Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Kaip spręsti nesutarimus dėl grūdų kokybės
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Parduoti derlių ne visada pavyksta sklandžiai. Pirkėjui ir pardavėjui nesutariant dėl grūdų kokybės, Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorija kasmet sulaukia vis daugiau prašymų atlikti arbitražinį tyrimą.

Tarnybos pranešime teigiama, kad pernai tokių mėginių gauta apie 80, o 2020 m. – apie 50. Kaip pardavėjams ir pirkėjams tokių ginčų išvengti?

VAT primena, kad kiekvienai grūdų rūšiai nustatyti supirkimo ir tiekimo reikalavimų standartai, atsiskaitymui už grūdus naudojami tų pačių Supirkimo standartų baziniai rodikliai. Paprastai grūdų kokybės klasė nustatoma pagal blogiausio rodiklio vertę, tačiau šalims susitarus gali būti supirkti ir drėgnesni, daugiau šiukšlinių priemaišų, mažesnę hektolitro masę turintys ar kitokius (nei nurodyta supirkimo standartuose) kokybės rodiklius turintys grūdai.

Bioversija 2024 07 09 m7

Nesutarimų vertinant grūdų kokybę galėtų kilti mažiau, jei pardavėjas ar jo atstovas, atvežęs grūdus į supirkimo įmonę, asmeniškai dalyvautų imant grūdų ėminį.

Jeigu pirkėjas ir pardavėjas vis dėlto nesutaria dėl superkamų grūdų kokybės įvertinimo, dalyvaujant pardavėjui tyrimas kartojamas arba imamas naujas ėminys iš tos pačios transporto priemonės. Tokiu atveju gali būti imami ėminiai kiekvienai šaliai po vieną, vienas – kokybei tirti. Tyrimas atliekamas supirkėjo laboratorijoje.

Jeigu pardavėjas per parą pristato daugiau negu vieną partiją grūdų, sudaromas vienas paros laboratorinis ėminys, paimant iš kiekvienos partijos atitinkamą grūdų kiekį. VAT teigimu, jeigu skirtingomis transporto priemonėmis pristatytų grūdų partijų kokybė skiriasi, sudaromi keli paros laboratoriniai ėminiai pagal grūdų kokybę.

Kai kurie grūdus superkantys ūkio subjektai kiekvienos transporto priemonės grūdų laboratorinius ėminius laiko sandariose tarose laboratorijų patalpose vieną parą.

Jei ir po papildomo tyrimo dėl kokybės nesutariama, galima atlikti mokamą VAT Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos arbitražinį tyrimą. Tad jei po papildomų tyrimų pardavėjo kokybė vis tiek netenkina, jis gali paprašyti laboratorijos darbuotojų sudaryti arbitražinį ėminį. Jį pardavėjas ne vėliau kaip per 48 val. nuo paėmimo (neįskaitant nedarbo dienų) turi pateikti Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijai kartu su reikiamais dokumentais. 

Parengta: pagal VAT inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos