Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Viceministras: ūkininkai nebus baudžiami, kitais metais neišmokant išmokų
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Vilnius. Daugiau nei savaitę vykstant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimui pagal naujas taisykles, žemės ūkio viceministras teigia, kad sankcijos už pažeidimus šiemet yra labai sušvelnintos. Pasak Egidijaus Giedraičio, pavyzdžiui, ūkininkai nebus baudžiami, kitais metais jiems neišmokant išmokų.  

„Visos sankcijos sušvelnintos, reglamentas neleidžia jų visiškai panaikinti, tačiau jos sušvelnintos iki žemiausios ribos. Atsisakyta ilgalaikių sankcijų už neteisingai deklaruotus plotus. Ūkininkai būdavo baudžiami, jiems kitais metais neišmokant išmokų, tai šito dabar nėra“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete sakė žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis. 

Kai kurie parlamentarai ir žemdirbių atstovai praėjusią savaitę teigė, kad deklaravimo taisyklės sudėtingos, kai kurios pakeistos prieš pat deklaravimą, todėl prašoma ūkininkams netaikyti sankcijų už pažeidimus.

Bioversija 2024 07 09 m7

Anot viceministro, ūkininkai nuogąstauja dėl paukščiams svarbių teritorijų deklaravimo – sutarta, kad paukščių apsauga lieka tik daugiametėse pievose. 

„Mokėsime išmoką už jų priežiūra, todėl manome, kad nereikia dvigubai bausti ūkininkų. Tie paukščiai, matyt, suskris į kraštovaizdžio elementus per metus ar dvejus, o šiuo metu svarbiausia daugiametės pievos.

Ūkininkai nerimauja dėl galimų sankcijų, tad aiškiai pasakome – jei paukščių matyti pasėliuose, kai kur stebime, kad net ir 2018 m. buvusiose pievose dar ir klaidų pasitaiko, ir jei ta žemė išarta ir apsėta iki šių metų, jokių sankcijų nebus“, – teigė E. Giedraitis. 

Komiteto narys Juozas Baublys siūlė, kad sankcijos pažeidimų atveju būtų taikomos tik už tą lauką, kuris neatitinka taisyklių, tačiau ne visam ūkiui. 

„Jei dalyvauja augalų kaitoje su 100 ha, o kažkur neatitikimas siekia 10 ha, tai kad būtų nemokama už tuos 10 ha, taip nenukentėtų visas ūkis“, – komitete teigė J. Baublys. 

Viceministras taip pat informavo, kad šiemet pasėlių deklaravimo laukų įbraižymo intensyvumas kur kas aktyvesnis nei įprastai. Pernai per pirmąją deklaravimo savaitę sistemoje įbraižyta 230 tūkst. ha, o šiemet per praėjusią savaitę – beveik 480 tūkst. hektarų.

„Aiškiai matyti, kad šiemet smulkieji ūkininkai dar nedeklaruoja, bet didieji intensyviai tą daro“, – sakė viceministras.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu neužfiksuota sistemos sutrikimų, kurie trukdytų deklaruoti pasėlius.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas tęsis iki birželio 20 dienos. Kai kurių savivaldybių atstovai prašė ŽŪM pratęsti šį laiką, mat procesai sudėtingi ir laiku tą padaryti gali nepavykti. 

„Reikia pripažinti, kad 50–60 proc. ūkininkų ateina pas seniūnijos specialistus nieko negirdėję ir neskaitę, mūsų specialistams reikia atlikti visą procedūrą, konsultuoti. (...)

Pasikeitė deklaravimo sistemos sudėtingumas, tai vienas prašymas – atsižvelgti ir pratęsti deklaravimo laiką“, – sakė Pagėgių savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos