Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Aplinka, miškai
Kaimo gyventojams rūpi aplinka: surinko 79 tonas elektronikos atliekų

Kretinga. Lietuvos bendruomenės per metus surinko 79 tonas elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų atliekų. Trečius metus iš eilės šioje veikloje lyderio pozicijos neužleidžia Kretingos rajono Vydmantų kaimo bendruomenės centras „Vydmantai“.

Daugiau kaip 800 bendruomenių iš visos Lietuvos elektronikos ir baterijų atliekas rinko visus metus, o surinktas atliekų kiekis paaiškėjo susumavus aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ aktyviojo etapo rezultatus.

Kretingos r. Vydmantų kaimo bendruomenės nariai surinko 16,9 tonų elektronikos atliekų – 2 kartus daugiau nei prieš metus. Maža to, „Vydmantai“ buvo ne tik daugiausiai surinkusi bendruomenė visoje Lietuvoje, bet ir aktyviausiai atliekas rinkusi bendruomenė Klaipėdos, Šiaulių, Telšių ir Tauragės apskrityse.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Mes rūšiuojam“ projekte dalyvaujame jau penkerius metus – taigi, turime įdirbį ir patys gyventojau aktyviai prisideda prie atliekų rinkimo. Ne paslaptis, kad noras laimėti „uždega“, todėl gyventojai net gatvėje, šalia konteinerio, aptiktus senus elektronikos įrenginius veža į Vydmantus.

Turime itin aktyviai atliekas renkančių asmenų, kaip bendruomenės senolį Vaclovą Erminą, kuris važiuoja net pas giminaičius, gyvenančius už 100 kilometrų nuo Vydmantų, kad į bendruomenę su automobilio priekaba atvežtų seną šaldytuvą“, – sako Vydmantų kaimo bendruomenės centro „Vydmantai“ pirmininkas Simas Končius.

Molėtų rajono Arnionių bendruomenė daugiausiai atliekų (5,8 tonų) surinko tarp Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenių. Ji lydere tarp šių apskričių bendruomenių taip pat yra ne pirmus metus.

Tarp Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskričių bendruomenių pirmoje pozicijoje pagal surinktą atliekų kiekį (4,7 tonos) buvo Nemakščių bendruomenės santalka iš Raseinių rajono.

„Bendruomenės iš visos Lietuvos per projekto 2020-2021 metų sezoną iš viso surinko 79 tonas elektros ir elektroninės įrangos bei 325 kilogramus nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekų. Esame dėkingi kiekvienai bendruomenei, kuriai rūpi atliekų rūšiavimas, švari ir saugi aplinka. Netinkamai tvarkomos atliekos veikia mūsų ekosistemą ir kelia daug iššūkių ateities kartoms“, –  sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

Pasak jos, daugiausia atliekų surinkusios bendruomenės, kaip ir kiti projekto dalyviai, už surinktas atliekas gautus taškus galės iškeisti į projekto rėmėjų įsteigtus prizus (jų vertė siekia 6,8 tūkst. eurų). Projekto metu daugiausiai atliekų tarp savo etapo dalyvių surinkusi bendruomenė papildomai gaus 200 eurų vertės kuponą prekėms ar paslaugoms įsigyti.

Jau septintus metus vykstančio projekto metu iš viso buvo surinkta 729 tonos elektronikos ir 2,3 tonų nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekų.

Senos elektros ir elektroninės įrangos bei netinkamų naudojimui baterijų negalima šalinti į buitinių atliekų konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis ir pakenkti gamtai bei žmonių sveikatai. Atliekų perdirbimo dėka taupomi gamtos ištekliai, išvengiama aplinkos taršos bei neigiamo poveikio žmonių sveikatai.

Gyventojai daugiau informacijos, kur pristatyti elektroninės įrangos ir baterijų atliekas, gali rasti jiems skirtoje interneto svetainėje www.atliekos.lt.

Pagal GIA inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos