Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Seimas leido perdirbti visas pluoštinių kanapių dalis

Vilnius. Lietuvoje bus galima gaminti produktus ne tik iš pluoštinių kanapių sėklų ir pluošto, bet ir iš kitų augalo dalių. Auginti bus galima tik įteisintų veislių pluoštines kanapes.

Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Pluoštinių kanapių įstatymo pataisas: už balsavo 92 Seimo nariai, prieš – aštuoni, o 18 parlamentarų susilaikė. 

Prieš balsavimą ragindamas pritarti projektui Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas kalbėjo, kad toks istorinis sprendimas sukurtų teisinį pagrindą, kurį turėdami po kojomis ūkininkai ir pluoštinių kanapių perdirbėjai galėtų nuosekliai planuoti savo veiklą bei investicijas, o laukiantieji jų produkcijos tiksliai žinoti, kad ji bus prieinama ir žinoti, jog už jos vartojimą jie nebus laikomi nusikaltėliais.

Bioversija m7 2024 03 12

Teisės aktu apibrėžta, kas laikoma pluoštinėmis kanapėmis – tai kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabis sativa L.) rūšies veislių augalai, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio yra ne daugiau kaip 0,2 procento, ir pluoštinėmis kanapėmis sodininkystei – tai pluoštinės kanapės, agrotechniniais ar fitosanitariniais tikslais auginamas tarp kitų sodo ar daržo augalų arba šalia jų.

Pluoštinių kanapių produktais laikomos perdirbti skirtos žaliavinės pluoštinių kanapių dalys ir pluoštinių kanapių sėklos. Pluoštinių kanapių gaminiais laikomas galutiniam vartojimui skirtas iš pluoštinių kanapių produktų pagamintas maistas, pašarai, kosmetika ir kiti gaminiai su pluoštinių kanapių produktais.

Įstatyme reglamentuoti pluoštinių kanapių auginimo ir auginimo priežiūros reikalavimai. Šiuos augalus leidžiama auginti pluoštinių kanapių produktų ir pluoštinių kanapių gaminių gamybai, sodininkystei arba moksliniais eksperimentiniais, selekcijos ir naujai sukurtų veislių ūkinio vertingumo tyrimo tikslais, siekiant jas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą.

Taip pat nustatyti privalomi reikalavimai pluoštinių kanapių augintojams: kur, kokias veisles auginti, kam teikti informaciją apie numatomą auginimą, pasėtus plotus, informuoti apie pluoštinių kanapių žydėjimą; kaip deklaruoti pluoštinių kanapių pasėlių plotus; kur laikyti pluoštinių kanapių produktus ir kt.

Įstatyme reglamentuota, kad pluoštinių kanapių sodininkystei augintojas gali auginti pluoštinių kanapių augalus ne didesniame kaip 0,1 ha žemės valdos plote, sėdamas iki 20 šių augalų vienetų į 0,01 ha.

Šis įstatymas netaikomas pluoštinių kanapių gaminiams, kurie Farmacijos įstatyme apibrėžti kaip farmacijos produktai. Kosmetikos gaminiams šis įstatymas taikomas tiek, kiek tai neprieštarauja Europos Parlamento reglamentui dėl kosmetikos gaminių.

Prognozuojama, kad leidus perdirbti visas pluoštinių kanapių dalis, tuo užsiimančio verslo veiklos apyvarta gali siekti 100 mln. eurų. 

Pluoštinių kanapių gaminių gamybos, jų tiekimo rinkai ir THC kiekio juose priežiūrą vykdys Vyriausybės įgaliotos institucijos.

Specifinės pluoštinių kanapių gaminių gamybos atveju, kai atsiranda griežtesnio lygio priežiūros poreikis, reikės gauti atskirą leidimą, kuris ribotų ūkinę veiklą. Taip siekiama sumažinti piktnaudžiavimo galimybę ir užtikrinti, kad rinkai būtų tiekiami tinkamos kokybės gaminiai, o veiklą vykdantis įmonė užtikrintų tinkamą medžiagų apskaitą ir sunaikinimą.

Europos Komisija (EK) priekaištauja Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje. Iki 2020-ųjų lapkričio 9-osios Lietuva EK turėjo pateikti atsiliepimą į priekaištus pataisų atitikimo ES teisei, tačiau kol kas tai nepadaryta.  

Šiuo metu Lietuvoje galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų, alaus. Kanapių sėklose, skirtingai nei kitose augalo dalyse, nėra psichoaktyvių medžiagų ar kanabidiolio (CBD). Todėl kanapių aliejus, gamintas ne iš sėklų, yra draudžiamas.   

BNS, LRS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos