Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Aplinka, miškai
Kur pirmiausia galėtume auginti pietinių kraštų augalus

Vilnius. Didėjantys terminiai vietovių ištekliai atveria galimybes naujų augalų veislių ar net rūšių auginimui. Tam palankiausios sąlygos pietvakarinėje Lietuvos dalyje, centrinės Lietuvos pietinėje dalyje ir Kuršių Nerijoje, nurodoma Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pranešime.

Vienas iš agroklimatines sąlygas nusakančių rodiklių – aktyvios oro temperatūros sumos – yra skirtas vertinti vietovės terminiams ištekliams ir agroklimatiniam potencialui.

Augalų vegetacija vyksta tik tada, kai pavasarį oro temperatūra pakyla virš tam tikros laipsnių ribos, o baigiasi, kai nukrenta žemiau. Laikoma, kad dauguma augalų pradeda aktyviai vegetuoti tuomet, kai paros vidutinė oro temperatūra yra aukštesnė kaip 10 °C. Susumavus tokių parų temperatūrą per metus gaunama aktyvios temperatūros suma.

Bioversija 2024 04 26 m7

Žemės ūkio augalams, vaismedžiams, uoginiams augalams augti ir pasiekti brandą reikalinga skirtinga temperatūros suma. Vieniems reikia daugiau, o kitiems – mažiau. Pavyzdžiui, kviečiams ar bulvėms reikia mažesnės aktyvios oro temperatūros sumos nei kukurūzams ar vynuogėms (suprantama, kad daug kas priklauso ir nuo augalo rūšies).

Taip pat kiekvienam augalui įvairiose fazėse yra reikalinga tam tikra temperatūros suma, kad viena fazė pasibaigtų ir augalas galėtų pereiti į kitą fazę.

„Viena iš priežasčių, kodėl įvairūs pietinių kraštų vaisiai negali Lietuvoje įprastomis sąlygomis augti ar subrandinti vaisių, yra nepakankamos aktyvios oro temperatūros sumos. Žinoma, gali būti ir daugiau priežasčių – per trumpas vegetacijos sezonas, per mažas Saulės spinduliuotės kiekis, per trumpa dienos trukmė ir kt.“, - rašoma Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pranešime.

Tačiau kartu su kylančia oro temperatūra ir augančiais terminiais vietovės ištekliais atsiveria naujos galimybės ir naujų augalų veislių ar net rūšių auginimui.

Visgi, kartu augantis orų ekstremalumas bei nepalankių reiškinių (kruša, šalnos ir kt.) pasikartojimas teigiamą oro temperatūros augimo poveikį gali stipriai sumažinti, todėl tik aktyvios oro temperatūros sumos augumu džiaugtis nevertėtų.

Anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, pagal naują standartinę klimato normą (1991–2020 m. vidurkis) aktyviosios temperatūros suma Lietuvoje per vegetacijos sezoną (balandis-spalis) siekia vidutiniškai* 2438 °C. Didžiausi terminiai ištekliai yra pietvakarinėje Lietuvos dalyje, centrinės Lietuvos pietinėje dalyje ir Kuršių Nerijoje (2550–2620 °C), o mažiausi – Žemaičių aukštumoje, ypač jos pietinėje dalyje ir Rytiniame Lietuvos pakraštyje (apie 2220–2350 °C).

Atskirais metais aktyviosios oro temperatūros sumos gali skirtis šimtais laipsnių. Lentelėje pateikiame vidutinę standartinę klimato normą (SKN), maksimalią ir minimalią aktyviosios oro temperatūros sumą 1991–2020 m. kai kuriose meteorologijos stotyse, reprezentuojančiose atskirus Lietuvos regionus.

„Kartu su klimato kaita ir augančia oro temperatūra aktyvios temperatūros sumos taip pat didėja. Lyginant su 1961–1990 m. standartine klimato norma, skirta klimato pokyčių  įvertinimui, aktyviosios temperatūros suma dabartiniame klimate (SKN, 1991-2020 m.) išaugo 11 proc. (+245 °C). Grafike galima pastebėti, kad šis augimas fiksuotas visais mėnesiais“, – nurodoma Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pranešime. 

Didesniais pokyčiais pasižymi centrinė, šiaurinė ir šiaurės vakarinė Lietuvos dalis, o mažesniais – Žemaičių aukštumos pietinis – pietrytinis šlaitas.

*aktyvios temperatūros sumos apskaičiuotos balandžio-spalio mėnesiams neatsižvelgiant į aktyvios vegetacijos sezoną.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos