Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Gyvenimas toks...
Chrizantemų spalvos paklūsta madoms

Kaunas. Laikas bėga, skoniai keičiasi, tad chrizantemos taip pat paklūsta madoms. Šį rudenį pirkėjai noriai renkasi chrizantemas ne tik baltais, bet ir rožiniais, violetiniais, tamsiai raudonais, purpuriniais, oranžiniais, geltonais, aukso spalvos, žalsvais, plytiniais ir net rudais žiedais.

Didelę  chrizantemų auginimo patirtį turintys Vitalija ir Algimantas Žemaičiai iš Punios (Alytaus r.) savo moderniuose šiltnamiuose augina įvairiausių formų vazonines chrizantemas. Šiemet ankstyvosios chrizantemos pražydo liepos viduryje, kiek vėlyvesnės – rugsėjį, vidutinio vėlyvumo – spalį, o pačios vėlyviausios – Vėlinėms.

Karšta vasara pakoregavo chrizantemų žydėjimą – jos pražydo 2 savaitėmis anksčiau. Tai nieko nuostabaus, nes naudojant naujausias technologijas, chrizantemas galima pražydinti visus metus. Ankstyvąsias įvairių spalvų chrizantemas žmonės pirko ir sodino aplinkai puošti, vietoj nuo karščio nukentėjusių vienmečių gėlių, o kitas sodino kapinėse.

Bioversija 22 02 02

V. Žemaitienė pastebi, kad seniau dominavusią baltą chrizantemų spalvą rinkosi kiek mažiau pirkėjų. Šiemet, be geltonžiedžių gėlių, ypač buvo paklausios ryškesniais žiedynais – oranžiniais, burokiniais, raudonais, rudais, taip pat mylimi viename vazone 3 spalvų miksai. Chrizantemų vazonėlių kaina siekė nuo 0,8 iki 5 eurų.

Skinamas veisles išaugino kaip krūmines

Vlado Karpavičiaus šeima jau per 30 metų Ražiškėse prie Kauno 4 500 kv. m šiltnamiuose ir 1,1 ha ploto lauke augina chrizantemas. Pradėję nuo smulkiažiedžių vazoninių chrizantemų, jie kasmet pasiūlo naujienų. Šiemet jų auginama per 80 įvairiausių veislių.

Pasak Daumanto Karpavičiaus, stambiažiedės vazoninės chrizantemos nuo seno populiariai vadinamos karališkomis, karalienėmis ir princesėmis. Karališkų chrizantemų mados kasmet keičiasi, sukuriamos vis naujos veislės, įvairiausių formų (spygliškos, jurgininės, vamzdelinės) ir spalvų žiedais.

Anksčiau labiausiai buvo mėgiamos ir dažniausiai auginamos vien tik baltažiedės karališkos chrizantemos, o pastaruoju metu pamėgtos ir vertinamos iki 30–40 cm aukščio, įvairių spalvų šios gėlės. Populiarėja aukso, plytinės, bronzinės, alyvinės, rožinės ir kitų spalvų bei švelnių ar ryškesnių jų atspalvių žiedais.

Daumantas Karpavičius teigia, kad karališkų chrizantemų mados kasmet keičiasi

V. Karpavičius pastebi, kad karališkų chrizantemų populiarumą lemia jų grožis, ilgas žydėjimo laikas, nesudėtingas auginimas, atsparumas ligoms bei kenkėjams ir vis didėjantis jų pritaikymas aplinkai papuošti, įvairiausioms kompozicijoms bei puokštėms kurti.

Naudojantis specialiomis chrizantemų technologijomis, skinamų chrizantemų veisles Lolipopmix ir Zembla White pavyko užauginti kaip vazonines, 30–40 cm aukščio. Į dubenėlį sodinama daug augalų, formuojama vienu stiebu (aukštis iki 40 cm), po 12–15 žiedų viename vazone.

V. Karpavičius atkreipė dėmesį, kad žaismingai atrodančios jų sukurtos „Asorti“ chrizantemų kompozicijos itin mėgstamos pirkėjų. Jose augalai derinami pagal žiedynų spalvą, formą ir aukštį, papuošiama viksvameldžiais. Ypač originaliai atrodo tamsiais burokiniais žiedais Crystal Red, sukomponuota su viksvameldžiu.

Stambiažiedžių karalienių aukštaūgės veislės (aukštesnės kaip 60 cm aukščio) auginamos šiltnamyje lysvėse ir skinamos puokštėms. Kad žiedai būtų kokybiški ir būtų lengva nuskintas gėles transportuoti, prieš žydėjimą ant žiedpumpurių uždedami plastikiniai tinkleliai.

Klientai atvažiuoja ir iš Latvijos

Vaidos Stonkienės gėlininkystės ūkyje Babtuose, Kauno rajone, chrizantemos auginamos jau dešimtus metus. Pasak vadybininkės Rasos Rimkevičienės, chrizantemas sodina keliais etapais, kad pražystų rugpjūtį, rugsėjį ir spalį. R. Rimkevičienė chrizantemas dengia juoda plėvele, trumpina dieną, kad visi augalai pražystų norimu laiku. Daugiausia šių rudens gėlių išaugina Vėlinių šventei. Be baltai ir geltonai žydinčių chrizantemų, šiemet buvo paklausios violetinės, purpurinės, raudonos spalvų žiedais. Kaina svyravo nuo 0,6 iki 2,5 euro.

Šį sezoną išauginta daugiau kaip 150 tūkst. vazoninių chrizantemų. Dalis didesniuose vazonuose, kitos – mažuose, pagal išankstinius užsakymus iš prekybos tinklų. Sėkmingai realizacijai įtakos turi patogi strateginė padėtis; klientai atvažiuoja iš visos Lietuvos, o taip pat ir iš Latvijos. Nemaža dalis produkcijos realizuojama Klaipėdoje.

Nauja tendencija – chrizantemos balkonų puošybai

Bendrovės „Žiežmarių gėlės“ direktorė Audronė Žebrauskienė sako, kad chrizantemas šiemet išaugino vėlyvesnei prekybai. Kaip ir kasmet, populiarios smulkiažiedės ir karališkos vazoninės chrizantemos, ypač jų mišiniai – 3 skirtingų spalvų žiedai viename vazone.

Ankstyvesnio sodinimo stambiažiedės chrizantemų krūmeliai formuoti, išskabant nereikalingus žiedpumpurius, o vėlyvesnio sodinimo formuoti net nereikėjo, nes sodinta po kelis augalus viename vazone. Augimo metu temdyta, trumpino augimo periodą. Krūmeliai užaugo neaukšti (20–30 cm), kompaktiški.

Audronė Žebrauskienė sako, kad šiemet pirkėjai mėgsta ryškesnių spalvų gėles

Pasak A. Žebrauskienės, šiemet išryškėjo nauja tendencija – nemažai žmonių pirko chrizantemas balkonams pagyvinti, gėlynams prie namų atnaujinti. Taip pat perka įvairiomis progomis dovanoti lovelius su linksmų spalvų chrizantemų burbulais ar spalvotais ramunių formos žiedynais.

„Pasirinkimas pagal kiekvieno pirkėjo skonį. Šiemet klientai pirko ir ryškesnių spalvų – burokinės, raudonos spalvos chrizantemas. Prekybos tinklai įprastai užsisako dažniausiai baltažiedes chrizantemas“, – pastebi A. Žebrauskienė.

Vazoninių chrizantemų kainos, priklausomai nuo veislės ir augalo dydžio, siekia 1,2–3,5 euro. Žiežmariuose taip pat galima įsigyti kompozicijų iš spygliuočių šakų ir chrizantemų su viržiais, jų kaina 1,2–1,5 euro.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos