Basf m1 2024 06 14
Aplinka, miškai
Išplėstas Punios šilas rezervatu taps iki vasaros

Vilnius. Dėl Punios šilo statuso į teisinę aklavietę patekusi Aplinkos ministerija rado būdą, kaip atnaujinti užkonservuotą teritorijos plėtrą Nemuno kilpų regioniniame parke – ne trypčiodama ant dabartinės teisinės bazės, o į reguliavimą įtraukdama naują saugomos teritorijos atmainą – lankomo gamtinio rezervato. Apie sprendimą pranešė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Mes turime labai aiškiai apsibrėžti, kaip veiks ir atrodys naujieji rezervatai – Punios šilas toks bus pirmasis. Iki šiol Lietuvoje veikiantys keturi gamtiniai rezervatai yra pelkiniai, šis bus miškų rezervatas“, – sako aplinkos viceministras Danas Augutis.

Teritoriją išplėsti planuojama Punios šilo gamtinį rezervatą ir Punios šilo botaninį zoologinį draustinį sujungiant į vieną.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Noriu pabrėžti, kad senojoje rezervato teritorijoje, kur žmonėms nebuvo leidžiama lankytis, ir toliau nebus galima. Atvira visuomenei liks naujoji rezervato teritorija. Manyčiau, tokia pusiausvyra tenkins visas suinteresuotas šalis“, – sako aplinkos viceministras.

Pagal Aplinkos ministerijos viziją, lankomame rezervate gyventojai galės nebent grybauti ir uogauti, bet ne žvejoti ar medžioti.

„Lankomuose rezervatuose ūkininkauti praktiškai nebus galima, tačiau žmonės galės į juos įžengti. Žinoma, tik pėsčiomis, o ne keturračiais ir tikrai ne traktoriais“, – sako aplinkos viceministras. Jis prognozuoja, kad nauja tvarka Nemuno kilpų teritorijoje Alytaus rajone gali įsigalioti jau po trijų mėnesių, vėliausiai – per pusmetį.

Aplinkos ministras S. Gentvilas naująjį teisinį statusą numatančią Saugumo teritorijų įstatymo pataisą teiks Seimo pavasario sesijoje.

Tuo metu Žuvinto biosferos rezervate medžiotojai nebebus įleidžiami iškart po Kalėdų. Aplinkos ministerija pranešė, kad parengtas tai numatantis ministro įsakymas.

„Parengiau Vyriausybės nutarimą, keičiantį rezervato nuostatus, ir penkis savo įsakymus. Jeigu viešasis sektorius per Kūčias dirbtų bent valandą, savo parašą galėčiau padėti jau rytoj“, – prieš šventes sakė aplinkos ministras.

Šiuo metu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ieško darbų vykdytojų, kurie užbaigtų įšaldytą Punios šilo plėtimą. Prieš pusantrų metų teritorijos išplėtimo schemai buvo išleista 5,6 tūkst. Eur, dabartinei Aplinkos ministerijos vadovybei reikės surasti dar iki 10 tūkst. Eur išplėstai teritorijai pagaliau įforminti.

„Procedūriškai vertinant, stabdyti Punios šilo procesą Aplinkos ministerijai pavaldi įstaiga neturėjo teisės. Aplinkos ministerija iš principo negali pati planuoti saugomų teritorijų. Vadinasi, mes ir dabar negalime atnaujinti proceso, nes tai ne ministerijos funkcija. Todėl Punios šilo likimą sprendžiame keisdami pačias taisykles“, – sako aplinkos viceministras.

Darbus pradėjusi Aplinkos ministerijos vadovybė dėl saugomų teritorijų išplėtimo ir „Natura 2000” tinklo savo veiksmus koordinuoja ne vien su vietinėmis suinteresuotomis grupėmis ir atsakingomis institucijomis, bet ir konsultuodamasi su Europos Komisija.

Dabar Punios šilo gamtinis rezervatas apima 457 ha teritoriją, dar beveik 2,25 tūkst. ha yra botaninis-zoologinis draustinis. Naujojo rezervato teritorija sudarys per 2,7 tūkst. ha.

AM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos