BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Gyvenimas toks...
Grėsmė pomidorams – naujas virusas

Vilnius. Lenkijos ūkyje nustačius pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių virusą (ToBRFV), tikėtina, kad ši liga su kartu su augalų daigais galėjo būti įvežta ir į Lietuvą.

Varmijos Mozūrų vaivadijoje pomidorus auginusiame ūkyje nustačius pomidorus ir paprikas pažeidžiantį virusą, aptikta, kad viena pomidorų daigų siunta parduota ir Lietuvos ūkio subjektui. Valstybinės augalininkystės tarnybos teigimu, pomidorų daigai buvo paženklinti augalų pasais, patvirtinančiais augalų sveikatingumą. Nurodyto augintojo šiltnamiuose bus atliekamas fitosanitarinis tikrinimas, tyrimus planuojama baigti rugpjūčio mėnesį.

Tobamovirus genčiai priklausantis virusas pasižymi gebėjimu plisti įvairiais būdais, gali plisti su sodinimui skirtais augalais, sėklomis, paprikų ir pomidorų vaisiais. Pasodinus užkrėstą augalą šiltnamyje, šis virusas gali žaibiškai plisti mechaninio kontakto metu, per darbuotojų aprangą, auginimo substratą ar laistymui skirtą vandenį, jį platinti gali ir vabzdžiai apdulkintojai.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pranešama, kad virusas yra labai stabilus ir gali išgyventi keletą mėnesių inertiškoje terpėje, neprarasdamas gebėjimo užkrėsti.

Ant sergančių augalų lapų matomas mozaikiškumas, gali pakisti jų spalva, pastebimas lapų susiaurėjimas. Ant žiedkočių gali atsirasti nekrotinės dėmės (spalvos pakitimai). Vaisiuose pastebimos geltonos arba rudos dėmės, taip pat vaisiai gali deformuotis.

Tipinių ToBRFV pažeidimo požymių nėra, augalo pažeidimai gali būti panašūs ir į kitoms ligoms ar maisto medžiagų trūkumui būdingus požymius. Be to, kol virusas nepakankamai išplitęs, augalai gali ir nerodyti jokių simptomų, todėl mėginiai iš augalų šeimininkų imami ir be viruso požymių.

Efektyvių augalų apsaugos priemonių šio viruso sustabdymui nėra, vienintelis būdas – augalų bei auginimo terpės sunaikinimas, šiltnamių bei turimų įrankių, pakuočių dezinfekcija. VAT savu ruožtu primena, kad vertėtų nepamiršti ir prevencinių apsaugos priemonių.

ToBRFV viruso židinių aptinkama ne tik Europos Sąjungos šalyse, tačiau ir Izraelyje, Meksikoje, JAV ir kitose šalyse.

Pagal VAT inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos