Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
VMVT pertvarka būtina, bet ar laiku?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Žemės ūkio ministerija teigia, kad Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT), tebelydimai korupcijos ir neskaidrios veiklos šleifo, būtina pertvarka. Vis dėlto diskusijose iškyla klausimų, ar tam tinkamas metas, kai ieškoma naujo įstaigos vadovo.

Seimo Kaimo reikalų komitete pristatydamas būsimą pertvarką ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius teigė, kad VMVT ketinama beveik perpus sumažinti regioninių padalinių skaičių bei vadovo pavaduotojų. 

Planuojama, kad nuo 2024 metų vasario vidurio vietoje dešimties regioninių padalinių liks šeši, nuo keturių iki dviejų sumažės vadovo pavaduotojų, taip pat numatoma apjungti dešimt dabar esančių pasienio punktų iki trijų. Pasak V. Aleknavičiaus, iki šiol esantys pasienio punktai fiziškai išliks, tik bus priskiriami Vilniaus, Kauno arba Klaipėdos skyriams. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Planuojama sujungti Telšių departamentą su Šiaulių, Panevėžio – su Utenos, Klaipėdos – su Tauragės, Marijampolės – su  Alytaus, o Kauno ir Vilniaus padaliniai pertvarkomi nebus. Politikos formavimas būtų pavestas naujam Maisto ir veterinarijos politikos departamentui, kuris tik teisėkūra ir užsiimtų.

V. Aleknavičius pabrėžė, kad po reformos darbuotojų darbo vietos išliks, keisis tik pavaldumas. „Tai nereiškia, kad darbuotojui reikės važinėti kažkur toliau, jų darbo vieta išliks“, – teigė V. Aleknavičius.  

Vietoje keturių direktoriaus pavaduotojų liktų du, viena pareigybė būtų naikinama, o vietoje kito pavaduotojo būtų kancleris. V. Aleknavičius pabrėžė, kad pertvarkos tikslas – išlaikyti dabar esančius ir paslaugas teikiančius darbuotojus, vis dėlto aiškiai atskiriant veiklos sritis.

„Vieni tikrina, kiti – sprendžia dėl baudų skyrimo, aiškinant paprastai“, – sakė V. Aleknavičius.

Tai, kad pertvarka būtina pabrėžė ir VMVT laikinoji vadovė Audronė Mikalauskienė. „Gaila, kad ji nebuvo anksčiau padaryta. Nes 2018 metais išorės ekspertai, konkrečiai įmonė „Civita“ indikavo apie tas pačias problemas, su kuriomis susiduriame šiandien. Jų siūlymas buvo palikti penkis teritorinius padalinius“, – teigė ji.

Abejojama dėl paslaugų regionuose

Vis dėlto tiek Seimo nariai, tiek kiti posėdžio dalyviai turėjo abejonių, ar dėl reformos nenukentės paslaugų teikimas. Parlamentaras Juozas Baublys svarstė, ar su nauja įstaigos struktūra nebus nukrypta tik į kontrolę ir išnyks pagalba, patarimai. Jis minėjo ir inspektorių važinėjimą tikrinti dideliais atstumais.

Seimo narys Jonas Gudauskas teiravosi, ar tikrai nepablogės padėtis rajonuose, ar tikrai paslaugos bus užtikrinamos ne vien didžiuosiuose miestuose, bet ir ten, kur ūkiai.

V. Aleknavičius pabrėžė, kad darbuotojai regionuose išliks, o reformos tikslas nėra paslaugas teikiančių darbuotojų darbo vietų mažinimas. Jis taip pat tikino, kad numatomas konsultavimo sutelkimas vienoje vietoje kaip tik turėtų užtikrinti geresnę konsultavimo kokybę, o tuo pačiu bus nutraukta ydinga grandinė, kai tas pats asmuo konsultuoja, tikrina, fiksuoja pažeidimus ir pan.

Skeptiškas reformos atžvilgiu buvo ir Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas dr. Audrius Kučinskas. Jo teigimu, reforma parengta tik centrui, nematant, kas yra išorėje. Jis priminė, kad VMVT nuolat trūksta veterinarijos gydytojų, niekas nenori dirbti, o planuojami pokyčiai tik blogins padėtį provincijoje.

„Jau šiandien yra blogai. Mes turime faktų, kai iš Skuodo veterinarijos gydytoja inspektorė važiuoja tikrinti į Šilutę. Ką ji gali nuveikti per tą darbo dieną, kai 4 val. praleidžia kelyje, kai nelieka vairuotojo?..  (...) Šiandien žmonės gavę atleidimo lapelius, tai susiję su reforma, bet ar paklausėte, kiek jų sugrįš į darbą? Pusė nesugrįš. Tai yra faktas, apie kurį šnekame. Mes toliname VMVT nuo provincijos. (...) Viskas gerai, jūsų schemos atrodo labai gražiai, bet gyvenimas rodo visai kitus dalykus“, – sakė dr. A. Kučinskas.

Jis taip pat kalbėjo, kad gali ateiti diena, kai VMVT teks garantuoti ir gydomąjį darbą, nes ir privatūs veterinarijos gydytojai kaime būti jau nebenori.

Pirma – reforma, paskui – vadovas

ŽŪM kancleris taip pat pristatė naujojo VMVT vadovo paieškų eigą. Pasak V. Aleknavičiaus, preliminariomis žiniomis, yra 18 pirminių kandidatų. Šiuo metu vykdoma atranka, kas valstybės tarnybos reikalavimus. Šią informaciją BNS patvirtino ir konkursą paskelbusi Vyriausybės kanceliarija.

Kandidatų paraiškų priėmimas baigėsi birželio 23 dieną. Pasak ministerijos kanclerio, galutinis sprendimas gali užtrukti iki mėnesio.
Seimas šiemet kovą pakeitė Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo skyrimo tvarką – jis renkamas skelbiant konkursą, pretendentams nebereikės turėti veterinarijos gydytojo kvalifikacijos.

Tad tikėtina, kad naujasis vadovas jau gaus parengtą ar pradėtą tarnybos pertvarką. Seimo narys Kęstutis Mažeika svarstė, kad, galbūt, vertėtų palaukti naujojo vadovo ir su juo suderinti struktūrines įstaigos pertvarkas. 

„Keistai atrodo. Paprastai atėjęs nuolatinis vadovas daro struktūros pokyčius, o dabar statomas vežimas prieš arklį. Vadovas išsianalizavęs, po konkurso, turėtų matyti, kaip efektyviau dirbti (...) Jis galiausiai atsakys, kaip ji efektyviai dirbs. Dabar numetamas gelbėjimosi ratas naujam vadovui, jis galės sakyti, kad čia ministerija taip norėjo, taip padarė ir pagal tai turiu dirbti, nors galbūt kitaip matau“, – svarstė K. Mažeika.

Vieniems abejojant, kitiems tikinant, kad paslaugos nenukentės, Parlamentinio Kaimo reikalų komiteto vadovas Viktoras Pranckietis reziumavo, kad prie šios diskusijos dar bus tikrai sugrįžta, tikėtina, rugsėjo pradžioje, galbūt jau ir turint naująjį VMVT vadovą.

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos