Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Gyvenimas toks...
Ak, tie pasaulio rekordai, datulės, Egiptas...
Asociatyvi Shutterstock nuotr.

Kaunas. Žinutė, kad Egiptas sumušė Gineso rekordą, įkūręs didžiausią pasaulyje datulinių palmių ūkį, nelabai nustebino, bet suglumino plantacijos dydis – 132 500 kv. km.

Apie rekordą pranešė ne vienas arabų portalas, žinią išplatino Artimųjų Rytų naujienų agentūra MENA, Indijos žiniasklaida, naujienų tinklas bnn.network ir net Egipto valstybinė informacijos tarnyba sis.gov.eg.

Naujas pasaulio rekordas Egiptui svarbu kaip įvertinimas, nes minėtoji datulinių palmių plantacija yra vienas iš valstybės mega projektų. Plantacijai drėkinti įrengtas 245 000 kub. m vandens rezervuaras. Jis taip pat pateko į rekordų sąrašą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tačiau nurodytas plantacijos plotas yra du kartus didesnis už Lietuvos teritoriją ir prilygsta 13 proc. viso Egipto teritorijos. To negalėtų būti!

Oficiali Gineso rekordų svetainė irgi teigė, kad Toškos datulinių palmių plantacija rekordininkė užima 132 500 kv. km plotą.

Jau keletą dešimtmečių įgyvendinamo Toškos projekto tikslai iš tiesų ambicingi – paversti dykumą dirbama žeme ir padaryti šalį nepriklausomą nuo kviečių importo ilgalaikėje perspektyvoje. Toškos arba Naujojo slėnio projektas susideda iš kanalų sistemos, skirtos nuplukdyti vandenį iš Nasero ežero į Vakarų Egipto dykumą laukams drėkinti.

Toškos palmių plantacijos projektu domisi Egipto prezidentas Abdel'is Tattah'as el-Sisi. Nuotr. © presidency.eg

Tačiau Toškos projekto aprašyme nurodyti visai kiti datulinių palmių plantacijos duomenys. Toškos ūkio plotas 60 000 fedanų (fedanas – 0,42 ha), tai didžiausias ūkis Egipte. Datulėms auginti skirta apie 40 000 akrų, iš viso pasodinant 2,5 mln. palmių. Tai leistų Egiptui patekti į pasaulinę datulių gamybos ir eksporto rinką.

Portalas manoūkis.lt kreipėsi į „Gineso pasaulio rekordus“ su prašymu paaiškinti galimai įsivėlusią klaidą. „Gineso pasaulio rekordai“ klaidą pripažino ir ją pataisė: didžiausio pasaulyje datulinių palmių ūkio plantacijos plotas 132 500 kv. m arba 13,5 ha.

Jau beveik atsipūtėme, kad netikslumas ištaisytas, bet paieškos sistemoje radome informacijos apie didžiausią Europoje 140 ha palmių plantaciją, kuri yra Pietryčių Ispanijoje, Alikantės provincijoje, išsidėsčiusi aplink Elčės miestą. Vadinasi, ji 10 kartų didesnė už egiptietiškąją.

Bet ispaniškoji palmių plantacija, įveista daugiau kaip prieš 300 metų, seniai prarado savo pirminę paskirtį. Dabar tai miesto parkas, tvarios plėtros pavyzdys, kai augmenija išsaugota nepaisant pasikeitusios žemės paskirties. Šis palmynas yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, o į Gineso rekordus nepretenduoja.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Autorius: Viktoras Trofimišinas
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos