Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Vyriausybė pritarė projektui dėl pluoštinių kanapių naudojimo

Vilnius. Trečiadienio posėdyje Vyriausybė pritarė išvadai dėl Seimo narių pateikto projekto, leidžiančio produktų gamybai naudoti visą pluoštinės kanapės augalą, atsisakant esamo apribojimo auginti jį tik pluoštui, sėkloms ir sodininkystei.

Šiam Seimo narių praėjusią kadenciją teiktam projektu parengti išvadą Vyriausybė įpareigojo Žemės ūkio ministeriją kartu su kitomis institucijomis. Vyriausybė nutarė iš esmės pritarti Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimo įstatymo projektui, tačiau, atsižvelgiant į gautas Europos Komisijos (EK) pastabas, siūlo jį Seimui tobulinti. 

Įstatymo projekto pakeitimams dar turės pritarti EK. Nuo jos nuomonės priklausys, kokius produktus bus leidžiama gaminti.

Bioversija 2024 07 09 m7

Ši Vyriausybės patvirtina išvada bus teikiama svarstyti Seimui. Apie Seimo patikslintas nuostatas bus informuojama EK ir laukiama jos pritarimo.

„Pluoštinių kanapių įstatymas buvo priimtas, vyko daug džiugesio mūsų visuomenėje ir tada paaiškėjo, kad jis labai griežtai reglamentuoja tik dvi kanapių panaudojimo dalis – pluoštą ir sėklas, o iš esmės visas verslas įsisuko ir kitas kanapų dalis naudoti“, – Vyriausybės posėdyje sakė ministras Kęstutis Navickas.

„Yra apibrėžiama nauja maisto sąvoka ir psichoaktyvios medžiagos tetrahidrokanabinolio (THC) naudojimas. Siūlome pritarti Seimo narių pateiktam projektui ir jį patobulinti keliais dalykais“, – pridūrė jis. 

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sakė, kad įstatymo pakeitimai atvers dideles galimybes investicijoms. Anot jos, dėl dabartinio reguliavimo Lietuva jau neteko bent keturių investuotojų, 

„Mes esame tarp Europos Sąjungos lyderių pagal pluoštinių kanapių auginimo plotus, tačiau žaliavą išvežame į Lenkiją, Švediją, kitur, ir vėliau mūsų žmonės gali nusipirkti tuos produktus, iš lietuviškos kanapės pagamintus, kažkur kitur“, – posėdyje sakė ministrė.

Ji atkreipė dėmesį, jog naujas reguliavimas turėtų būti prižiūrimas, kad įstatymas realiai veiktų, o verslas galėtų pasinaudoti naujomis galimybėmis

Pagrindiniai siūlymai

Vienas svarbiausių parengtos išvados siūlymų – nustatyti, kad pluoštinių kanapių gaminiuose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis turi atitikti tų gaminių specialiuosiuose ES ir nacionaliniuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

Siekiant tiekti rinkai produktus, atitinkančius „naujojo maisto“ sąvoką, būtina turėti išankstinį EK leidimą. Naujas maisto produktas – bet kuris maisto produktas, kuris Europos Sąjungoje nebuvo plačiai vartotas žmonių maistui iki 1997 m. gegužės 15 d.

Jeigu pluoštinių kanapių gaminių gamybos proceso metu susidaro tarpiniai pluoštinių kanapių produktai, kuriuose yra THC, tokiai gamybai reikalingas Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme nustatyta tvarka išduotas leidimas.

Primename, kad pernai gruodį Seimas grąžino komitetams svarstyti Pluoštinių kanapių įstatymą. Iki pernai lapkričio 9-osios Lietuva EK turėjo pateikti atsiliepimą į priekaištus pataisų atitikimo ES teisei. Kol kas tai nepadaryta.  

EK priekaištauja Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje. 

Be kita ko, taip pat siūloma, kad pataisos įsigaliotų kitų metų gegužės 1 dieną, atsižvelgiant į tai, kad turi būti užbaigta jų notifikavimo Europos Komisijai procedūra. 

MŪ, BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos