Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Agropolitika
Pritarta sanitarinių apsaugos zonų korekcijoms
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Seimas pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama geriau suderinti gyventojų ir ūkio subjektų interesus nustatant sanitarinės apsaugos zonas (SAZ). Tai pat pataisomis sumažintas ūkinių veiklų, dėl kurių turi būti nustatytos SAZ, sąrašas.

Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, pakoreguotas SAZ nustatymo mechanizmas klaidos taisymo pagrindu (kai veikla buvo vykdoma anksčiau, nei gretimose teritorijose pradėti formuoti žemės sklypai).

Jo teigimu, nemažai gyventojų yra atgavę nuosavybę ir jų dokumentuose nėra įrašytos sanitarinės apsaugos zonos. Greta esančios įmonės daug metų vykdė veiklą, bet gyventojų nuosavybės dokumentuose nebuvo įrašyti duomenys apie tai, kad jiems yra nustatyti apribojimai.

Bioversija m7 2024 02 22

„Tam, kad įmonės galėtų įregistruoti sanitarinės apsaugos zonas, joms yra taikomas vadinamasis klaidos taisymo mechanizmas, galiojantis 10 metų. Priimtu įstatymu mes išvardiname, kaip įmonės gali ištaisyti tą klaidą ir įregistruoti sanitarinės apsaugos zonas. Yra du namų darbai, kuriuos jos turi atlikti: atlikti poveikio visuomenės sveikatai vertinimą ir žemėlapyje nubraižyti erdvinį atspindėjimą – sumodeliuoti kvapų ar triukšmo sklaidą – kam nustatoma sanitarinė apsaugos zona“, – sakė S. Gentvilas.

Nacionalinės žemės tarnybos pažyma turės būti teikiama kartu su prašymu įgaliotai institucijai priimti sprendimą dėl poveikio visuomenės sveikatai vertinimo dokumento.

Priimtomis pataisomis įtvirtintas dar vienas pakeitimas – veiklos vykdytojai apie klaidos taisymo atvejais nustatytas SAZ turės informuoti į jas patenkančių žemės ir pastatų savininkus. 

Atsižvelgiant į pateiktus pasiūlymus, įstatyme atsisakyta prievolės nustatyti SAZ dėl kai kurių veiklų: tekstilės pluoštų paruošimo ir verpimo, techninių ir pramoninės tekstilės gaminių, sumontuotų parketo grindų, kuro granulių iš presuotos medienos, cheminių pluoštų, stiklo, porceliano, keramikos gamybos, elektros įrangos, elektros, variklinių transporto priemonių, vaistų pramonės, farmacijos preparatų, baldų ir čiužinių gamybos ir kt. 

Pasak S. Gentvilo, tokias veiklas vykdančios įmonės turi susimodeliuoti, koks jų poveikis aplinkai ir privalo įtilpti į savo sklypo ribas – jiems sąlygos griežtėja. „Mes matome, kad tų veiklų technologijos taip ženkliai pagerėjo, kad jos privalo įtilpti į savo sklypo ribas“, – kalbėjo aplinkos ministras.

Kai kuriais atvejais, kai planuojama vykdyti didesnės apimties veiklą, nei buvo nustatyta iki šiol, prievolė nustatyti SAZ išlieka, kai kur sumažinama. Pavyzdžiui, pastatų, kuriuose laikomos kiaulės (500 ir daugiau) nustatytos sanitarinės apsaugos zonos plotis mažėja nuo 1500 iki 1000 m.

Parengta: pagal LRS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
Visos apklausos