Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Gyvenimas toks...
Didžiulė stumbrų banda priartėjo prie Vandžiogalos
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kėdainių r. / Kauno r. / Jonava. Nuo Kėdainių link Jonavos juda didžiulė stumbrų banda, praneša Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT).

Anot VSTT projekto „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“ vyr. specialisto Ryto Papšio, bandą iš pradžių sudarė 61 stumbras, dabar jų skaičiuojama maždaug virš 50.

R. Papšis sako, kad stumbrai priartėjo prie Vandžiogalos (Kauno r.), nuo jos nutolę apie kilometrą. Tai kelia pavojų ūkininkams, kurie augina ne tik javus, bet ir daržoves, turi vandens laistymo sistemą. Paskutinį kartą banda pastebėta miške.

Bioversija 23 04 27

„Naktį bandė praeiti kelią, bet, matyt, bijojo, nes dabar vyksta kelio darbai. Jie maždaug šioje vietoje ir sustojo, nes ten daug kelininkų, šlaitai nesutvarkyti. Kai kurie ūkininkai juos pavaikė, bet jie miške ir kol kas niekur neina“, – portalui manoūkis.lt sakė Rytas Papšis.

Stumbrininko teigimu, pavasariais didelės bandos skyla į mažesnes. Tikėtina, kad taip bus ir su šia. Pasak jo, bandos atskyla į įvairias grupeles: tiek į mažesnes (po 5 stumbrus), tiek į didesnes (po 15–18).

„Žiemą stumbrams stinga pašarų, todėl jie sueina į vieną bandą. Atsakinga patelė, rudenį apžiūrėjusi, kur pasėta rapsų ar kviečių, viską žino ir kitus vedžioja, o šie paklūsta. Dabar sniego jau nėra, visko vėl atsiranda, dar ūkininkai pavaiko, tad jaučiasi nesaugiai ir ima vėl judėti. Vis dėlto sunku nuspėti, stumbrai apsisuks ar eis tolyn. Galima tik spėlioti, bet bent jau kol kas eina į pietus“, – aiškina specialistas ir priduria, kad ši banda sekama – turi sekimo daviklius.

Jonavos r. savivaldybės administracijos žemės ūkio skyriaus vedėjo Jono Marčiukaičio teigimu, kai kurie ūkininkai matė stumbrus ties Jonava, bet kol kas apie padarytą žalą pranešimų negauta.

Apie žalą kol kas nepranešta ir Kauno rajone. Kauno r. Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo Tomo Didžiulio teigimu, informacija žinoma ir sekama.

„Kauno r. stumbrų užklysta nedažnai, jų beveik nepasitaiko. Migruojančių kartais užklysta, bet tai labiau Kėdainių r. problema, ten dažnai stumbrai pridaro žalos“, – portalui manoūkis.lt sakė T. Didžiulis.

Praėjusiais metais iš šios bandos dalis stumbrų perkelti į naują stumbryną Dzūkijos nacionaliniame parke.

Šaltinis: manoūkis.lt inf., VSTT
  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos