Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Nuo mėšlo mėžimo iki disko metimo Pomėgiai
Alfredo Pliadžio nuotr.

Padauguva (Kauno r.). Andrius Gudžius, laisvalaikiu gimtosiose vietose auginantis braškes, taip pat yra Lietuvos disko metikas, triskart išrinktas geriausiu Lietuvos lengvaatlečiu, olimpietis, 2017 m. pasaulio čempionas.

Jis šiemet pirmą kartą pasirodė Kauno ilgų metimų čempionate ir diską nusviedė net 69,35 m (asmeninis rekordas – 69,59 m) ir užfiksavo antrą geriausią rezultatą pasaulyje, trečią rezultatą savo karjeroje.

Tai džiugi žinia, mat, kaip teigia sportininkas, paskutinieji treji ar ketveri metai nebuvo lengvi, nes patyrė traumų, kojos operaciją. Tuomet buvo minčių, ar pavyks grįžti į aukščiausią lygį.

Bioversija 2024 07 09 m7

Paklaustas, kas padeda nenusiminti, kai, pasiekus viršūnę, rezultatai ima kristi, disko metikas atviras, kad tai natūralus procesas – juk tai vyksta ir gamtoje.

„Kai pasieki, iškovoji aukštą rezultatą, jį reikia išlaikyti. O šiaip sveika, kai tave aplenkia jaunesni, juokais sakant, duoda per ausį. Tada atrandi alkį, norą ir stimulą. Kai konkurencija sveika, norisi gyventi ir varžytis. Kai eini, viską laimi, nejauti konkurencijos, apninka apatija ir tada tikrai sunku. Dabar mane iš visų pusių spaudžia jaunimas. Tad noro netrūksta“, – pasakoja A. Gudžius.

Jis priduria, kad sportinė karjera šiuo metu intensyvi maksimaliai. Treniruotė ilgai netrunka – valandą ar pusantros. Treniruočių būna maždaug dvi per dieną. Bet tarp jų turi ilsėtis, kad būtų pajėgus ir pilnas jėgų. Yra reikalų ir iššūkių viską suderinti, bet praėjusieji metai rodo, kad įmanoma.

Didžiausi sportininko palaikytojai – dukra Viktorija ir sūnus Andrius

„Šie metai, tikiuosi, bus ne prastesni, o geresni tiek ūkyje, tiek sporto varžybose. Svarbus sezonas, kitais metais – olimpinės žaidynės, Europos čempionatas. Atsakingas laikotarpis. Penkerius metus dar tikrai sportui atsiduosiu 100 proc., o kas liks – ūkiui. Paskui bus matyti, kur atsidursiu sporto lentelėje, ar pavyks išsilaikyti su ateinančia karta. Tada ir žiūrėsime“, – apibendrina A. Gudžius.

Įdomu, kad jo, kaip sportininko, pradžia buvo visai netikėta. Tiesiog treneriai ieškojo jaunųjų talentų, atvyko į Vilkijos mokyklą, kur tuo metu mokėsi 13-metis Andrius ir jį pastebėjo.

„Jiems užkliuvau už akių, matyt, dėl sudėjimo pagal amžių. Pasiūlė atvažiuoti pabandyti. O aš kaime bidonų pritampęs, mėšlo primėžęs, tvirtai sudėtas, tai man ir tiko disko metimas. Pasirodo, galima nueiti nuo mėšlo mėžimo iki disko metimo, visai neblogai“, – juokiasi pašnekovas.

Artimiausi laukiantys startai – Lietuvos ilgų metimų čempionatas Palangoje (gegužės 6–7 d.) ir Deimantinės lygos etapas Maroke, Rabate (gegužės 28 d.). Dar vienas svarbus pasirodymas laukia pasaulio lengvosios atletikos čempionate, kuris vyks Budapešte (Vengrija) rugpjūčio 19–27 dienomis.

A. Gudžius su žmona Dovile, dukra Viktorija ir sūnumi Andriumi gyvena netoli Karmėlavos, Jonavos rajone, tačiau prieš penkerius metus netoli Vilkijos pradėtas kurti ūkis „Tikra uoga“ leidžia pasinerti į kitą pasaulį.

Kas paskatino aukščiausio lygio sportininką imtis ūkininkavimo? „Viena vertus, norėjau pasidaryti pagalvę. Sportininko karjera neamžina, dar metai kiti, penkeri ar daugiau – ir ji baigsis. Paskui reikės kažką veikti gyvenime. Biure sėdėti nesinori, visą laiką traukė gamta. Laisvalaikiu visada renkuosi kokią nors veiklą lauke. Tad su žmona pagalvojome, kad būtų galima prisidurti iš buvimo gamtoje. Be to, esu kilęs iš kaimo, užaugau vienkiemyje. Visą laiką ūkiškai gyvenome, tad ūkis artimas širdžiai“, – dalijasi Andrius.

Ūkis įkurtas ten, kur sportininkas gimė ir augo – Padauguvoje. „Kai tėvas mirė, kad žemės perniek nenueitų, pradėjome kurtis prieš penkerius metus“, – patikslina sportininkas.

Tais pačiais metais Andrius Deimantinės lygos varžybose Stokholme (Švedija) ir nusviedė diską 69,59 m, taip pasiekęs asmeninį rekordą.

Tiesa, viską pradėjo daryti dar tėčiui būnant gyvam. Dabar į viską kibo dar rimčiau, nors iš pradžių nuostata buvo tokia – pažiūrėsime, kas iš to išeis. Dabar į ūkį deda daug vilčių.

Ūkio pagrindas – braškės, nuo kurių ir pradėjo kurtis. Jų augina 4 hektarus. Dar yra 14 arų šiltnamis. Ūkyje yrs ankstyvųjų, vidutinių ir vėlyvųjų veislių braškių: Allegro, Asia, Cristine, Flair, Malwina ir kitų. „Bandom, mokomės ir planuojame tik augti ir plėstis“, – viltingai kalba Andrius.

Ir šiais metais sportininko šeima laukia gero braškių derliaus

2021 m. pabandė liofilizuoti ir klientams pasiūlė šaltyje džiovintų uogų.

Kaip atrodo šiųmečiai uogynai? Andrius teigia, kad kol kas viskas neblogai, kas augintojų valioje, tą sukontroliuoja, kas gamtos valioje – kol kas palanku, nebent paspaus stiprios šalnos, tada jau teks paprakaituoti.

„Darbų nenumesi, neperleisi kažkam, tad sukamės ir spėjame. Esu ne vienas. Žmona Dovilė samdo darbuotojų, jeigu matome, kad nesusidorosime. Turiu laisvo laiko po sporto, važiuoju į Padauguvą ir dirbu. Ypatingų fizinių darbų stengiuosi vengti. Kas susiję su technika, man tai yra atsipalaidavimas: žemės dirbimas, šienavimas, purškimai. Dovilė ir pati moka valdyti traktorių. Ji atlieka ir visus kitus smulkesnius darbus. Kur reikia daugiau patirties ir atsakomybės, kliūna man“, – sako disko metikas.

Autorius: Inga Dubovijienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos