Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Aplinka, miškai
Dalyje miškų skelbiama stichinė nelaimė
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Miško kenkėjų pažeidimai penkiose savivaldybėse pasiekė stichinės nelaimės miškuose lygį, penktadienį pranešė Aplinkos ministerija.

Pasak Valstybinių miškų urėdijos generalinio direktoriaus Valdo Kaubrės, per pastaruosius keletą metų tai yra pirmas kartas, kai skelbiama stichinė nelaimė dėl masinio miško kenkėjų plitimo.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, dėl žievėgraužių tipografų pažeidimų išdžiūvusių ir džiūstančių medynų tūris įstatyme nustatytą kriterijų viršija Rokiškio (daugiau nei 25 tūkst. kubinių metrų), Šalčininkų (daugiau nei 43 tūkst.), Trakų (daugiau nei 26 tūkst.) ir Vilniaus (daugiau nei 35 tūkst.) rajonų savivaldybių miškuose.

Bioversija 2024 04 26 m7

Ignalinos rajone registruotas masinis spyglius graužiančių kenkėjų – paprastųjų pušinių pjūklelių išplitimo židinys 1197 ha plote, bendras pažeistų medynų tūris sudaro apie 400 tūkst. kubinių metrų.

Anot pranešimo, minėtose savivaldybėse pradedamos taikyti aplinkos ministro nustatytos specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės.

„Vienas pagrindinių darbų, kovojant su žievėgraužio tipografo plitimu, – sanitariniai kirtimai ir kenkėjų užpultos medienos pašalinimas iš miško, medienos žievinimas ar jos apsaugojimas kitomis priemonėmis. Šie darbai vykdomi nuolat, siekiama pirmiausia sutvarkyti naujai pažeistus medžius“, – tvirtino Valstybinių miškų urėdijos vadovas.

Aplinkos ministerijos teigimu, miško valdytojai, savininkai ir naudotojai, gavę pranešimą, per dešimt kalendorinių dienų privalo apžiūrėti savo miško valdas, esančias minėtose savivaldybėse, ir pastebėjus žievėgraužio tipografo (Rokiškio, Šalčininkų, Trakų ir Vilniaus savivaldybėse) ar pušinio pjūklelio (Ignalinos sav.) pažeidimus per penkias dienas apie juos pranešti Valstybinei miškų tarnybai. Jie taip pat įpareigoti  įgyvendinti sanitarinės miško apsaugos priemones pagal gautus Valstybinės miškų tarnybos nurodymus.

Specialistų teigimu, pagrindinė efektyviausia miško sanitarinės apsaugos priemonė prieš žievėgraužius tipografus – savalaikis šių kenkėjų apgyvendinto medžio nukirtimas ir pagamintos medienos išvežimas iš spygliuočių miško, nužievinimas arba sumalimas į skiedras.

Veiksmingai mažinti spyglius graužiančių kenkėjų daromą žalą galima tik medžių lajas apdorojant insekticidais.

Lankymasis stichinių nelaimių pažeistuose miškuose nebus ribojamas, išskyrus vietas, kur vykdomi sanitariniai miško kirtimai ar purškimai.

Aplinkos ministerijos teigimu, miško lankytojai galės ir toliau laisvai lankytis, grybauti ir uogauti, tačiau turėtų atkreipti dėmesį į miškuose įrengtus informacinius ir įspėjamuosius ženklus.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos