Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Premjeras apie paramą kooperatyvui „Pienas LT“ praneš po 2 savaičių

Kauno r. Premjeras Algirdas Butkevičius pažadėjo pieno gamintojams per artimiausias dvi savaites pranešti, kuo valstybė galėtų prisidėti prie „Pienas LT" kooperatinės pieno perdirbimo gamyklos, didinant ūkininkų kooperacijos galimybes ir padedant Lietuvos pieno sektoriui tapti konkurencingesniu.

„Europos Sąjungos teisės aktuose padarytos išimtys pieno gamintojų organizacijoms, kurios gali vienu vardu derėtis už visus apjungtus pieno gamintojus, derybose atstovauti jų interesams. Tačiau pieno gamintojų organizacijos Lietuvoje kuriasi vangiai ir manau, kad kaip tik šitos įmonės („Pienas LT") užbaigimas tikrai būtų pavyzdys kurtis ir kitiems kooperatyvams Lietuvoje", - antradienį, prieš išvykdamas į įmonę „Pienas LT", Lietuvos radijui sakė premjeras.

Bioversija 2024 04 26 m7

Į susitikimą su Premjeru į „Pienas LT" gamyklą atvyko žemdirbių organizacijų, Žemės ūkio ministerijos vadovai

Bendra gamyklos vertė, kurios produkciją planuojama eksportuoti, siekia 41 mln. eurų, tačiau labiau kooperuotis ūkininkams trukdo bendras pieno sektoriaus neefektyvumas ir šiemet stipriai smukusios pieno supirkimo kainos.

„Kitos šalys kur kas geriau pasiruošė pieno kvotų panaikinimui. Pavyzdžiui, Lenkija nuo to laiko net 11 kartų sparčiau nei Lietuva didino pieno gamybą, nes ten pasirūpinta vertikalios integracijos kooperacija, o pas mus to  nėra", - teigė ŽŪK „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas. 

Pasak jo, tik pieno ūkių efektyvumo didinimas ir vertikali jų integracija į kooperatyvus padėtų Lietuvos pieno sektoriui tapti konkurencingesniu. „Pieno sektorius, kurio konkurencingumas yra tik tada, kai žaliava yra pigiausia ES, o žaliavos gamintojai neuždirba pelno, yra pavojingai netvarus ir ilgainiui gali susidurti su egzistencinėmis problemomis", - pabrėžė N. Narauskas.

Lietuvos pieno gamintojų asociacija ir kitos žemdirbių organizacijos pritaria „Pienas LT" gamyklos projektui.

Premjeras apžiūri Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje besikuriančią pieno perdirbimo įmonę

„Pienininkų nuostoliams padengti ES skyrė daugiau kaip 12 mln. eurų. Tiek pat skirta paramos ir iš valstybės biudžeto. Taip, tas lėšas ūkininkams išdalino, o kas toliau? Juk pieno kainos nekyla", - svarstė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis. Pasak jo, bet kuri valstybės parama ŽŪK „Pienas LT" gamyklai būtų neįkainojama paspirtis ūkininkams.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas tikino, kad ŽŪK „Pienas LT" gamykla pagal savo pajėgumus ir apimtis yra išskirtinis kooperacijos projektas. ŽŪK „Pienas LT" pajėgumai leistų per parą perdirbti apie 650 tonų žaliavinio pieno.

„Akivaizdu, kad gamykla perdirbs tokį didelį kiekį žaliavinio pieno, kuris darys svarią įtaką pieno sektoriuje. Kitos šiuo metu veikiančios pieno perdirbimo gamyklos turės konkuruoti su ŽŪK „Pienas LT" dėl žaliavos, o tai bus naudinga pieno gamintojams. Juk artimiausiu metu Lietuvoje dar daugiau žaliavos nebus pagaminama", - įsitikinęs ŽŪR pirmininkas A. Stančikas.

„Pastatyta įmonė išties konkurencinga, o iš Premjero lūpų išgirdome, kad kiek leis galimybės, valstybė prisidės prie šio projekto", - sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas.

Pašnekovo įsitikinimu, jeigu Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija neparemtų „Pienas LT" projekto, būtų akivaizdžiai pademonstruota, kad valdžiai nerūpi nei pieno gamintojai, nei žemės ūkio sukuriama pridėtinė vertė.

Per premjero vizitą kalbėta apie įvairias įmanomas paramos projektui formas. Pavyzdžiui, Žemės ūkio paskolų garantijų fondas galėtų padengti dalį palūkanų už kreditus, kuriuos yra prisiėmęs „Pienas LT" gamyklos projektui.

ŽŪK „Pienas LT" kooperatyvą sudaro per 200 pieno gamintojų, kasdien patiekiančių rinkai apie 360 tonų žaliavinio pieno. 2014 m. ŽŪK „Pienas LT" apyvarta siekė 45 mln. eurų.

„Pienas LT“, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos