Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Pateikta pirmoji paraiška sertifikuoti tautinio paveldo produktus

Vilnius, rugsėjo 15 d. Nors tautinio paveldo produktų sertifikavimas Lietuvoje – naujovė, tačiau jau gauta pirmoji paraiška. Vilnietis tautodailininkas prašo sertifikuoti popierinius karpinius (paveikslus) bei buitinius ir apeiginius drožinius (klišes grafikos antspaudams).

Teisingumo ministerijoje dirbantis, o laisvalaikiu užsiimantis tautodaile Klaidas Navickas juokauja, kad jam, dirbančiam tokioje srityje, tarsi ir privaloma būti pirmuoju, kuris išbandys neseniai sukurtą sistemą. Jis sertifikavimui yra pateikęs apie šimtą karpinių bei septynis medžio raižinius, nuo kurių vėliau spaudžiami atspaudai ir gaunami paveikslai.

„Noriu parodyti, kad buvo tokie amatai, kad senoliai trobas puošdavo nuo medžio atspaustais paveikslais“, – sako K. Navickas, tvirtinantis, kad jam rūpi, jog ir vaikai, jaunimas po kiek laiko galėtų pamatyti, kaip tai buvo daroma.

Bioversija 2024 07 09 m7

Tautinio paveldo produktų sertifikavimą, Vyriausybės nutarimu, vykdo Žemės ūkio ministerija. ŽŪM Tautinio paveldo produktų skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Dubnikienė sako, kad pirmosios paraiškos vertinimui jau yra sudaryta komisija ir maždaug per mėnesį karpiniai bei drožiniai turėtų būti sertifikuoti.

Tautinio paveldo produktų sertifikavimas – viena iš priemonių, numatytų šių metų sausį įsigaliojusiame Tautinio paveldo produktų įstatyme. Taip pat šiame įstatyme numatyta užtikrinti tautinio paveldo produktų valstybinę apsaugą, išsaugoti ir populiarinti tradicinius amatus, apibrėžti tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų sąvokas, jų klasifikavimo principus, sudaryti tradiciniams amatininkams palankias sąlygas kurti tautinio paveldo produktus, juos realizuoti ir populiarinti.

Norint sertifikuoti tautinio paveldo produktus, reikia pateikti paraišką, tuomet sudaroma ekspertų komisija, kuri ir sprendžia, ar produktas gali būti sertifikuojamas. Sertifikuotas produktas gali būti ženklinamas tautinio paveldo ženklu, taip pat tokį produktą gaminantis amatininkas galės naudotis numatytomis lengvatomis.

Ženklinimui numatyti skirtingi ženklai įstatyme apibrėžtoms A ir B tautinio paveldo produktų kategorijoms. A grupės produktai – tradiciniai gaminiai pagaminti senosiomis, autentiškomis technologijomis, B – senieji produktai pagaminti šiuolaikiškomis technologijomis.

Paraiškas tautinio paveldo produktų sertifikavimui gali teikti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.

Daugiau apie tautinio paveldo produktus ir jų sertifikavimą - „Skatinant tradicinius amatus, pasikeistų ir mūsų kaimo turizmas“.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos