Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Gyvenimas toks...
Mažėja apleistų žemių

Vilnius. Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) gaunami atnaujinti erdviniai duomenys ir nuolat atliekami žemės naudojimo valstybinės kontrolės patikrinimai rodo, kad kiekvienais metais mažėja apleistų žemės ūkio naudmenų plotų.

Siekiant nustatyti ir įvertinti apleistų žemės ūkio naudmenų pokyčius, pagal 2017–2018 m. palydovines nuotraukas ir atsižvelgiant į žemės sklypų savininkų bei kitų asmenų pateiktas pastabas pernai atnaujintas Lietuvos Respublikos teritorijos apleistų žemių erdvinių duomenų rinkinys AŽ_DRLT. Jo duomenys naudojami apskaičiuojant žemės mokestį už apleistas žemės ūkio naudmenas.

Apleista žeme laikomas nuotoliniais kartografavimo metodais nustatytas sumedėjusiais augalais (išskyrus želdinius) apaugęs žemės sklypas ar jo dalyje esantys žemės naudmenų plotai. AŽ_DRLT objektų grafinio tikslumo kritinė paklaida – ne daugiau kaip 8 m.

Bioversija 22 02 02

2018 m. liepos 1 dieną šalyje buvo nustatyta 57,1 tūkst. ha apleistų žemės ūkio naudmenų – tai sudaro apie 1,7 proc. bendro žemės ūkio naudmenų ploto. Tuo pačiu laikotarpiu 2017 m. buvo nustatyta 63,2 tūkst. ha apleistų žemės ūkio naudmenų – tai sudaro apie 1,9 proc. bendro žemės ūkio naudmenų ploto.

Daugiausiai apleistų žemės ūkio naudmenų plotų nustatyta šiaurrytinėje, rytinėje ir pietinėje Lietuvos dalyse – ten jie sudaro iki 10 proc. bendro žemės ūkio naudmenų ploto. Dirvų apleidimą lemia miškingumas, ežeringumas, kalvotas reljefas, mažas dirvožemio našumo balas.

Mažiausiai apleistų žemės ūkio naudmenų plotų nustatoma lygesnio reljefo pietų Lietuvoje ir miškingoje bei mažiau upių ir vandens telkinių turinčioje vakarų Lietuvoje.

NŽT teigimu, apleistų žemių mažėjimą lėmė ir tai, kad dalį jų žemės sklypų savininkai susitvarkė, o dalis plotų buvo inventorizuota ir įtraukta į miškų kadastrą.

Pastebėta, kad apleistų žemių plotai ėmė mažėti nuo 2013 m., kuomet NŽT sustiprino žemės naudojimo valstybinę kontrolę, o savivaldybės ėmė taikyti didesnį žemės mokesčio tarifą už apleistas naudmenas (jis gali būti padidintas iki 4 proc. nuo žemės mokestinės vertės).

Kelerius metus iš eilės NŽT specialistai kasmet atlieka daugiau kaip 1000 apleistos žemės plotų patikrinimų visoje Lietuvoje. Jų metu nustačius, kad žemės ūkio paskirties žemė yra apleista, savininkui gali būti skiriama bauda nuo 70 iki 850 eurų. Pernai NŽT specialistai patikrų metu visoje Lietuvoje nustatė 1607 žemės naudojimo apleidimo atvejus.

NŽT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kokias tiksliosios žemdirbystės technologijas naudojate savo ūkyje?
Visos apklausos