Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Gyvenimas toks...
Bitininkai nerimauja dėl purškiamų laukų

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) praneša sulaukianti sunerimusių bitininkų skundų dėl ūkininkų galimai daromos žalos bitynams.

Šiemet tarnyba iki liepos pradžios buvo gavusi 47 skundus dėl augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo. Aštuoni iš jų buvo susiję su galimu bičių apnuodijimu – trys iš jų pasitvirtino, pažeidėjams buvo skirtos baudos.

Laikinai einanti Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus pareigas Rasa Rimkutė teigia, kad kiekvienais metais Augalininkystės tarnybos regioninių skyrių specialistai vykdo planinius ir neplaninius patikrinimus, susijusius su AAP  naudojimu ir laikymu. Pernai tokių patikrinimų buvo atlikta per pustrečio tūkstančio.

Bioversija 22 02 02

Patikrinimų metu tikrinami augalų apsaugos pažymėjimai, AAP įsigijimo ir jų naudojimo apskaitos, purškimo įrangos techninės apžiūros dokumentai, taip pat atliekami laikomų AAP, jų saugojimo vietų, apžiūrima purškimo įranga ir apdoroti laukai.

Gavę skundą, tarnybos specialistai tikrina visą su įtariamu pažeidimu susijusią ūkininko augalų apsaugos produktų naudojimo veiklą. Pasitaiko atvejų, kai nustatomi su konkrečiu skundu nesusiję kiti AAP  naudojimo pažeidimai.

Pasak R. Rimkutės, tarnybos specialistai nuolat konsultuoja ūkininkus kaip reikia tinkamai elgtis, siekiant išvengti žalos bitynams bei kitais AAP naudojimo klausimais. Viena svarbiausių atsakingo AAP naudojimo sąlygų - laikytis etiketėse ir teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

Ūkininkams būtina nepamiršti teikti informaciją apie planuojamus purkšti laukus Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS), likus ne mažiau kaip dviem dienoms iki planuojamo žydinčių augalų apdorojimo profesionaliajam naudojimui skirtais AAP ar beicuotų sėklų sėjos.

Jeigu bitininkai savo bitynus yra užregistravę Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) Ūkinių gyvūnų registre, jie laiku gaus informaciją apie 2,5 km atstumu nuo bitynų planuojamus purkšti laukus. Ši iš anksto gauta informacija apie purškiamų laukų vietas bei augalų apsaugos produktus, kurie bus naudojami, leis bitininkams imtis veiksmų apsaugant bites nuo galimo neigiamo poveikio.

Ar konkretus augalų apsaugos produktas yra kenksmingas bitėms ir kitiems apdulkinantiems vabzdžiams, yra nurodyta AAP  etiketėje. Jas galima rasti ir Augalininkystės tarnybos internetinėje svetainėje www.vatzum.lt

Kai kuriuos žydinčius augalus dienos metu ūkininkai gali purkšti AAP apie tai nepranešę PPIS. Tokių augalų sąrašas taip pat skelbiamas Augalininkystės tarnybos internetinėje svetainėje.

Bitininkai, pastebėję galimus augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų pažeidimus, galinčius turėti įtakos bičių apsinuodijimui ar žuvimui, raginami nedelsiant surinkti ir užfiksuoti kuo daugiau informacijos apie įtariamą pažeidimą: užrašyti tikslų AAP panaudojimo (purškimo ar kt.) laiką, vietą, purkštuvo ar kitos įrangos modelį ir kt., esant galimybei padaryti nuotraukas ar nufilmuoti bei kreiptis į Augalininkystės tarnybos regioninius skyrius ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinius padalinius. Apie galimus pažeidimus rekomenduojama informuoti ir savivaldybių seniūnijų žemės ūkio skyrių specialistus.

Įtarus, kad buvo panaudoti neleistini augalų apsaugos produktai arba tai buvo padaryta nesilaikant nustatytų reikalavimų, galima raštu pateikti prašymą atlikti laboratorinius tyrimus. Tokiu atveju  Augalininkystės tarnyba paims ėminius tyrimams iš augalų, jų dalių ar dirvožemio AAP likučiams nustatyti, o VMVT – padės nustatyti bičių žūties priežastį. Įtarimams pasitvirtinus tyrimus apmoka pažeidėjas, nepasitvirtinus – asmuo, pageidavęs tyrimų.

Šiais metais Augalininkystės tarnybos specialistai jau paėmė tris ėminius ir visi atlikti tyrimai patvirtino įtarimus dėl AAP naudojimo pažeidimų.

VATŽŪM, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ką manote apie rengiamą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui?
Visos apklausos