Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Per savaitę pasiektas paraiškų sumos limitas
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Paskelbus kvietimą teikti paraiškas ir gauti paramos bearimės žemdirbystės technologijoms įsigyti, jau pirmąją dieną sulaukta 70 ūkininkų paraiškų. Iš viso šiam kvietimui numatyta skirti 8 mln. Eur Europos Sąjungos Modernizavimo fondo lėšų. Per pirmąją kvietimo savaitę sulaukta 117 paraiškų už 8,2 mln. eurų, tad, išnaudojus kvietimui skirtas lėšas, paraiškų rinkimas yra sustabdytas.

Dar praėjusių metų pabaigoje Žemės ūkio ministerija paskelbė, kad pareiškėjams vienai sėjamajai įsigyti pagal priemonę „Energiškai efektyvių ir klimatui palankių investicijų, skatinant taikyti tiesioginę sėją žemės ūkio gamyboje“ paramos suma didinama iki 80 tūkst. Eur (anksčiau buvo 40 tūkst. Eur).

Portalas manoūkis.lt tuomet teiravosi Ministerijos, kodėl paramą nuspręsta padvigubinti. Anot ŽŪM, tai lėmė įvairios priežastys

Bioversija 2024 07 09 m7

„Pagrindinė priežastis – 2022 m. stebėta didelė infliacija, dėl kurios reikšmingai išaugo ir žemės ūkio technikos kainos. Paramos suma buvo derinta su žemės ūkio organizacijų atstovais, taip pat jos dydį, t. y. tai, kiek galėjome sumą didinti, lėmė ir anksčiau išsikelti priemonės tikslai ir įsipareigojimai ES Modernizavimo fondui“, – rašoma Ministerijos atsakyme.

ŽŪM teigimu, skiriamos paramos suma padidinta tikintis paskatinti spartesnę sektoriaus transformaciją tvaresnių technologijų link. Tad, panašu, bent jau šiuo paraiškų rinkimo etapu šis tikslas pasiektas.

Ministerija primena, kad paraiškas teikiantys ūkininkai prisiima ir tam tikrų įsipareigojimų. Pagrindinis – kitais metais po kompensacijos gavimo atsisakyti dalies lengvatinio akcizo degalų normos – po 3 000 l degalų, skaičiuojant kiekvienam įsigytos sėjamosios darbinio pločio metrui.

Anot ŽŪM, degalų sutaupymo kriterijus pasirinktas remiantis Lietuvoje atliktais moksliniais tyrimais, vertinusiais bearimių technologijų kuro sunaudojimą, taip pat reaguojant į Modernizavimo fondo priemonei keliamus energinio efektyvumo didinimo ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų sumažinimo tikslus.

Atsižvelgus į didelį priemonės populiarumą šio kvietimo metu, planuojama kreiptis į Europos investicijų banką dėl antrojo mokėjimo, siekiant dar šiais metais pratęsti paraiškų rinkimą. 

Šaltinis: manoūkis.lt, ŽŪM inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos