Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Aplinka, miškai
Vyriausybė pritarė griežtesnėms baudoms už aplinkosaugos pažeidimus
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Siekiant sumažinti aplinkosaugos pažeidimų skaičių, Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui padidinti baudas. Pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų liepos, jiems dar turės pritarti Seimas.

Didesnės baudos gresia už želdynų, miškų kirtimo, augalų ir gyvūnų apsaugos, žvejybos, oro taršos bei automobilių techninės priežiūros ir remonto pažeidimus. Ministerija teigia, kad dabar baudos pažeidėjų neatgraso.

„Taikomos sankcijos neveiksmingos, nes pažeidimų skaičius nemažėja, fiksuojami ir pakartotiniai atvejai, už kuriuos griežtesnė atsakomybė nenustatyta“, – skelbia Aplinkos ministerija. 

Bioversija 2024 04 15 m7

Siūloma apie 6 kartus padidinti baudas asmenimis už pažeidimus gyvosios gamtos srityje. Kai kuriais atvejais šis padidinimas gali siekti ir iki 16 ar 30 kartų, pavyzdžiui, už prekybą laukiniais augalais ar grybais, taip pat saugomomis rūšimis.

Siūloma didinti baudas už pažeidimus saugomose teritorijoje, prekybos pažeidimus neturint augalų, grybų ar gyvūnų įsigijimą patvirtinančių dokumentų, apie 2 kartus didinamos baudos už miško išteklių naudojimo pažeidimus, apie 5 kartus – už žvejybos reikalavimų nesilaikymą, apie 3 kartus – už įmonių veiklą neturint leidimo.

Be to, siūloma nustatyti asmenims atsakomybę už miško kirtimo taisyklių nesilaikymą, medienos ištraukimą draudžiamu tai daryti metu, už transporto priemonių techninės priežiūros, remonto tvarkos ir šiems darbams keliamų aplinkosaugos  reikalavimų nesilaikymą. 

Siūloma padidinti baudas už pakartotinį nusižengimą: apatinę ribą – apie 3 kartus ir viršutinę – apie 2 kartus, palyginti su pirmą kartą taikoma bauda.

Verslui siūloma nustatyti atsakomybę už pažeidimus gyvosios gamtos, miško išteklių, F-dujų naudojimo, monitoringo ir GMO srityse, už želdynų apsaugos, priežiūros ir tvarkymo pažeidimus. Siūlomos didesnė baudos įmonėms už neteisėtą želdinių sunaikinimą miesto gyvenamojoje vietovėje.

Šiuo metu baudos už neteisėtą invazinių rūšių naudojimą siekia 60–120 Eur (vadovams – 60–200 Eur), už neteisingą laukinių gyvūnų išteklių naudojimą – 14–30 Eur (40–90 Eur), už saugomų rūšių naudojimo pažeidimus – 30–300 Eur (60–600 Eur), už laukinių augalų ir grybų naudojimo pažeidimus – 30–60 Eur (70–140 Eur), už mėgėjų žvejybos reikalavimų pažeidimus – 10– 60 Eur, už miško įveisimo, išteklių naudojimo ir jų atkūrimo pažeidimus – 30–60 Eur (60–120 Eur), už šiltnamio efektą sukeliančių dujų, jų turinčių gaminių ir tvarkymo pažeidimus – 150–850 eurų. 

Teigiama, kad Latvijoje ir Estijoje už tokius pat pažeidimus numatytos baudos yra kur kas didesnės, atskirais atvejais siekia dešimtis ar šimtus tūkstančių eurų.

Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, dabar vidutiniškai sumokama nuo 61 iki 67 proc. visų paskirtų baudų: asmenims už aplinkosauginius pažeidimus 2021 metais skirta baudų 411 tūkst. Eur, o sumokėta – 276 tūkst. Eur, 2022 m. – atitinkamai 499 tūkst. ir 305 tūkst. eurų.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos