoja per „YouTube“ platformą.

***

Europos Parlamento nario Bronio ROPĖS komentaras

Valstybė turėtų stiprinti tendencingai silpstantį Lietuvos žemės ūkį, ypač įvertinti ūkininkų demografinę situaciją.

Vienas mažiausių ES tiesioginių išmokų gaunantiems Lietuvos žemdirbiams besitęsianti krizė dar labiau apsunkina ir taip nelygias konkurencines sąlygas. Europoje maisto kol kas nepritrūks. Bet ar norime jį brangiai importuoti, kai turime visas galimybes užsiauginti patys? Žemės turime, darbingų žmonių taip pat. Padarykime taip, kad ūkininkauti būtų patogu ir pelninga mūsų šalies gyventojams, kad žmonės iš to galėtų pragyventi, išlaikyti savo šeimas. Esu įsitikinęs, yra būtinos didelės investicijos į žemės ūkį, prisitaikymą prie besikeičiančių sąlygų, modernią techniką bei technologijas. Taip pat esu tikras, kad jos atsipirks.

Matome pavyzdžių, kaip kad E. Pakšio, kai jauni žmonės imasi, įveikia sunkumus, entuziastingai mokosi ir juda į priekį net tokiomis sąlygomis, kokios yra žemės ūkyje šiandien. Jei jas pagerinsime, sudarysime palankesnes startines pozicijas įkurti ūkius ar perimti juos iš vyresnių tėvų, jaunoji karta tikrai neliks abejinga šiam verslui. Tai yra mūsų šaknys, neatplėškime tautos nuo savo žemės.

Esu dėkingas Edvinui ir kitiems jauniems ūkininkams už drąsą, pasiryžimą ir darbštumą. Jei nebus kam perimti žemės ūkio, tai prarasime šį sektorių labai greitai. Juk žinome, kad vidutinis Lietuvos ūkininkų amžius yra pensinis. Todėl kasmet tradiciniuose „Metų ūkio” apdovanojimuose teikiu nominaciją jauniausiam ūkininkui, matau būtinybę pastebėti, padėkoti ir paskatinti jaunus ūkininkaujančius žmones.

Vien valdžios susirūpinimo yra mažai. Reikia taikyti realias paramos priemones, kad žemdirbiai nesijaustų ignoruojami. Gali atsitikti taip, kad ne tik dabartinė ūkininkų karta pasitrauks, bet ir jiems pasitraukus neateis nauja žemdirbių karta. Visi patirsime didžiulį smūgį, jei nebus pamainos žemės ūkyje. Tad linkiu mūsų šaliai palankių sprendimų, kad vis tik duoną užsiaugintume savomis rankomis savo žemėje, o ne vežtume iš svetur už labai brangiai.

Bus apmokėta iš Europos Parlamento Žaliųjų / ELA politinės grupės sąskaitos.

Užsakymo Nr. 10949
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos