Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Kokia katė perbėgo tarp ŽŪR ir ŽŪM?

Kaunas. Į ministerijos išplatintą raginimą Žemės ūkio rūmams elgtis atsakingiau, neužsiimti interpretacijomis ir neskleisti žemdirbius kiršinančios informacijos, sureagavo žemdirbių organizacijos.

Žemės ūkio rūmai išplatino pranešimą spaudai, kuriame savo poziciją reiškia pieno gamintojai ir ŽŪR vadovai.

Teigiama, kad įtampą tarp ministerijos ir Žemės ūkio rūmų sukėlė informacijos vėlavimas apie COVID-19 karantino metu patirtų nuostolių kompensavimo projektus ne tik stambiesiems, bet ir smulkiesiems bei vidutiniams pieno gamybos ūkiams.

Bioversija 2024 07 09 m7

Žemės ūkio rūmų pranešime rašoma, kadliepos pradžioje smulkieji ir vidutiniai pieno gamintojai pirmiausia iš žiniasklaidos sužinojo, jog dėl koronaviruso karantino patirtus nuostolius valstybė ketina kompensuoti stambiesiems pieno ūkiams, turintiems daugiau kaip 150 pieninių veislių karvių, o apie paramą smulkiesiems nebuvo net užsiminta.

Žemės ūkio kooperatinei bendrovei „Pieno gėlė“ vadovaujantis LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas: „Aš, šiek tiek turintis bendravimo su valdžia patirties, pamaniau, kad gal kažkas suklydo, maniau, palauksiu kelias dienas, gal kas paaiškės, tačiau pieno gamintojai tiesiog užplūdo su klausimais ir net priekaištais – kaip čia yra, kodėl taip yra ir kodėl tylime, kai žemės ūkio ministras su stambiaisiais pieno gamintojais šoka polką su ragučiais ir negirdi smulkiųjų ūkininkų bėdojimų?“

Todėl J. Kuzminsko vadovaujama asociacija nusiuntė raštą ministerijai, kad parama turi būti skirta ne tik stambiesiems, bet ir smulkiesiems bei vidutiniams ūkiams. „Po  šių veiksmų sulaukiau ministro A. Palionio telefono skambučio su priekaištais, kad neskaitome dokumentų...“, – aiškina J. Kuzminskas.

Jo teigimu, apie ministro įsakymo projektą nežinota, nes Žemės ūkio ministerijos kvietimo nebuvo. „Mano žiniomis, nebuvo pasitarimo, taigi vadinamojo socialinio dialogo pritrūko. Jeigu būtų iš anksto paaiškinta, kas, kaip ir kodėl, tai nebūtų kilęs ir šis skandalas...“, - sako J. Kuzminskas.

„Negalėčiau dabartiniams ŽŪM vadovams tik priekaištauti, tačiau šalia gerų darbų padaryta ir klaidų. Jeigu aš suklystu, tai prisipažįstu ir einu į priekį. To ir linkiu dabartiniam ir būsimiems ministrams“, - ŽŪR pranešime cituojamas J. Kuzminskas.

Pranešime cituojama Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) vadovė ūkininkė Renata Vilimienė sako, kad asociacija neturi lėšų samdyti darbuotojų, kurie nuolat dalyvautų posėdžiuose, tačiau, esant reikalui, laiko suranda: karantino metu nuotoliniu būdu dalyvaudavo Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžiuose, ŽŪM renginiuose, jeigu tik sulaukdavo kvietimų.

Prieš savaitę kilusią įtampą dėl karantino metu patirtų nuostolių kompensavimo tvarkos R. Vilimienė vertina kaip prastą bendravimo su socialiniais partneriais pavyzdį.

„Manau, ŽŪM pati kalta, kad paskelbė vieną įsakymo projektą ir nutylėjo apie antrą. Negi buvo sunku paaiškinti? Kita vertus, kodėl nebuvo išklausyta socialinių partnerių nuomonė prieš jį paskelbiant? Juo labiau, kad antrasis projektas, skirtas mažesniems ūkiams, mums tinka“, – stebisi R. Vilimienė.

Anot pranešimo, LVPŪA vadovė viliasi, kad ateis diena, kai valdininkai supras, kad jie  padarys kur kas mažiau klaidų, jei socialinius partnerius laikys lygiaverčiais diskusijų dalyviais, o ne paklusniais jų nutarimų vykdytojais.

Žemės ūkio rūmų vertinimu, „ministerijos tinklalapyje paviešintas tikriausiai paties ministro kvietimas - paauklėjimas Žemės ūkio rūmams parodo, kad ministras Žemės ūkio rūmų partneriais nelaiko, nes rengiamų dokumentų nemato reikalo derinti su daugiausiai, net 42 organizacijas vienijančia žemdirbių savivaldos institucija. Pastaruoju metu socialinis dialogas nevyksta. Ministerija nuleidžia kažkokią žemdirbiams nematytą naują tvarką ir jau po fakto kviečia ,,kreiptis ir aiškintis“ jei kas ne taip ir liepia „neskaldyti žemdirbių“. Šitaip neturi būti. Socialinę partnerystę mes suprantame ne kaip grūmojimą už išreikštą susirūpinimą ar kritiką, o kaip išankstinį veiksmų derinimą, drauge ieškant geriausių sprendimų“.

ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus: „Jau trisdešimt metų praėjo nuo sovietinės santvarkos, todėl toks, nepriklausomos Lietuvos žemės ūkio ministro A. Palionio skambutis, su grasinimu susidoroti su didžiausia žemdirbių savivaldos organizacija, ne tik nustebino, bet ir išgąsdino – kur link mes einame, ką sau leidžia vienas iš vyriausybės kabineto vadovų? Tokiais veiksmais  ministras kelia grėsmę ne tik mūsų organizacijai, bet ir demokratijai“.

Parengta pagal ŽŪR pranešimą

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos