Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Tūkstančiams smulkiųjų ūkininkų skirs po 200 eurų

Vilnius. Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-4964(2), kuriomis nutarta skirti vienkartinę arba periodinę 200 eurų išmoką smulkią žemės ūkio veiklą vykdantiems asmenims, jeigu jie Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu atitiks įstatyme nustatytas sąlygas.

Pagal priimtus įstatymo pakeitimus individualią žemės ūkio veiklą vykdantis asmuo 200 eurų sieksiančią vienkartinę išmoką gaus, jeigu atitiks keletą sąlygų.

Pirma - žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis yra mažesnis negu 4 ekonominio dydžio vienetai (EDV). Be to, ūkininkas privalo būti deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus (išskyrus deklaravusius vien tik ganyklas, pievas arba daugiametes žoles) už 2019 metus arba turėti ne mažiau kaip vieną sąlyginį gyvūną, apskaičiuotą per 2019 m. laikotarpį. Jo deklaruota gyvenamoji vieta yra kaimo vietovėje. Ūkininkas negauna išmokos savarankiškai dirbančiam asmeniui; nedirba ar neturi darbo santykiams prilygintų teisinių santykių; negauna nedarbo socialinio draudimo išmokos.

Bioversija 2024 04 26 m7

Iki 4 EDV nesiekiančiame ūkyje gali būti iki 11 melžiamų karvių arba auginama iki 17 ha kviečių, jų pajamos per metus negali viršyti 8,7 tūkst. eurų, o pelnas – 4,8 tūkst. eurų. Tokie ūkininkai atleisti nuo „Sodros“ mokesčių, bet moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas.

Į 200 eurų sieksiančią periodinę išmoką už kalendorinį mėnesį galės pretenduoti individualią žemės ūkio veiklą vykdantis asmuo, jeigu jis atitiks pirmąsias keturias anksčiau paminėtas sąlygas ir dirba pagal darbo sutartį ar turi darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, o jam priskaičiuotas darbo užmokestis bus ne didesnis už minimaliąją mėnesinę algą.

„30 tūkst. smulkesniųjų ūkininkų gaus vienkartinę 200 eurų išmoką ir jau dabar gali pretenduoti į bedarbio darbo paieškos išmoką. Apie 10 tūkst. dirbančių ūkininkų ir gaunančių iki 1 MMA gaus trijų mėnesių karantino trukmės 200 eurų kas mėnesį išmoką“, – teigė vienas iš šio pasiūlymo iniciatorių Seimo narys Tomas Tomilinas.

Vienkartinės ir periodinės išmokos bus išmokamos iki 2020 m. gruodžio 31 d., jas skirs ir mokės „Sodra“. Asmuo prašymą dėl vienkartinės ar periodinės išmokos paskyrimo turės pateikti savivaldybės administracijai pagal jo deklaruotą gyvenamąją vietą.

Už šiuos teisės akto pakeitimus, kurie įsigalios 2020 m. rugpjūčio 1 d. ir galios iki 2020 m. gruodžio 31 d., balsavo 88 Seimo nariai, prieš – 7, susilaikė 18 parlamentarų.

„Sodros“ duomenimis, 2018 metais buvo beveik 152 tūkst. mažesnių nei 4 EDV ūkininkų, pusė jų buvo pensininkai.    

MŪ, BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos