Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Gyvenimas toks...
Opozicija inicijuoja parlamentinį tyrimą dėl R. Karbauskio verslo valdomų žemių

Vilnius. Opozicija inicijuoja parlamentinį tyrimą dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausančio verslo ir jo šeimos narių valdomos žemės, „Agrokoncerno" veiklos.

Konservatoriai bei liberalai siūlo aiškintis, kurie fiziniai ir juridiniai asmenys Lietuvoje valdo daugiau nei 200 hektarų žemės ūkio paskirties žemės, nustatyti atvejus, kai didelius žemės ūkio paskirties žemės plotus įsigyja ir sukaupia asmenys, kurie patys nevykdo jokios žemės ūkio veiklos, negyvena Lietuvoje ir „apskritai neturi nieko bendro su žemės ūkio veikla".

Siūloma tirti, kokias schemas fiziniai ir juridiniai asmenys naudoja siekdami apeiti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo nuostatas, reglamentuojančias maksimalų 500 hektarų galimos įsigyti žemės ūkio paskirties žemės vienam asmeniui ar susijusiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Opozicija kelia versiją, jog per tokias schemas realiai valdomi ir dirbami didesni žemės ūkio paskirties žemės plotai nei leidžia įstatymas.

Bioversija 22 02 02

Taip pat parlamentinis tyrimas aiškintųsi situaciją, susijusią su trąšų importu, kitus R. Karbauskiui pastaruoju metu viešai užduotus klausimus, susijusius su „Agrokoncerno" veikla.

„Yra ypatingai daug klausimų, susijusių tiek su R. Karbauskiu, tiek su „Agrokoncernu", tiek su kitomis žemės ūkio bendrovėmis, per skirtingas sritis, tiek su trąšomis, tiek su žemės sklypų įsigijimu, tiek su žemės sklypų koncentracija, įrengimų skolinimu, kad viena institucija jų nebegali atsakyti. Klausimai yra politiniai ir mes įsitikinę, kad reikalingas aiškus, skaidrus, politinis tyrimas", - BNS sakė konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis.

„Aš noriu pabrėžti, kad tai ir tam tikras egzaminas R. Karbauskiui - įrodyti, kad jis yra nuoseklus, tirdamas ne tik tuos klausimus, kurie jam patogūs, o visus, ir sąžiningai ir nuosekliai ieškodamas teisingumo", - pridūrė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas.

Liberalų sąjūdžio vadovas Eugenijus Gentvilas primena tik „valstiečiams" pradėjus debatus dėl Lietuvos radijo ir televizijos tyrimo sakęs, jog lygiagrečiai turi būti pradėtas ir tyrimas dėl R. Karbauskiui užduodamų klausimų, susijusių su jo verslu.

„Mes irgi tuo suinteresuoti, ruošiame popierius ir sudėsime į bendrą. Jau pasigirdo gąsdinimų, kad dubliuos prokuratūros darbą. Bet prokuratūra nevykdo ikiteisminio tyrimo ir čia nėra jokio pavojaus įsikišti į baudžiamąją bylą, nes nėra jokios baudžiamosios bylos. Viešojo intereso gynimas vyksta civiline tvarka", - BNS sakė E. Gentvilas.

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė pradėjusi tyrimą, kad būtų įvertinti žiniasklaidos pranešimai apie „valstiečių" vadovo R. Karbauskio verslo ir jo šeimos narių valdomą žemę.

E. Gentvilas sako, kad komisija tirtų, kokios spragos buvo paliktos įstatyme, galbūt ir sąmoningai, kad būtų galima apeiti ribojimus dėl žemės ūkio paskirties plotų įsigijimo.

„Galima pereiti ir prie konkrečių atvejų analizės. Pavyzdžiui, kiek fizinių asmenų įsigijo daugiau kaip dešimt hektarų, ar jie tenkino visus įstatymo nustatytus reikalavimus, tai yra ar buvo deklaravę savo pasėlius mažiausiai trejus metus, ar turėjo žemės ūkio išsilavinimą ir pan. Tikrai siūlau ne R. Karbauskiu ir sūnumis apsiriboti, o išplėsti, kiek tokių precedentų yra nutikę", - pažymėjo liberalų vadovas.

Siūloma, kad komisija būtų sudaryta iš 13 narių, turinčių teisę dirbti su slapta informacija. Kaip BNS sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovas Gabrielius Landsbergis, parašus po tyrimo iniciatyva planuojama pradėti rinkti artimiausiu metu.

Tyrimas galėtų būti pradėtas ne anksčiau kaip pavasario sesiją, mat komisijai sudaryti reikalingas balsavimas. Pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną. Komisijai tyrimą būtų pavesta atlikti iki lapkričio 1 dienos.

R. Karbauskis: konservatoriai nori aiškintis pačių nustatytą tvarką

Tuo tarpu Ramūnas Karbauskis sako, kad opozicijos inicijuojamas parlamentinis tyrimas dėl žemės valdymo ir įsigijimo procesų turėtų aiškintis, kodėl ankstesnės valdžios nesukūrė efektyvios kontrolės sistemos.

Jis žurnalistams trečiadienį Seime teigė, jog „valstiečiai" palaikytų konservatorių ir liberalų inicijuojamą parlamentinį tyrimą tik tuo atveju, jei būtų aiškinamasi ir konservatorių vadovautos Vyriausybės atsakomybė.

„Viešoje erdvėse prisiskaičiau daug nesąmonių. Jeigu bus rašomos nesąmonės apie trąšas žmonių, kurie išvis nesupranta, kas tai yra, iš ko jos gaminamos ir kaip, kas jas importuoja ir kokia tvarka importuoja, tokiu atveju bus abejojama, ar palaikyti. Bet jeigu ketinimas yra normalus - išsiaiškinti, kodėl valstybėje yra vienokia ar kitokia tvarka, - pasakysiu, kad tą tvarką nustatė tie patys konservatoriai. Atitinkamai, matyt, tirs patys save", - teigė R. Karbauskis.

„Mes tokiu atveju palaikysime, bet išplėsime klausimus, kodėl konservatorių valdymo laikotarpiu buvo priimti tie sprendimai, kurie nesukūrė kontrolės sistemos", - pridūrė jis.

Opozicijos iniciatyvai iš esmės neprieštarauja ir „valstietis" Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis - anot jo, politinio tyrimo sritis galėtų apimti „moralinius klausimus", tačiau, jo nuomone, aiškintis teisinius klausimus reikėtų palikti savo tyrimą pradėjusiems prokurorams.

Parlamento vadovo teigimu, R. Karbauskis dar kartą patvirtino, kad jo ir jo šeimos nariams priklausančios įmonės žemę įsigijo pagal tuo metu galiojančius įstatymus, „priešingai seniai prokuratūra turbūt būtų susidomėjusi".

Elgesį tirs ir VTEK

Trečiadienį pradėti tyrimą dėl Seimo nario R. Karbauskio elgesio nutarė  ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). „Tyrimas pradėtas žiniasklaidos paskelbtos informacijos bei žurnalisto Šarūno Černiausko atsiųsto kreipimosi pagrindu. Teigta, jog R. Karbauskis dviem savo sūnums padovanojo apie 7 mln. eurų, tačiau dovanojimo sandorių nenurodė privačių interesų deklaracijoje", - teigiama VTEK pranešime.

Prieš VTEK nusprendžiant atlikti tyrimą R. Karbauskis savo interesų deklaraciją papildė. Kaip informuoja naujienų portalas 15min.lt politikas antradienį atskleidė pinigų dovanojimo sūnums, jų, taip pat ir sūnaus Justino bei jo sutuoktinės, R. Karbauskio marčios Agnės Karkalaitės valdomas bendroves. „Valstiečių" lyderis nurodė ir tėvo Česlovo Karbauskio, brolio, Rusijoje dirbančio režisieriaus Mindaugo Karbauskio, sesers Jurgos ryšius - jie valdo žemę per įmonę „Naisių investicijos".

Trečiadienį Seime žurnalistams „valstiečių" lyderis tvirtino papildęs savo interesų deklaraciją dėl viešai keliamų abejonių ir klausimų.

„(Deklaravimo, - BNS) praktika skirtinga, bet kadangi keliamos abejonės, aš deklaruoju viską, net tai, ko niekas nedeklaruoja. Tikiuosi, kad kolegos paseks mano pavyzdžiu ir deklaruos net ir tai, kas logiškai atrodo negalėtų sukelti jokio interesų konflikto", - teigė R. Karbauskis.

Jis atkreipė dėmesį, kad „ne visi Seimo nariai deklaruoja savo vaikus, artimuosius, gimines, kada jų interesai visiškai tie patys kaip ir jų pačių".

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos