Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Prieš naikinant dyzelino lengvatas – klausimai dėl EK pozicijos
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Parlamentiniame Kaimo reikalų komitete sugrįžta prie klausimo dėl degalų akcizo naikinimo žemdirbiams. Vis dėlto prieš priimant sprendimus bus kreipiamasi į Europos Komisiją (EK), norint išsiaiškinti, kokiu keliu bus einama visoje ES.

Pasak pasiūliusio į trečiadienio darbotvarkę šį klausimą įtraukti parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininko Viktoro Pranckiečio, tiek prie akcizų, tiek prie gyvūnų gerovės klausimų sugrįžtama susiklosčius tam tikrai politinei situacijai.

Jo teigimu, svarstant panaikinti akcizo lengvatas žemdirbiams skirtam dyzelinui ir krosnių kurui, svarbu žinoti, kaip į tai žiūrima ES, kada numatoma ir ar apskritai numatoma tokias lengvatas naikinti visoje Bendrijoje.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Ar iš viso bus ES naikinama ta lengvata? Jeigu ES lygiu nebus naikinimų, o mes čia naikinsime, turėdami mažiausias išmokas, ar tai bus teisinga mūsų žemdirbių atžvilgiu?“ – svarstė V. Pranckietis. 

Į EK pozicijos bus kreipiamasi ir dėl akcizų, ir dėl gyvūnų gerovės (kailinių žvėrelių verslo draudimo). Kol bus laukiama atsakymų, klausimų svarstyme daroma pertrauka.

Seimo narys Sergejus Jovaiša svarstė, kad akcizų svarstymo pauzė ir EK atsakymo laukimas bus tarsi atsakomybės nusikratymas. Parlamentaras Juozas Baublys ragino neskubėti, išsiaiškinti visu niuansus tiek dėl akcizų, tiek dėl kailinių žvėrelių verslo.

„Tai klausimai, kurie palies šimtus tūkstančių žmonių, tai negalime lengva ranka priimti ir sakyti, kad padarėme, kas nuo mūsų priklauso arba kratomės atsakomybės. Teisingu keliu einame“, – sakė J. Baublys.

Žaliojo kurso paketas dėl akcizų kurui Seimui buvo pateiktas 2021 m. gruodį, tačiau jis įstrigo Kaimo reikalų komitetui atmetus Aplinkos ministerijos siūlymą vadinamojo žaliojo dyzelino įsigijimą žemdirbiams riboti nuo 2024 m. liepos. 

Komitetas yra pritaręs Žemės ūkio ministerijos pozicijai – 100 tūkst. litrų per metus lubas nustatyti nuo 2026 m. liepos, o nuo 2029-ųjų liepos – 50 tūkst. litrų. 

Akcizų įstatymo pakeitimais siūloma nuo 2023–2025 m. mažinti arba naikinti akcizų lengvatas iškastiniam kurui ir keisti akcizų skaičiavimo tvarką. Planuojama didinti gazoliams, akmens anglims, koksui ir lignitui taikomus akcizų tarifus, nustatyti akcizus šildymui skirtoms durpėms ir nuosekliai juos didinti. 

Žaliosios mokesčių pertvarkos pakete numatyta šildymui skirtam dyzelinui, vadinamajam buitiniam krosnių kurui, akcizą nuo 2023 metų siūlyta didinti iki 140 Eur, o nuo 2024 m. – iki 372 Eur už 1 tūkst. litrų. Šiuo metu jis yra 21,14 euro.

Šaltinis: manoūkis.lt, BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos