Vilnius. Ūkininkai, ketinantys savanoriškai sumažinti pieno gamybą ir už tai gauti europinę paramą, artimiausiomis dienomis galės kreiptis į Žemės ūkio skyrių ir seniūnijų specialistus dėl paraiškų pildymo. Aplinkos ministras, pavaduojantis žemės ūkio ministrę, antradienį pasirašė savanoriško pieno gamybos mažinimo paramos administravimo taisykles, kuriomis vadovaujantis ir bus skirstoma parama.
Taisyklės įsigalios kitą dieną po jų paskelbimo Teisės aktų registre, tačiau susidomėjimas jomis kol kas minimalus.
Į paramą pretenduoja žemdirbiai, parduodantys pieną perdirbėjams ir įsipareigojantys mažinti pardavimus šių ar ateinančių metų tris mėnesius, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Numatoma išmoka - 140 eurų už toną nepatiekto į rinką pieno. Pakilus pieno supirkimo kainoms, tokio dydžio suma patraukli tik mažiausiai už pieną gaunantiems ūkininkams arba tiems, kurie planuoja sumažinti arba išvis naikinti pieno ūkį. Taip tikina ūkininkai, siūlomą paramą vadindami žemės ūkio verslo žlugdymu.
Mažinti - neracionalu
Raseinių rajone, Ariogalos seniūnijoje, ūkininkaujantis Julius Čepas įsitikinęs, kad mažinti pieno gamybą tolygu naikinti ūkį. Daugiau kaip 40 karvių laikantis ūkininkas galvoja apie bandos didinimą, o ne priešingai. „Jei už litrą pieno gaunu 15 euro centų, tai koks tikslas mažinti pieno gamybą už mažesnius įkainius?" - nesupranta ūkininkas.
Pasak J. Čepo, mažinti pieno gamybos apimtis neapsimoka netgi mažiausią kainą už pieną gaunančiam ūkininkui, nes tai tolygu savanoriškam pieno ūkio žlugdymui. „Sveiko proto žmogus neapsiims du tris mėnesius mažinti pieno gamybą. Karvė - ne kiaulė, kuri du kartus atsiveda po dešimt paršelių. Kiaulių bandą galima padidinti labai greitai, o kaip padidinti karvių? Tam reikės mažiausiai trejų metų. Tas, kuris tokias sąlygas sugalvojo, neturi žalio supratimo apie pieno ūkį", - vertina ūkininkas. Jo nuomone, parama susidomės tik tie, kas ketina nutraukti pieno ūkio veiklą.
Šioms mintims pritaria ir Jurbarko rajono Šimkaičių seniūnijos ūkininkas Vygantas Baršauskas. Jo nuomone, dabar, kai perdirbėjai kilstelėjo pieno supirkimo kainą, mažinti gamybą visiškai netikslinga. „Pieno kaina jau didesnė, gaunu dabar apie 17,5 euro centų už litrą. Pasitarnavo mums lenkai ir mūsų kooperatinė bendrovė „Pienas LT". Įsivaizduojat, kiek ji dabar superka pieno, ir daugiau moka. Mes visą šį laiką išgyvenom tik todėl, kad yra šis kooperatyvas. Jeigu jo nebūtų, perdirbėjai savo noru tikrai mums daugiau nemokėtų", - sako V. Baršauskas.
Ūkininkas piktinasi, kad parama vėl skiriama tiems, kas mažiau dirbs. Toks scenarijus jokia naujiena. Pieno supirkimo kainos, kiek jis pamena, niekuomet nebuvo aukštos ir stabilios, tačiau tai neturi būti priežastis mažinti gamybą.
„Kodėl turime mažinti, kai dauguma šalių didina? Kodėl vokiečiai, olandai nemažina? Valstybė kaip tik turi skatinti, kad daugiau ūkiai primelžtų, kad žmonių įdarbintų. Linus išnaikinom, dabar išnaikinsim kiaules, karves, kas liks?", - svarsto ūkininkas, primindamas tą laiką, kai buvo remiami ūkiai, pasitraukę iš gamybos. Pasak ūkininko, antrą kartą lipti ant to paties grėblio būtų neprotingas pasirinkimas.
Prievartos nebus
Pieno gamintojai pasirinks, kuris variantas jiems geriau tinka, mano Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas. „Tris mėnesius sumažinę gamybą galės gauti po 14 euro centų už litrą sumažinto pieno kiekio. Pasirinks, kas jiems naudingiau. Nemanau, kad spės pateikti paraiškas pirmuoju šaukimu, per trumpas laikas iki rugsėjo 21 dienos, galės dar pagalvoti", - sako A. Stančikas, pasvarstydamas, kad ūkininkų, ketinančių pasinaudoti šia parama ir keliems mėnesiams sumažinti pieno gamybą, apsisprendimą gali paveikti kylančios pieno supirkimo kainos.
„Žiemos sezonas artėja, jaučiamas žaliavos stygius. Įdomus šiandien ir pačios Lenkijos fenomenas, lenkų siūlomos kainos gana geros. Ūkininkai dar spės paskaičiuoti, ar apsimoka jiems tokia paramos schema. Kita vertus, politika turi būti tokia, kad pieno sektorius nenyktų, o stiprėtų ir augtų", - sako A. Stančikas, pripažindamas, kad ES šalys senbuvės siekia perstumdyti rinkas.
„Imkite pinigus ir traukitės iš gamybos arba mažinkit ją. Europa žinojo, jog kvotų panaikinimas sukels tokią situaciją, kokia yra dabar pieno sektoriuje. Ekspertai seniai apie tai kalbėjo, tai kodėl buvo ryžtasi tokiu keliu eiti ir šitą visą chaosą sukelti?", - svarsto ŽŪR pirmininkas.
Informuos pagal sąrašus
Nors stipresnieji pieno ūkiai mažinti gamybos neketina, smulkieji ūkininkai domisi šia galimybe. Rokiškio rajono Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Irina Barauskienė sako šią savaitę sulaukusi nemažai telefono skambučių ir ūkininkų klausimų apie paramos gavimo sąlygas. Specialistė nekantravo sulaukti paramos administravimo taisyklių patvirtinimo, kad galėtų ūkininkams pateikti tikslius atsakymus į rūpimus klausimus.
„Jau penktadienį buvo tokių, kurie teiravosi apie šią paramą. Paaiškinome tiek, kiek žinojome. Turime gaires, tačiau tikslumo trūksta. Ūkininkų nuomonė tokia, kad Lietuvoje norima sužlugdyti pieno ūkį. Už pieną dabar žmonės gauna nuo 8 iki 15 euro centų, tad svarsto įvairias galimybes", - sako specialistė.
Dauguma interesantų - laikantys nuo 4 iki 8 karvių. Ne visi susidomėję parama galės į ją pretenduoti, nes sumažinto pieno tiekimo perdirbti kiekis turi būti ne mažesnis kaip 1500 kg.
Tauragės rajono Kaimo reikalų skyriaus vedėja Ramutė Noreikienė sako ūkininkų klausimų apie gamybos apimčių sumažinimą ir paramos gavimą kol kas beveik negaunanti. Kai taisyklės bus patvirtintos, specialistai patys imsis iniciatyvos ir informuos ūkininkus.
Pasak vedėjos, parama galimai naudosis vyresnio amžiaus žmonės, neturintys kam perleisti ūkio ir ketinantys mažinti jo apimtis. „Didelio dalyvavimo nesitikime. Neturime kol kas ir ūkininkų, kurie turi teisę dalyvauti paraiškų teikime, sąrašų. Kai juos gausime, visiems sąrašuose įrašytiems ūkininkams paskambinsime ir pranešime, kad jie gali teikti paraiškas ir gauti paramą", - sakė pirmadienį kalbinta R. Noreikienė.
Administruojant šią paramą, aktyviai prisidėti savivaldybių bei seniūnijų specialistus praėjusią savaitę vykusiame susitikime ragino Žemės ūkio ministerijos vadovai.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)