Basf m1 2024 06 14
Aplinka, miškai
Nykstant pelkėms mažėja ir laumžirgių
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Bernas. Dėl žmogaus veiklos sausėja pelkės ir kitos šlapžemės, todėl gyviai, kuriems šios ekosistemos atstoja buveines, atsidūrė ties išnykimo riba. Pasaulio gamtos apsaugos organizacija į nykstančių rūšių sąrašą įtraukė laumžirgius.

Pasaulio gamtos apsaugos organizacija (angl., IUCN) pirmą kartą išsamiai įvertino vabzdžių grupės, kuriai priklauso laumžirgiai ir vienodasparniai žirgeliai, būklę ir paskelbė, jog 16 proc. rūšių gresia išnykimas. 

Pelkės ir kitos šlapžemės yra ne tik planetos kraštovaizdžio dalis. Jose kaupiasi anglis, vanduo, organinės medžiagos. Telkiniai saugo nuo potvynių ir teikia prieglobstį daugybei faunos atstovų. Pasak IUCN generalinio direktoriau Bruno Oberle‘o, (Bruno Oberlo) pelkės nyksta tris kartus greičiau nei miškai. Ir to priežastis – urbanizacija, netvarus žemės ūkis ir klimato atšilimas. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Už raudonąjį nykstančių rūšių sąrašą atsakingas Craig‘as Hilton‘as–Taylor‘as (Kreigas Hiltonas–Teiloras) BBC televizijai sakė, jog, remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, nuo 1970 m. iki 2015 m. planetoje išnyko apie 35 proc. šlapžemių. Atrodo, jog žemės paviršiaus sausėjimo tempai vis didėja. 

Ekspertas pabrėžė, jog pelkės nuvertinamos kaip dykvietės, kurių nereikia atkurti. Mokslininkai tikisi, jog atkreipus visuomenės dėmesį į faktą, jog kartu su šlapžemėmis nyksta ir gražūs vabzdžiai, padidės motyvacija išsaugoti pasaulio pelkes.

Atnaujinus raudonąjį gyvių, kuriems gresia išnykimas, sąrašą, dabar jame priskaičiuojama daugiau kaip 40 tūkst. rūšių. 

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
    Visos apklausos