Amsterdamas. Olandija turi kuo greičiau nutraukti biomasės naudojimą energijai gaminti. Tokias rekomendacijas pateikė Vyriausybės patariamoji taryba.
Biomasės deginimas yra taršus. Tokią pagrindinę išvadą liepos mėnesį savo ataskaitoje pateikė Socialinė ekonominė taryba – nepriklausomas Nyderlandų vyriausybės patariamasis organas, kurį sudaro verslininkai, tarnautojai ir nepriklausomi ekspertai.
Vyriausybei rekomenduojama palaipsniui atsisakyti milijardų vertės subsidijų, skirtų biomasės deginimo įrenginiams, tačiau pabrėžiama būtinybė parengti laipsniško nutraukimo planą, kad būtų užtikrintas „investicijų saugumas“. Kitaip tariant, įmonėms, kurios patirs nuostolių dėl staiga nutraukto bioenergijos gamybos subsidijavimo, turės būti išmokėtos kompensacijos.
Ataskaitoje teigiama, kad tikslinga kompensuoti ne vien investicijas, bet ir neigiamus padarinius darbuotojams, socialines pasekmes.
Nyderlandų vyriausybė, atsižvelgdama į patariamosios tarybos rekomendacijas, rengia nacionalinę biologinių išteklių „tvarumo sistemą“, kuri bus pristatyta rudenį.
Nurodoma, kad naujoji sistema bus grindžiama „plačiai palaikomais ir nuosekliais tvarios biomasės gamybos ir naudojimo kriterijais“, kurių bus gerokai daugiau nei ES atsinaujinančios energijos naudojimo skatinimo direktyvoje.
Naujas Nyderlandų veiksmų planas būtų labiau suderintas su ilgalaikiais klimato tikslais, įskaitant ES tikslą sumažinti iki 2050 m. išmetamų teršalų kiekį iki nulio.
Reaguodama į Nyderlandų poziciją, Švedijos energetikos įmonė „Vattenfall“ jau nusprendė atidėti planuojamos biomasės gamyklos statybą. Bendrovės pranešime teigiama, kad „Vattenfall“ atveju labai svarbu, jog Nyderlandų vyriausybė pasiūlytų aiškią tvarumo sistemą.
Viešos diskusijos
Vyriausybės patarėjų ataskaita pagyvino viešas olandų diskusijas dėl biomasės tvarumo. Gegužę Nyderlandų ekonomikos ir klimato politikos ministras Erikas Viebesas (Eric Wiebes) pareiškė, kad biomasė yra būtina siekiant šalies tikslų atsinaujinančios energijos ir anglies dvideginio išmetimo mažinimo srityje.
Taip jis bandė įsijungti į aršias diskusijas, kurias sukėlė Nacionalinio aplinkos, gamtos ir teritorijų planavimo strateginės politikos analizės instituto tyrimo išvados, jog skirtingos energijos gamybos ir naudojimo formos nėra palyginamos, o kalbant apie biomasės tvarumą „negali būti vienos tiesos“.
Vyriausybė reagavo į tai, pabrėždama biomasės svarbą siekiant šalies išmetamųjų teršalų mažinimo tikslų, tačiau aplinkosaugininkai atkirto, kad anglies dvideginio mažinimas vyksta tik popieriuje.
Biomasės jėgainių priešininkų teigimu, jei biomasės gyvavimo ciklą laikyti atsinaujinančiu šaltiniu, tai tik padidina išmetamo anglies dvideginio kiekį ir sustiprina pasaulio klimato atšilimą.
Kas pakeis biomasę?
Remiantis patariamosios tarybos ataskaita, medienos granulių importas šilumos ar elektros energijai gaminti nėra laikomas tvariu. Todėl Vyriausybė turi atsakyti į klausimą, kas užpildys spragą, jei bioenergijos gamyba bus palaipsniui nutraukta?
Europos Sąjungoje bioenergija laikoma anglies atžvilgiu neutraliu atsinaujinančios energijos šaltiniu. Jai tenka beveik 60 proc. atsinaujinančių ES energijos išteklių. Nyderlanduose ši dalis beveik tokia pat, nors didžioji dalis žaliavos importuojama iš kitų Europos šalių, pavyzdžiui, medienos granulės iš Estijos.
Atsisakius biomasės, olandams prireiks didžiulio kiekio papildomų atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės baterijų ir vėjo turbinų – kad būtų kompensuotas trūkumas. Tačiau diskutuojama, ar tai realu.
Ką darys Europa?
Nyderlandų diskusijos gali paskatinti pokyčius ES mastu, kai bus svarstomas biomasės tvarumas energetikos tikslais. Šių metų pabaigoje Europos Komisija turi paskelbti tyrimo, susijusio su miško biomasės naudojimu energijos gamybai, rezultatus.
Kitąmet Europos Komisija turėtų persvarstyti ES atsinaujinančios energijos direktyvą ir Reglamentą dėl žemės naudojimo, žemės paskirties keitimo ir miškininkystės, ir pateikti „veiklos gaires“ dėl naujų tvarumo kriterijų energijai gauti iš miško biomasės.
Tad kol kas nėra atsakymo, ar miškų biomasė bus ir toliau teisiškai laikoma neutralia anglies dioksido atžvilgiu bei atsinaujinančiu energijos šaltiniu.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Radviliškio rajone pradeda veikti „Agrokoncerno“ biometano jėgainė
2024-10-07 -
Grūdų perdirbėjai dažniausiai renkasi saulės elektrines
2024-09-26 -
Saulės elektrinėms numatoma 50 mln. eurų parama
2024-09-19
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)