Žemdirbiai riaušininkai dar kartą pripažinti kaltais
2005-01-14
Kaunas, sausio 14 d. Kauno apygardos teismas penktadienį atmetė už riaušių organizavimą nuteistų penkių žemdirbių apeliacinį skundą ir paliko galioti Kauno miesto apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo žemdirbiai buvo nuteisti kaip 2003 metų gegužę vykusių kelių blokadų organizatoriai.

Nuteistieji, pasak jiems atstovaujančio advokato Kęstučio Stungio, būtinai skųsis aukštesnės instancijos teismui ir, jei reikės, pasieks Strasbūro Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Praėjusių metų rugsėjo 29 d. nuosprendį paskelbęs Kauno miesto apylinkės teismas penkiems žemdirbiams - Broniui Markauskui, Arūnui Kudrevičiui, Kęstučiui Miliauskui, Virginijui Mykolaičiui ir Artūrui Pilotai skyrė 60 parų arešto, bausmės vykdymą atidedant metams. Tik du kaltinamieji - Jonas Vilionis bei Irena Guobužienė buvo išteisinti. Nuteistieji žemdirbiai išvengė realios laisvės atėmimo bausmės, tačiau įsiteisėjus nuosprendžiui jiems neleidžiama ilgiau nei 7 paroms išvykti iš gyvenamosios vietos.

"Tikrai tikėjomės, kad apeliacinis teismas atsižvelgs į mūsų paaiškinimus ir vertinimus, bet taip neatsitiko. Pirmame apeliacinio skundo svarstymo posėdyje matėsi, kad teisėjų kolegija šiek tiek kitaip žiūri. Bet, matyt, per tą pertrauką buvo padarytos atitinkamos korektyvos, atitinkami nurodymai, ir šiandien teismas procesas vyko visai kitaip", - žurnalistams komentavo Pieno gamintojų asociacijos prezidentas B. Markauskas. Beje, jis, patvirtino, kad jam yra pateiktas pasiūlymas tapti žemės ūkio ministrės patarėju. Kol kas, pasak B. Markausko, galutinai nėra sutarta, ar jis dirbs šiame poste.

B. Markauskas teismą tikino, kad 2003 metų gegužę vykusio mitingo metu jis neragino žemdirbių eiti blokuoti kelius. Priešingai, jis teigė stengiąsis, kad dėl per žemų žemės ūkio produkcijos supirkimo kainų į teisėtą mitingą susirinkusi minia nepajudėtų į kelius. Kitas kaltinamasis A. Kudrevičius taip pat stebėjosi, jog yra teisiamas už tai, kad mėgino tvardyti minią nuo galimų blogų veiksmų.

"Mes neginčijame nusikaltimo, mes tik ginčijame, kad šie žemdirbiai padarė baudžiamąjį nusikaltimą", - teisėjų kolegiją tikino advokatas K. Stungys. Ankstesniame teismo posėdyje teisiamųjų gynėjas aiškino, kad Baudžiamojo kodekso straipsnis - riaušių organizavimas - žemdirbiams pritaikytas neteisingai. K. Stungio įsitikinimu, jo ginamieji viso labo pažeidė kelių eismo taisykles, tai yra, pastatė automobilius keliuose pažeisdami taisyklėse numatytus reikalavimus.

Prokurorai penktadienį baigiamojoje kalboje tvirtino, jog kelių blokados metu buvo šiurkščiai pažeista viešoji tvarka. Tai, kad nebuvo civilinio ieškinio, pasak jų, nereiškia, kad nebuvo padaryta materialinė žala. Valstybės kaltintojų teigimu, protesto akcijų metu buvo pažeistos ne tik Lietuvos vidaus teisės normos, bet ir Europos Sąjungos teisės reglamentas. Esą kelių blokavimas turėjo įtakos ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių ekonominiam gyvenimui.

Po 2003 metų gegužę įvairiose pasienio vietose vykusių kelių blokadų, baudžiamojon atsakomybėn iš viso buvo patraukti 8 asmenys. Paskutiniuose Kauno miesto apylinkės teismo posėdžiuose dėl ligos nedalyvavęs pagrindinis kaltinamasis, formalus dabartinis Žemės ūkio rūmų pirmininkas ir dabartinis Seimo narys Jonas Ramonas liko nenuteistas, jo baudžiamojoje byloje padaryta pertrauka. Tapęs parlamentaru jis įgijo neliečiamybę, tolesniam jo teisimui reikalingas Seimo daugumos pritarimas.
Elta
Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas, Jūsų nuomone, labiausiai lemia žemės ūkio paskirties sklypų kainą?
Orai