Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Aplinka, miškai
Pradedamas modernizuoti didžiausias miško sodmenų medelynas

Panevėžys. Praėjusį penktadienį Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninio padalinio medelyne įkasta simbolinė kapsulė, žyminti medelyno modernizavimo projekto pradžią.

Panevėžio regioninio padalinio medelyno plėtrai skirta 6,8 mln. eurų. Ši investicija leis padidinti kasmet išauginamų medelių kiekį nuo 7 mln. iki 17 mln. vnt.

VMU praneša, kad Panevėžio medelyne papildomai bus pastatyti trys nauji skandinaviški šiltnamiai, įrengtos papildomos sodinukų auginimo aikštelės, įdiegta automatinė sodmenų rūšiavimo ir automatinė sodmenų vaškavimo linijos.

Bioversija 2024 04 26 m7

Taip pat bus sumontuota ir pastatyta ąžuolo gilių terminio apdorojimo įranga, kuri užtikrins, kad urėdija nepritrūks ąžuolo gilių, kadangi medis jas brandina tik kas dvejus-ketverius metus. Tai bus vienintelė tokia įranga Lietuvoje.

VMU vadovas Valdas Kaubrė atkreipia dėmesį, kad Panevėžio regioninio padalinio medelyno modernizavimas atvers galimybes išauginti miško sodmenis naudojant šiuolaikines, išteklius tausojančias technologijas.

Konteinerinių medelynų našumas yra žymiai didesnis už įprastų, leidžia bent dvigubai sutrumpinti miško sodmenų augimo laiką, užtikrina geresnę sodinukų kokybę, padidina jų prigijimo procentą miške. Didinant miškams skiriamus plotus Lietuvoje, svarbu užtikrinti ir didesnius miško sodmenų kiekius jiems atkurti ar įveisti, – VMU pranešime pažymi V. Kaubrė.

Dabar Panevėžio medelyne įrengti du modernūs šiltnamiai su mikroklimato palaikymo, papildomo apšvietimo ir CO2 kontrole. Čia taip pat veikia du šaldytuvai, kuriuose žiemą galima laikyti net 1,5 mln. miško sodmenų – jie padeda pratęsti želdinimo sezoną, esant poreikiui, net iki birželio mėnesio. Taip pat medelyne įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės.

Be to, taikoma naujausia, vienintelė Lietuvoje vaškavimo technologija, leidžianti apsaugoti sodinukus nuo kenkėjų. Taip apsaugoti sodmenys leidžia įmonei mažinti pesticidų naudojimą, kadangi sudėtyje nėra cheminių preparatų.

„Šio medelyno plėtra itin svarbi spartinant Lietuvos apsodinimą miškais ir didinant miškingumą. Mums artimiausią dešimtmetį prireiks šimtų milijonų sodmenų tiek miškams įveisti, tiek atkurti. Per vieno medžio gyvavimo laikotarpį prie jo dirba net keturios kartos miškininkų, ir kokybiškų, sveikų sodmenų užauginimas yra vienas svarbiausių etapų jų darbe“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

VMU valdomuose 23-uose medelynuose dabar kasmet išsėjama apie 1,5 tonos sėklų, iš kurių išauginama maždaug 50 milijonų sodmenų, tinkamų sodinti į mišką. Iš jų 30-35 mln. sodmenų kasmet pasodinama Lietuvos miškuose, apie 10 mln. vienetų aprūpinama vietinė rinka – parduodama privatiems miškų savininkams. Likę 5-8 mln. eksportuojami į užsienį.

Iš viso urėdijos medelynuose kasmet auginama apie 150 milijonų sodmenų. VMU kasmet atkuria 8500 hektarų valstybinių miškų ir įveisia apie 500 hektarų naujų.

Planuojama, kad urėdijos medelynų modernizavimo projektas bus baigtas 2025 metais.

BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos