Kaunas/Vilnius. Su ūkinių gyvūnų veislininkyste susijusias problemas nuo šiol spręs Nacionalinis ūkinių gyvūnų veislininkystės komitetas, sudarytas žemės ūkio ministrės įsakymu. Žemdirbių savivaldos atstovai prikiša, kad Komitetas sudarytas ne demokratiniais, o nomenklatūriniais principais, žemdirbių savivaldai jame atstovauja vos vienas asmuo.
„...net 14 minėto komiteto narių - ŽŪM ir jai pavaldžių institucijų atstovai, 6 nariai - mokslo įstaigų atstovai. Taigi, ūkininkų, įvairių veislininkystės asociacijų interesams atstovauti „patikėta" 1 asmeniui", rašoma Žemės ūkio rūmų interneto svetainėje paskelbtoje informacijoje „Ką veisia Žemės ūkio ministerija?".
Kritikos autoriai nurodo, kad ministrės įsakymas neatitinka Gyvulių veislininkystės įstatymo 15 str., kuriame numatyta, kad gyvulių veislininkystės sistemą sudaro: veislinių gyvulių augintojai; veislininkystės paslaugas teikiantys fiziniai ir juridiniai asmenys bei įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių; pripažintos veislininkystės institucijos; Žemės ūkio rūmai - pagrindinė institucija, atstovaujanti veislininkystės savivaldai; Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.
Žemės ūkio rūmai pabrėžia, kad Komitetas didžiąja dalimi atstovauja pačiai Žemės ūkio ministerijai, o „tikrieji veislininkystės sistemos dalyviai palikti „už borto". ŽŪR įžvelgia grėsmę, kad jei žemdirbių savivaldos ir mokslo atstovai suremtų pečius, jų būtų 7, bet priimant sprendimus jie būtų bejėgiai prieš 14 nomenklatūros atstovų.
Atsakydama į priekaištus, Žemės ūkio ministerija nurodo, kad patvirtinus Ūkinių gyvūnų veislininkystės plėtojimo ir rėmimo 2016-2020 m. programą, buvo būtina įkurti šios programos įgyvendinimą prižiūrinčią komitetą. Žemės ūkio ministerija dar rengdama programą gavo mokslo institucijų siūlymus dėl minėto komiteto sukūrimo.
„Komitetas sudarytas iš Žemės ūkio ministerijos, žemdirbių savivaldos, mokslo bei mokymo institucijų ir kitų suinteresuotų institucijų atstovų, dalyvaujančių veislininkystės programos įgyvendinime. Ir visiškai nesvarbu, kiek komiteto narių yra iš Žemės ūkio ministerijos, savivaldos, mokslo institucijų ar kitų organizacijų - į šį komitetą siekta suburti specialistus profesionalus, kurių bendras darbas atneštų naudą Lietuvos žemės ūkiui ir ūkinių gyvūnų veislininkystei", - komentuoja situaciją ŽŪM Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas Audrius Gelžinis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)