Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Paspirtukai laimėjo: 3 mln. eurų iš melioracijos atėmė

Vilnius. Vyriausybė trečiadienį nutarė perskirstyti Klimato kaitos programos lėšas ir skyrė dar 3 mln. eurų kompensacijoms už sunaikintus taršius automobilius bei naujų ekologiškų priemonių įsigijimą.  

Ministrų kabinetas pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui perskirstyti lėšas sumažinant išmaniosios melioracijos įrengimui skirtus pinigus nuo 7 mln. iki 4 mln. eurų.

Laikinasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika teigia, kad gegužės viduryje pradėta programa sulaukė didelio populiarumo, visos numatytos lėšos jau išnaudotos: iki spalio 19 dienos gauta per 9 tūkst. prašymų kompensuoti maždaug 8 mln. eurų. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Kompensacijos (iki 1 tūkst. eurų) mokamos už įsigytą metinį viešojo transporto bilietą, dviratį, elektrinį paspirtuką, mopedą ar motociklą, sunaikinus seną taršų automobilį. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) duomenimis, iki šiol sunaikinta daugiau kaip 11 tūkst. taršių automobilių.

K. Mažeika teigė, kad išmaniosios melioracijos įrengimas gali užtrukti, todėl siūlė pinigus panaudoti efektyviau.  

„Panašu, kad tikrai bus iššūkių. Ir tikrai, kaip ir buvo planuota, lėšos neturėtų būti užlaikomos, turėtų būti naudojamos efektyviai ir matome poreikį, didelį žmonių susidomėjimą ir populiarumą, ir siūlome perkelti dalį lėšų – 3 mln. eurų – į labai populiarią programą, kuriai jau išnaudoti 8 mln. eurų“, – sakė K. Mažeika. 

Tuo metu laikinasis žemės ūkio ministras Andrius Palionis su tokiu sprendimu nesutiko ir balsavo prieš. 

„Žemės ūkio ministerija nesutinka su kaltinimais. Tai Klimato kaitos priemonė, kurią atlieka Aplinkos ministerija ir iki šios dienos Žemės ūkio ministerija neturėjo jokios informacijos dėl šios priemonės įgyvendinimo eigos, taip pat nebuvo derinta jokia informacija su Žemės ūkio ministerija dėl lėšų perskirstymo, todėl mes tikrai nesutinkame“, – kalbėjo A. Palionis.

Lietuvos ūkininkų sąjunga, reaguodama į tokį aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos pasiūlymą LR Vyriausybei, dar pirmadienį išsiuntė raštą Premjerui, aplinkos ir žemės ūkio ministrams, reikalaudama užtikrinti, kad Klimato kaitos programoje melioracijai skirtos lėšos būtų arba tikslingai išnaudotos dar šiemet, arba perkeltos į ateinančius metus.

Pasak LŪS, ūkininkai daug metų ir jau ne vienos vyriausybės prašo ieškoti lėšų tvarkyti melioracijos sistemoms, nes neprižiūrimos jos nepadeda sektoriui atremti klimato kaitos keliamus iššūkius. Todėl toks aplinkos ministro siūlymas, kai jau paskirtas lėšas lengva ranka norima atimti, atrodo pasityčiojimu.

Deja, į LŪS prašymą nebuvo atsižvelgta.

BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos