Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 11 01
Gyvenimas toks...
Išmokos dėl žalos technikai išaugo dešimteriopai

Vilnius. Draudimo bendrovės BTA duomenimis, pernai ūkininkų patirta žala viršijo 350 tūkst. eurų. Nuo 2013 iki 2017 m. išmokos dėl žalų žemės ūkio technikai išaugo kone dešimt kartų.

Daugiausiai Lietuvoje užregistruojama vakarietiškos žemės ūkio technikos: naujos ir naudotos. „Technika yra naujesnė, brangesnė, taisant ar remontuojant ją daugiau kainuoja dalys. Prieš penkerius metus žala siekė 37 tūkst. eurų, o pernai perkopė 350 tūkst. eurų ribą. Tai susiję ne tik su išaugusiu įvykių skaičiumi, bet ir su vis brangesnės ir efektyvesnės technikos eksploatavimu", - teigia BTA Žalų reguliavimo departamento direktorė Karolina Karpova.

Ilgalaikės tendencijos patvirtina, kad 50 proc. visų įvykių sudaro atsitikimai eksploatuojant techniką darbo metu, o vidutinė žala svyruoja apie 1800-2500 eurų. Nuostolingumu per penkerius metus ryškiai išsiskyrė 2014-ieji, kai padegtas itin brangus traktorius, o įsisiautėjusios liepsnos apgadino ir netoliese buvusią žemės ūkio techniką. Vien šio įvykio metu patirta žala siekė beveik 60 tūkst. eurų.

Bioversija 22 08 31

Oficiali statistika rodo, kad vien pernai hektaro suarimo kaina padidėjo 14 proc., o apsėti hektarą grūdinėmis kultūromis - net 25,5 proc. Anot K. Karpovos, sumokėti gali tekti dar brangiau, jei dėl technikos gedimo per patį darbymetį tektų ieškoti, kad kas kitas laukus suartų.

„Pavasarį ir vasarą kasmet išauga traktorių bei kitos ūkinės technikos nuostoliai, kurių vidutinis dydis šokteli iki 2500-3000 eurų. Dažniausiai finansiniai praradimai patiriami technikai patekus į eismo įvykius bei dirbant laukuose, tačiau brangiausiai kainuoja ugnies sukeliama žala: vidutinė išmoka tokiu atveju siekia 5000 eurų, o už atsitikimus dirbant arba eismo įvykį - apie 2700 eurų, už stiklo dūžį - apie 300 eurų", - teigia K. Karpova.

Vagystėms sezoniškumas negalioja. Draudikai pastebi, kad brangiai kainuojančių traktorių, kombainų ar sėjamųjų dalys per darbymetį rinkoje tampa itin paklausios. Pasitaiko, kad vagiamas net ir kuras.

„Dažniausiai vagiama ne pati technika, nes kombainas ar traktorius - ne automobilis, juo nei greitai, nei toli nepabėgsi. Vagis masina brangios dalys, veidrodėliai ar net degalai. Vagystės atveju nuostoliai vidutiniškai siekia 1000 eurų. Be to, vagiant dažnai apgadinamos ir kitos dalys, o net ir vagystei nepavykus - apgadinimų bei nuostolių neišvengiama", - sako K. Karpova.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija