Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Gyvenimas toks...
Dviprasmybė dėl kelių mokesčio piktina ūkininkus

Kaunas. Absurdiška situacija: ūkininkai, neprivalantys mokėti kelių naudotojo mokesčio, dažnai renkasi sumokėti jiems nepriklausančias baudas, nes su savimi nesivežioja teisę nemokėti šio mokesčio įrodančių dokumentų.

Kėdainių rajono ūkininkas Virginijus Gaurilčikas piktinasi, kad policija jo traktoriaus vairuotojui neteisingai skyrė baudą.

Situacija dažnai kartojasi

Bioversija 22 02 02

Spalio 20 dieną kelio Panevėžys-Aristava- Sitkūnai 55-ajame kilometre policijos patrulis sustabdė traktorių vairavusį V. Gaurilčiko ūkio vairuotoją. „Traktorius važiavo iš mano ūkio, kuris yra Vaidatonyse, Kėdainių rajone, į Šilainėlių kaimą, kuriame prie kelio „Via Baltica“ yra mano dirbamas ir deklaruojamas laukas, į kurį kito kelio nėra, atlikti žemės ūkio darbų.

Nors 2005 metų Vyriausybės nutarime dėl kelių naudotojų mokesčių dydžio pasakyta, kad „kelių naudotojo mokestis netaikomas žemės ūkio veiklos subjektams, kurie verčiasi žemdirbyste ir kurių metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 procentų visų gaunamų pajamų, kai jie važiuoja iki savo dirbamo žemės lauko ir grįžta iš jo“, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos patrulių kuopos 2-ojo būrio vyriausiasis patrulis Dainius Čebanauskas surašė administracinio nusižengimo protokolą", – pasakojo V. Gaurilčikas.

Pareigūnas rėmėsi Kelių eismo taisyklių 22 punktu ir Administracinių nusižengimų kodekso 463 str. 2 dalimi už „važiavimą mokamais valstybinės reikšmės keliais žemės ūkio veiklos subjektų, tai yra traktorius vilko priekabą nesumokėjus transporto priemonių valdytojams nustatyto mokesčio už naudojimąsi keliais“.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos skyriaus pirmininkas Virmantas Ivanauskas sakė žinąs, kad ūkininkai dažnai patenka į tokią situaciją.

„Tokia dilema yra, ir man yra tekę gauti baudų. Ką dariau? Sumokėjau ir tiek, nors nesijaučiau kaltas. Šią situaciją reikia viešinti, ne vienas dėl to yra nukentėjęs. Taip neturėtų būti. Jei ūkininkas pagal įstatymus neturi mokėti kelių naudojimo mokesčių, už tai neturėtų būti baudžiama“, – sakė V. Ivanauskas.

Patrulių vadas: pareigūnas elgėsi pagal įstatymus

Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos vadas Ramūnas Kemzūra „Mano ūkiui“ teigė,  kad jo pavaldinys elgėsi teisingai.

„Patruliai dirbo kelyje „Via Baltica“. Tokiu metu intensyvių žemės ūkio darbų nevyksta, todėl patikrintas važiavęs traktorius. Vairuotojas teigė, kad važiavo rinkti akmenų. Vairuotojas negalėjo pateikti duomenų, kad važiuoja iš vieno dirbamo lauko į kitą ir kad ūkininko metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 proc. visų pajamų. Todėl patrulis surašė protokolą ir paskyrė 60 eurų baudą“, – sakė R. Kemzūra.

Pareigūnas taip pat pridūrė, kad jei ūkininkas nesutinka su šia bauda ir nesumoka jos per 15 dienų, paskiriamas teismo posėdis. Į jį ūkininkas gali atsinešti dokumentus, įrodančius minėtas aplinkybes, ir teismas nuspręs, ar ūkininkas turi mokėti baudą.

„Pažymėsiu, kad intensyvaus žemės ūkio darbų sezono metu (per sėją, derliaus nuėmimą) patruliai stengiasi nestabdyti žemės ūkio technikos magistraliniuose keliuose.

Šiuo atveju negaliu pasakyti, kad mes visiškai teisūs, bet negaliu sakyti, kad ir ūkininkas teisus. Ūkininkai turėtų skaityti iki galo įstatymus ir pasirūpinti, kad galėtų pateikti įrodymus, kad jiems nereikia mokėti mokesčio už naudojimąsi keliais. Ūkininkams suteikiama privilegija, tačiau nurodyta, kas turi būti padaryta, kad ja galėtų naudotis“, – pažymėjo R. Kemzūra.

Dokumentus reikia turėti su savimi

Kaip ir kada turėtų ūkininkas ar jo darbuotojas policijos pareigūnui pateikti dokumentus, įrodančius jo teisę į lengvatą?

To paklausėme Lietuvos automobilių kelių direkcijos, kuri organizuoja ir tvarko kelių naudotojo sumokėjimo registravimo procesą informacinėje sistemoje

Šios įstaigos Valstybės turto skyriaus ekonomistė Ieva Džervutė atsakė, kad „dokumentus, įrodančius teisę naudotis lengvata, kelių naudotojas turi turėti su savimi, kai naudojasi valstybinės reikšmės magistraliniais keliais“.

Ji taip pat pridūrė, kad kontroliuojančių institucijų paskirtos baudos už naudojimąsi mokamais valstybinės reikšmės keliais, nesumokėjus kelių naudotojo mokesčio, gali būti skundžiamos teisės aktų nustatyta tvarka.

Ragina vadovautis protingumo kriterijumi

Ūkininkas V. Gaurilčikas su skirta bauda nesutinka. Jis kreipėsi į Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotoją narį Kazį Starkevičių, prašydamas atsakyti, ar kelių patrulis buvo teisus, skirdamas baudą. K. Starkevičius skundą perdavė policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui.

K. Starkevičius mano, kad ūkininkai šiuo atveju neturėtų mokėti baudos, nes tai nurodyta teisės akte. „Ūkininkas negali patruliui pateikti įrodymų? Juk nesunku patikrinti traktoriaus registracijos vietą ir taps aišku, ar traktorius važiuoja iš vieno lauko į kitą. Čia reikėtų vadovautis protingumo kriterijumi, o ne bausti“, – „Mano ūkiui“ sakė K. Starkevičius. 

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos