Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Subsidijas turėtų gauti tik realiai ūkininkaujantys žemdirbiai

Praha, kovo 17 d. Praėjusią savaitę susitikę Vokietijos ir Čekijos žemės ūkio ministrai sutarė, kad abi šalys pasisako prieš tiesioginių išmokų dydžių apribojimus stambiems ūkiams ir palaiko siekį, kad subsidijos būtų skiriamos tik realiai dirbantiems žemdirbiams.

Kaip ir Čekijos respublika, Vokietija taip pat prieštarauja tiesioginių išmokų už hektarą apribojimams priklausomai nuo ūkio dydžio, kuriuos numato bendroji ES žemės ūkio politikos reforma. Numatomi apribojimai gali pastatyti į nepalankią padėtį stambius ūkius.

Derybos dėl bendrosios žemės ūkio politikos po 2013-ųjų metų eina į pabaigą - Europos parlamentas paskutinius taškus turi sudėlioti jau šiais metais. Šalių, kurios tapo ES narėmis 2004 m. ir vėliau, žemdirbiams teko susitaikyti su mažesnėmis subsidijomis, negu gaudavo ir gauna senųjų ES šalių žemdirbiai. Kaip pabrėžia Vokietijos žemės ūkio ministrė Ilzė Aigner (Ilse Aigner), kiekviena subsidija turi būti susieta tik su ūkininkavimui skirtu žemės plotu. Ji sakė sutinkanti su Čekijos žemės ūkio ministru Ivanu Fuksu (Ivan Fuksa), kad oro uostų teritorijos ar golfo laukai negali būti laikomi žemės ūkio veiklos plotais ir pretenduoti į subsidijas. Praeityje yra buvę atvejų, kai ne žemės ūkio veiklai skirti plotai gaudavo dideles išmokas.

Bioversija 2024 07 09 m7

Dar svarbiau, kad ūkininkavimo kokybė nebūtų vertinama pagal ūkio dydį. I. Aigner pabrėžė, kad ir Vokietija, ir Čekija yra prieš lubų nustatymą tiesioginėms išmokoms - kitaip tariant, kad bet kokio dydžio ūkiai pretenduotų į vienodas subsidijas už ploto vienetą.

Čekijos ir Vokietijos žemės ūkio ministrai taip pat aptarė galimybę dalį nacionalinio subsidijų paketo skirti karvių žindenių augintojams ir atsinaujinančios energijos šaltiniams remti.

Vasario pabaigoje Slovakija, Vokietija, Didžioji Britanija, Italija ir Rumunija prisijungė prie Čekijos protesto dėl lubų nustatymo tiesioginių išmokų dydžiams. Apribojimų oponentai sudaro blokuojančią mažumą Europos parlamente ir ateities diskusijose apie bendrąją žemės ūkio politiką jie tikisi užkirsti kelią numatytiems apribojimams įgyvendinti.

Vidutinis ūkio dydis Čekijoje yra pats didžiausias visoje ES ir sudaro 84 ha - taigi, numatomi pokyčiai būtent Čekijai būtų skausmingiausi. Vidutinis ūkio dydis ES yra 13 ha.

Praėjusių metų lapkričio viduryje Europos komisija įsipareigojo siekti, kad subsidijos nuo 2013 m. būtų paskirstomos teisingiau, bet konkretesnių detalių nebuvo paskelbta. Naujųjų šalių narių žemdirbiai abejoja, ar tiesioginių išmokų lygis bus suvienodintas visose Europos Sąjungos šalyse.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos